Kupujesz polski czy chiński? Kontrowersje wokół czosnku
O tym, że czosnek jest zdrowy i nie warto od niego stronić, nikogo nie trzeba przekonywać. Źródło witamin, dobroczynnej allicyny, będącej naturalnym antybiotykiem, a wreszcie – niezwykłego smaku i aromatu. Nie bez znaczenia jest jednak to, po jaki czosnek sięgniemy w sklepie.
Czosnek chiński – cena, właściwości
Odróżnienie czosnku chińskiego od polskiego nie powinno nastręczać trudności, wystarczy przyswoić sobie kilka informacji.
Czosnek importuje się z Chin, bo jest dużo tańszy – może kosztować nawet połowę ceny polskiego czosnku.
A jak wygląda? Atrakcyjnie. Jest nieskazitelnie biały, a jego główki dorodne i mają regularnej wielkości ząbki. Jednak czosnek chiński jest dużo lżejszy od polskiego, a jego smak i zapach – bardzo delikatne.
Pozostawiony w lodówce chiński czosnek na pewno nie zacznie kiełkować, za to spleśnieje szybko. Chiński czosnek przed eksportem jest dokładnie czyszczony, co ma zwiększać jego atrakcyjność. Niektóre ze źródeł podają, że czosnek zostaje poddany promieniowaniu, by nie kiełkował i nie wypuszczał korzeni.
Wątpliwości budzi także sama uprawa czosnku – w Chinach nie są spełniane żadne normy, za to chętnie sięga się po herbicydy i w dodatku można roślinę modyfikować genetycznie. Również daleka droga, jaką musi przebyć czosnek, wymaga, by odpowiednio zabezpieczyć towar – służą temu środki chemiczne, przedłużające jego świeżość.
Czosnek - naturalny antybiotyk. Zobacz, jak go stosować, by był skuteczny
Czosnek polski – smak, zapach, właściwości
Jest dużo bardziej niepozorny od chińskiej podróbki. Ma małe główki o nieregularnym kształcie. Za to jest cięższy mimo swego rozmiaru, a uwagę zwraca charakterystyczny kolor osnówki – szara, miejscami fioletowa lub różowa. To znak rozpoznawczy polskiego czosnku.
Polski czosnek może zawierać resztki korzonka. Pozostawiony w suchym miejscu zmniejszy swą objętość i wyschnie, a w wilgotnym – zakiełkuje i wypuści zielony szczypiorek, zwiększając tym samym stężenie dobroczynnej allicyny.
Co najważniejsze, nasz rodzimy czosnek ma bardzo intensywny aromat i ostry smak, o czym można się przekonać nawet przed obraniem go z łupiny. Wąchając korzonek w sklepie czy na targu, możemy przekonać się o jego mocy.
Polski czy chiński – jaki czosnek wybrać?
Badania wskazują, że ponad 80 procent marketów sprzedaje przede wszystkim chiński czosnek. A konsumenci kupują go bez szemrania. Czy należy się go obawiać? Zdecydowanie tak – nie bez znaczenia jest to, jakiego czosnku używamy.
Chiński czosnek pozbawiony jest smaku i wartości odżywczych naszego polskiego odpowiednika. Na korzyść przemawia tylko jego wygląd, co dla konsumenta może być mylące. Nie dajmy się zwieść – niepozorny, brzydki, polski czosnek kryje w sobie moc.
Zobacz także: