Majonez jakiego nie znacie! Tajemnice białego sosu
Niszczy wszy, regeneruje skórki przy paznokciach, pomoże odkleić gumę do żucia… O tych i wielu innych, równie zaskakujących, zastosowaniach majonezu wiedzą nieliczni. A warto je poznać, bo okazuje się, że ten popularny sos może nas wybawić od wielu domowych kłopotów.
Przede wszystkim jednak majonez jest niezastąpiony w kuchni. Co ważne, łatwo go zrobić w domu - będzie nie tylko smaczniejszy, ale i zdrowszy. A dzięki rozmaitym dodatkom możemy zrobić nietypowe, smaczne i kolorowe majonezy smakowe. Zdecydowanie warto wypróbować je przy okazji zbliżających się świąt.
Spójrzmy więc na majonez pod innym kątem - poznajmy jego niezwykłe właściwości i odkryjmy nowe smaki.
Jak kosmetyk
Sos z jajek, musztardy i oleju można stosować nie tylko w kuchni. Zawarte w nim składniki mogą bardzo przysłużyć się naszej urodzie. Przede wszystkim możemy zastosować majonez zamiast odżywki do włosów. Wystarczy, że po umyciu głowy, nałożymy go na 10-15 minut, a następnie spłuczemy. Majonezowa kuracja sprawi, że włosy będą zdrowsze, bardziej miękkie i błyszczące.
Majonezem możemy odżywić nie tylko włosy, ale także paznokcie i okalające je skórki. Smarujemy dłonie majonezem, zabezpieczamy foliowymi rękawiczkami i zostawiamy na 20-30 minut. Zabieg można powtarzać nawet codziennie.
Od czasu do czasu warto też zastosować majonezową maseczkę na twarz. Ogrzany do temperatury pokojowej sos nakładamy na twarz i trzymamy około kwadransa. Po tym czasie wmasowujemy reszki majonezu kolistymi ruchami i spłukujemy. Ten prosty sposób pozwala skutecznie odżywić i nawilżyć skórę.
Nie zapominajmy o majonezie także po zbyt długiej ekspozycji na słońce. Zastosujmy go w miejscach poparzeń, a złagodzimy ból i ochłodzimy skórę.
Skuteczna broń w walce z wszami
Gdy dziecko przyniesie ze szkoły niepożądane insekty, nie musimy natychmiast biec do apteki po specyfiki zawierające substancje zabójcze dla wszy, ale i szkodliwe dla skóry głowy. Najpierw wypróbujmy metodę naturalną - tym bardziej, że potrzebne składniki zapewne mamy w domu.
Aby skutecznie pozbyć się niechcianych gości wystarczy przygotować maseczkę z majonezu (2 części) i octu (1 część). Do mieszanki warto też dodać kilka kropli olejku z drzewa sandałowego. Pastę nakładamy dokładnie, tak by pokryć nim całą skórę głowy i włosy. Pozostawiamy na kilka godzin i dokładnie spłukujemy. Po zabiegu włosy należy dokładnie wyczesać specjalnym, grzebieniem przeciw wszom. Co ważne kuracja nie tylko jest bardzo skuteczna i bezpieczna, ale też nie niszczy włosów. Przeciwnie - odżywia je i nadaje blasku.
Majonezowe porządki
W jaki sposób jajko, olej i musztarda mogą pomóc w sprzątaniu? Okazuje się, że sos z tych składników sprawdzi się w wielu "brudnych" sytuacjach. Usunie ze ścian ślady po kredkach, pomoże usunąć przyklejone do szafki nalepki i pozbyć się przytwierdzonej pod blatem gumy do żucia. Warto po niego sięgnąć także wtedy, gdy maska samochodu jest poklejona sokiem z drzewa albo smołą.
Zasada postępowania we wszystkich wspomnianych sytuacjach jest taka sama. Zabrudzone miejsce należy posmarować majonezem i pozostawić na kilka minut. Następnie wycieramy wilgotną szmatką, a na koniec osuszamy papierowym ręcznikiem. Gotowe.
