Trwa ładowanie...

Kupujesz zafoliowane mięso na tackach? Czy wiesz, jak sprawdzić, czy jest świeże?

Wybór mięsa to nie lada wyzwanie, a kupowanie mięsa pakowanego, zafoliowanego na plastikowych tackach to dodatkowe utrudnienie. Jest jednak jeden sposób, by jeszcze w sklepie przekonać się, czy mięso jest świeże.

Nieświeże mięso to groźba zatrucia pokarmowegoNieświeże mięso to groźba zatrucia pokarmowegoŹródło: 123RF
d1zwlqc
d1zwlqc

Jak rozpoznać nieświeże mięso?

Rozpoznanie nieświeżego mięsa nie jest trudnym zadaniem pod warunkiem, że wiemy, na co zwracać uwagę i możemy nie tylko przyjrzeć się mięsu, ale także wziąć je w dłoń i powąchać. Co powinno nas zaalarmować?

Kolor. Zmiana koloru z intensywnego na blady lub – w przypadku drobiu – zielonkawy, to znak, że rozpoczęły się procesy gnilne. Zapach. Może być lekko zatęchły, ale też wyjątkowo intensywny, gnilny odór rozkładającej się tkanki mięśniowej lub zepsutych jajek. Lepka powierzchnia. Zepsute mięso będzie się kleiło. Konsystencja. Mięso nie będzie zwarte i sprężyste, a sflaczałe i wiotkie.

Co jednak zrobić, gdy stoimy w markecie przed ladą chłodniczą, a na półkach pysznią się tacki ze szczelnie zafoliowanymi porcjami mięsa? Czy da się szybko rozpoznać, że mięso jest nieświeże? Owszem, jest na to sposób.

Jak rozpoznać zepsute mięso?

Test "jednego palca"

Ta metoda pozwala na błyskawiczną ocenę mięsa jeszcze przed zakupem. Gdy nie możemy zaufać własnemu nosowi, a wrażenia wzrokowe może upośledzać warstwa folii, najczęściej z nieprzezroczystą etykietą, wystarczy prosty test "jednego palca".

d1zwlqc

Na czym polega? Weź tackę z mięsem w dłoń i palcem wskazującym delikatnie uciśnij mięso. Pod wpływem nacisku mięso powinno odkształcić się, ale tylko na kilka sekund. Świeże mięso musi być jędrne, sprężyste, stawiające lekki opór. Jeżeli mięso w miejscu ucisku palcem pozostaje odkształcone, to znaczy, że utraciło wodę pod wpływem czasu – z pewnością nie jest świeże.

Zobacz także:

d1zwlqc
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1zwlqc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zwlqc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj