Masz w swojej kuchni chlebak? To jeden z najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia przedmiotów
Dzięki niemu pieczywo jest dłużej świeże, bo ogranicza jego wysychanie i zapobiega pleśnieniu. Chlebak może stać się również poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia człowieka.
Większość piekarzy zaleca przechowywanie pieczywa w chlebakach. Najlepiej, jeśli będą wykonane z naturalnego drewna, które przepuszcza powietrze do wewnątrz. Czyszczenie chlebaka ogranicza się w większości domów do wymiecenia okruszków ze środka czy przetarcia pojemnika ściereczką. To jednak nie wystarcza, by zapewnić domownikom bezpieczeństwo.
Jak dowiecie się, co zamieszkuje wasz chlebak, już nigdy nie będziecie unikać jego dokładnego mycia. Resztki jedzenia, ciepło i wilgoć – to wszystko sprzyja rozwojowi bakterii, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu człowieka. Pieczywo wypiekane na drożdżach jest wilgotne, szybko więc w takich ciepłych warunkach rozwija się na nim pleśń. Poza pleśnią w chlebakach rozwijają się drożdżaki, roztocza, bakterie, pałeczki salmonelli, kurz i inne groźne drobnoustroje. Wszystkie one mogą wywołać poważne choroby.
Zobacz też: Dlaczego nie warto rezygnować z pieczywa w diecie?
Jeśli z chlebaka wyjmujemy pieczywo, które wcześniej miało kontakt ze wspomnianymi bakteriami, łatwo sobie wyobrazić, że przeniesienie zarazków na kanapki czy inne pokarmy nie należy do trudności. Jeśli tak się stanie, to możemy nabawić się poważnej choroby, tj. zatrucie pokarmowe, alergie, choroby płuc czy astma. W najgorszych przypadkach zakażenie może prowadzić nawet do śmierci.
Co zrobić, by ustrzec się przed niebezpieczeństwem? Dokładnie czyścić pojemniki, w których przechowujemy pieczywo. Oprócz regularnego wymiatania okruszków ze środka, powinniśmy przynajmniej raz w tygodniu przecierać chlebak ściereczką nasączoną octem. Należy zwrócić szczególną uwagę na zakamarki tego typu pojemników. Najlepiej, o ile to możliwe, zdemontować część ruchomą i wyczyścić wszelkie uszczelki, załamania i miejsca, gdzie wzrok może nie sięgać, ale okruchy na pewno dadzą radę się tam dostać.
Poza octem możemy przecierać również detergentem, wodą z alkoholem. Należy pamiętać, że chleb wymaga również odpowiedniego poziomu wilgotności. W tym celu należy raz na 2-3 dni włożyć do chlebaka połówkę jabłka.