Majonez domowej roboty
Choć popularny sos ma szeroki wachlarz różnorodnych zastosowań, najczęściej wykorzystujemy go w kuchni. Jego smak i wspaniała, aksamitna konsystencja sprawiają, że, choć jest kaloryczną bombą, nie chcemy z niego rezygnować.
Odchudzić majonez jest bardzo trudno (w końcu 70 proc sosu stanowią tłuszcze). Można jednak sprawić, by był zdrowszy i smaczniejszy. Wystarczy, że zamiast kupować go w sklepie, przygotujemy majonez w domu, wykorzystując najwyższej jakości składniki.
Przepis na majonez jest prosty. Wystarczy jedno jajko, jedna łyżeczka musztardy, dwie łyżeczki octu winnego (białego) lub soku z cytryny, 350 ml oleju roślinnego i przyprawy - sól i pieprz.
Aby przygotować naprawdę dobrej jakości majonez, trzeba skorzystać ze zdrowych składników. Wybierzmy więc jajko od kury z wolnego chowu i zdrowy tłuszcz. Najlepszy będzie olej rzepakowy. Ma neutralny smak, pozwoli wydłużyć świeżość sosu i, co szczególnie ważne, zawiera sporo cennych składników odżywczych, jak witamina E, kwasy Omega-3 i Omega-6 oraz NNKT ALA i LA.
Przygotowanie domowego majonezu nie jest trudne. Mieszamy razem wszystkie składniki, poza olejem. Początkowo miksujemy je na bardzo wolnych obrotach, powoli je zwiększając. Gdy produkty się już połączą, małym strumieniem dodajemy olej. Im więcej go dodamy, tym majonez będzie gęstszy. Gdy masa osiągnie już właściwą konsystencję, przekładamy sos do słoiczka i przechowujemy w lodówce. Trzeba jednak pamiętać, że domowy majonez nie zawiera konserwantów, dlatego należy zjeść go jak najszybciej.
Kolorowo i smakowo
Znakiem rozpoznawczym majonezu jest jego kremowa barwa. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by na wiosnę zaszaleć z kolorami, a także dodać neutralnemu sosowi wyrazistego smaku. I tu możemy sobie pozwolić na prawdziwe szaleństwo. Wszystko zależy od efektu, który chcemy uzyskać i przede wszystkim tego, do czego podamy nasz domowy, kolorowy, smakowy majonez.
Najbardziej uniwersalny będzie zielony sos, oparty na ulubionych ziołach. Szczypiorek, pietruszka, a nawet mięta czy bazylia nadadzą majonezowi piękną wiosenną barwę i świeży aromat. Taki sos będzie fantastycznie pasował zarówno do jajek, jak i wędlin czy mięs na zimno.
Jeśli wolimy mieć na stole słoneczny, żółtawy majonez, wystarczy dodać odrobinę curry. Smak, choć zmieniony, pozostanie neutralny, a co za tym idzie uniwersalny. Jeśli chcemy go trochę zaostrzyć dodajmy ząbek czosnku.
Żeby zabarwić majonez na czerwono wystarczy dodać soku z buraka lub przetartego pomidora. Czerwony sos z burakiem będzie słodkawy i warto wykorzystać go do delikatnych potraw. Jeśli za kolor majonezu odpowiadał będzie pomidor, o smaku zdecydują przyprawy. Większa ilość soku z cytryny da nam świeży, kwaskowaty aromat. Jeśli postawimy na czosnek, zyskamy wspaniały dodatek do ryb i owoców morza, a także wszelkich sałat i delikatnych, serwowanych na zimno mięs.
Jak widać dobrze wszystkim znany, biały sos z jajek kryje w sobie wiele sekretów i daje mnóstwo możliwości w kuchni. Warto więc odkryć go na nowo.