Mięsne muffinki – przekąska doskonała?
Małe babeczki zazwyczaj jadamy na słodko, z czekoladą czy owocami. Jednak muffinki świetnie sprawdzają się także w wersji wytrawnej, co na pewno ucieszy wszystkich mięsożerców. Jak przygotować proste, pyszne i pożywne przekąski?
Nazwa tych pyszności pochodzi z języka francuskiego (od określenia "muflet", które w wolnym tłumaczeniu oznacza "miękki chleb"), ale muffinki pochodzą z kuchni anglosaskiej. W XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii częstym widokiem byli "muffin man", czyli uliczni sprzedawcy przekąsek, które jednak nie przypominały babeczek. Były bowiem płaskimi plackami wypiekanymi na blasze, w specjalnych obręczach umożliwiających zachowanie odpowiedniego kształtu. Przyrządzano je z resztek chleba i… gotowanych ziemniaków, dlatego długo uchodziły ze jedzenie dla biedoty.
Znane dziś muffinki to pomysł Amerykanów, którzy do ich przygotowywania zaczęli używać proszku do pieczenia, a przede wszystkim foremek nadających wypiekom kształt małych babeczek. Przepisy na tego typu smakowitości pojawiały się w najstarszych amerykańskich książkach kucharskich, w tym słynnej "The Boston Cooking-School Cook Book" z 1896 roku.
Mieszkańcy USA do dziś kochają muffinki. Niektóre stany uważają je nawet za swoje oficjalne symbole – w Nowym Jorku są to babeczki jabłkowe, w Massachusetts kukurydziane, zaś w Minnesocie – jagodowe.
Zakręcone pizzerki. Obłędny przysmak nie tylko na imprezę
Zaletą muffinek jest uniwersalność, można je przyrządzać także w wersji wytrawnej, z mięsem. Staną się wówczas pysznymi i pożywnymi przekąskami, którymi zachwycimy gości podczas domowych imprez. Sprawdzą się również na pikniku, w pracy czy szkole.
Oto kilka pomysłów na mięsne muffinki.
Muffinki z boczkiem
Nieco zmodyfikowany przepis Jamiego Olivera, jednego z najsłynniejszych telewizyjnych kucharzy i wielkiego miłośnika muffinek. Do przygotowania smakowitych babeczek potrzebujemy około 40 dag boczku, który kroimy w równiej wielkości kostki i podsmażamy, aż ładnie się zrumieni. Następnie wrzucamy go do dużej miski, razem z mąką razową (25 dag) wymieszaną z proszkiem do pieczenia (2 łyżeczki), jajkami (6), startym parmezanem (5-6 łyżek), posiekanym szczypiorkiem i papryczką chili oraz serkiem wiejskim (3 łyżki).
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, powstałym ciastem wypełniamy formę na muffinki wyłożoną papilotkami, zaś wierzch posypujemy parmezanem, pestkami słonecznika i makiem. Babeczki pieczemy przez ok. 45-50 minut w 180 st., aż staną się rumiane.
Muffinki z mięsem mielonym
Na początku przygotowujemy bazę, czyli kruche ciasto. Do przesianej mąki krupczatki (20 dag) dodajemy rozdrobnione, dobrze schłodzone masło (10 dag) i siekamy nożem, aż oba składniki się połączą. Następnie formujemy kopczyk, wbijamy żółtko, dolewamy śmietanę (dwie łyżki), dosypujemy szczyptę soli i zagniatamy na gładką masę. Ciasto formujemy w kulę, owijamy w folię i schładzamy w lodówce, minimum pół godziny.
W tym czasie przyrządzamy farsz. Drobno posiekaną cebulę i czosnek (dwa ząbki) podsmażamy na patelni, następnie dodajemy 40 dag mielonego mięsa (drobiowego lub wieprzowego). Gdy się usmaży dodajemy kilka suszonych pomidorów i przecier pomidorowy (2 łyżki). Doprawiamy solą i pieprzem, ewentualnie także ulubionymi ziołami (np. suszonym tymiankiem czy majerankiem). Mieszamy.
Ciasto rozwałkowujemy i wykładamy nim foremki do muffinek. Spód nakłuwamy widelcem, umieszczamy na 10 minut w piekarniku nagrzanym do 200 st. Po ostygnięciu wypełniamy farszem. Pieczemy pół godziny temperaturze 180 st., na kilka minut przed końcem posypujemy startą mozzarellą.
Muffinki z kurczakiem
Do przygotowania pysznych muffinek możemy też wykorzystać gotowe ciasto francuskie, którym, po wyjęciu z opakowania wykładamy foremki do babeczek, wcześniej smarując je odrobiną oleju. Nakłuwamy widelcem i pieczemy 10 minut w temperaturze180 st.
Trochę więcej pracy wymaga przyrządzenie "wkładki mięsnej". Na patelni podsmażamy posiekaną cebulę, a następnie dodajemy pokrojoną w nieduże kostki pierś z kurczaka i pokrojoną czerwoną paprykę. Smażymy, pod koniec dodając starty parmezan (2-3 łyżki), posiekaną natkę pietruszki oraz śmietanę (2 łyżki) roztrzepaną z jednym białkiem. Doprawiamy solą i pieprzem
Farszem wypełniamy foremki z podpieczonym ciastem. Wstawiamy na około pół godziny do piekarnika nagrzanego do 180 st. Na kilka minut przed końcem posypujemy tartym serem, np. cheddarem.