Miód i jego odmiany. Jaki miód jest najlepszy na przeziębienie?
Miód to naturalna substancja słodząca wytworzona przez pszczoły. Bogaty w witaminy i mikroelementy pomaga wzmocnić organizm człowieka i zwalcza infekcje. Może być zdrowym zamiennikiem cukru w herbacie, składnikiem dressingu czy marynaty.
Miód dla zdrowia
Kiedy boli gardło lub mamy chrypkę, przyda się szklanka ciepłego mleka z miodem i odrobiną masła. Na bezsenność i ukojenie nerwów dobrze jest zjeść przed snem jedną czy dwie łyżeczki pszczelego złota. Herbata z cytryną i miodem zrelaksuje nas wieczorem po ciężkim dniu pracy. Trzeba tylko pamiętać, by nie zalewać miodu wrzątkiem, a dodawać go do płynu o temperaturze do 80 stopni C, by nie stracił swoich właściwości.
W okresie jesienno-zimowym warto włączyć do codziennych rytuałów wypijanie szklanki wody z miodem i cytryną. Miód działa antybakteryjnie, obniża ciśnienie krwi, wzmacnia serce, koi nasze nerwy, a jednocześnie pobudza aktywność mózgu. Regularne spożywanie wody z miodem i cytryną sprawi, że nasz organizm będzie prawidłowo funkcjonował i szybciej radził sobie z chorobami, a my sami będziemy pełni energii.
Natomiast jeśli zaniedbaliśmy profilaktykę i złapaliśmy przeziębienie, nic tak nie pomoże, jak syrop z cebuli, słodzony właśnie miodem. Chociaż warto pamiętać, że to napój o specyficznym smaku i zapachu. Nie każdy go zniesie.
Jak rozpoznać dobry miód?
Miód na talerzu
Miód nadaje cudowny aromat i smak wielu daniom. Używa się go do sałatek, chłodników, zimnych zup, deserów, napojów, ale także do przygotowywania deserów. Jest nieodzownym składnikiem pierników czy wigilijnej kutii. Możemy użyć go do posłodzenia owsianki, jogurtu czy twarożku, ale może też być składnikiem kanapek lub sałatek, w których znajdą się sery pleśniowe, owoce i orzechy. Fantastycznie podkreśla też smak pieczonych jabłek.
Miód dobrze komponuje się też w daniach mięsnych, np. marynowanych skrzydełkach. Zresztą połączenie miodu, musztardy i słodko-pikantnego sosu sojowego może podkreślić smaki każdego dania: mięsnego czy warzywnego.
Miód i jego rodzaje
Miód miodowi nierówny. Poszczególne rodzaje różnią się w zależności od tego, z jakich głównie roślin pszczoły przynoszą miód do ula. Każdy ma inną nutę smakową, barwę i inne działanie zdrowotne:
Rzepakowy to jeden z najpopularniejszych Polsce rodzajów miodu. Płynny ma kolor jasnożółty i zapach kwiatów rzepaku, a w postaci skrystalizowanej barwa zmienia się w kremową lub białą. Wzmacnia serce, obniża ciśnienie, a także pomaga w uzupełnieniu niedoboru potasu, który korzystnie wpływa na pracę serca.
Złoto-bursztynowy miód z lipy uważany jest za najlepszy środek przy przeziębieniu czy grypie. Ma działanie napotne, przeciwgorączkowe i wykrztuśne.
Podobne właściwości ma miód malinowy. Działa rozgrzewająco, napotnie, przeciwgorączkowo. Sprawdza się w schorzeniach górnych dróg oddechowych, przeziębieniach ale też przy nieżycie żołądka. Odznacza się również właściwościami przeciwzapalnymi, odnawiającymi i oczyszczającymi.
Jasnożółty miód z mniszka lekarskiego polecany jest osobom z problemami gastrycznymi. Działa dobroczynnie na wątrobę i cały układ pokarmowo-trawienny. Ponadto stanowi cenne uzupełnienie kuracji leczniczych przy schorzeniach reumatycznych czy niedokrwistości.
Miód gryczany wyróżnia zarówno ciemna barwa, jak i specyficzny aromat. Stosowany jest w schorzeniach układu krążenia, miażdżycy, osłabieniu pamięci. Zawarta w nim rutyna przyśpiesza gojenie się ran.
W przeciwieństwie do gryczanego, miód akacjowy jest bardzo jasny i łagodny w smaku. Działa uspokajająco i wzmacniająco. Pozytywnie wpływa na układ krążenia i naczynia wieńcowe, stabilizuje ciśnienie krwi i hamuje procesy miażdżycowe. To także najlepszy miód dla diabetyków.
Miód wrzosowy ma wyjątkowy zapach leśnych kwiatów. Wyróżnia się też bogactwem żywych enzymów i niezwykle cennych aminokwasów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Posiada właściwości lecznicze przy zapaleniu dróg moczowych, kamicy nerkowej oraz zapaleniu jelit.
Za jeden z najbardziej wartościowych miodów uważany jest miód spadziowy. Ze względu na dużą zawartość składników odżywczych i zdrowotnych, miód spadziowy, jest często nazywany miodem "królewskim". Zawiera kilka razy więcej biopierwiastków niż miody nektarowe.
Na koniec miód wielokwiatowy, który powstaje na bazie nektarów z różnych roślin miododajnych. Zebrany wiosną charakteryzuje się jasnym kolorem i łagodnym smakiem, letni jest ciemniejszy i ma intensywniejszy zapach. Jest on doskonały w przypadku grypy, przeziębienia, chorób górnych dróg oddechowych.
Warto sięgać po nie wszystkie. Nie tylko dodając daniom wspaniałego aromatu, ale też cennych składników żywieniowych, których potrzebujemy szczególnie dużo szczególnie teraz - w sezonie przeziębień i grypy.