Królowa węgierskiej kuchni. Co warto wiedzieć o papryce?
Papryka jest smacznym i zdrowym warzywem, z którego można przygotować różne potrawy. Papryka to podstawowy składnik w kuchni węgierskiej. Paprykę można jeść na surowo, ugotować, udusić, usmażyć lub zapiec. Obecnie istnieje wiele odmian papryki, a za najostrzejszą jest uznawana papryczka Pepper X.
Papryka – charakterystyka
Ojczyzną papryki jest Ameryka Północna oraz Środkowa. Do Europy została sprowadzona prawdopodobnie przez Krzysztofa Kolumba w XV wieku. Do XIX wieku papryka była rośliną ozdobną, ponieważ paprykę uznawano za roślinę trującą. Jedynie na Węgrzech papryka przyjęła się błyskawicznie jako składnik potraw. Najpopularniejszy jest węgierski gulasz z papryki oraz węgierskie leczo z papryki. Nasiona papryki bardzo długo mają zdolność kiełkowania, dlatego można było je przewozić przez ocean. Owoce papryki mogą mieć czerwony, żółty lub zielony kolor. Kształt papryki jest różny, od dużych i kwadratowych po małe i podłużne papryczki.
Papryka – rodzaje
Do najbardziej znanych rodzajów papryki zalicza się:
- papryka Bell
- papryka Hungarian hot
- papryka Jalapeno
- papryka Tabasco
- papryka Habanero
- papryka Pimento
Papryka może mieć słodki, kwaśny lub ostry smak. Stopień ostrości papryki wyznacza skala Scolville'a, według której mierzy się ilość kapsaicyny (związku chemicznego odpowiadającego za ostry smak papryki). Poza Pepper X do najostrzejszych papryk zaliczają się Carolina Reaper, Naga Viper, Dorset Naga oraz Seven-Pot Habanero.
Gotowe kostki rosołowe. Zobacz co jesz, kupując je w sklepie
Papryka – wartości odżywcze
Papryka ma 56 kcal w 100 g i jest źródłem witamin oraz soli mineralnych. Zawiera witaminę C, witaminy z grupy B (głównie B1, B2 i B3) oraz witaminę E. W składzie papryki można również znaleźć polifenole, które mają działanie przeciwrakowe oraz karotenoidy będące naturalnymi przeciwutleniaczami. Kapsaicyna zawarta w papryce działa bakteriobójczo, zmniejsza ciśnienie oraz pomaga zwiększyć przemianę materii.
Papryka – właściwości lecznicze
Liczne właściwości lecznicze papryki wynikają z bogactwa zawartych w kolorowych warzywach witamin oraz minerałów. Papryka hamuje proces starzenia się komórek oraz wzmacnia odporność organizmu. Poza tym, chroni przed miażdżycą oraz obniża ciśnienie tętnicze. Papryka poprawia również apetyt oraz proces trawienia. Zawarty w papryce błonnik reguluje pracę narządów układu pokarmowego, przeciwdziałając wzdęciom oraz zaparciom. Papryka ma również działanie rozgrzewające oraz przeciwbólowe. Jest polecana osobom, które są przeziębione, ponieważ udrażnia drogi oddechowe.
Papryka – zastosowanie w kuchni
Papryka ze względu na swój słodko-ostry smak, jest składnikiem często wykorzystywanym w kuchni. Wyśmienicie smakuje papryka faszerowana, papryka marynowana, papryka konserwowa oraz papryka nadziewana. Dobrym pomysłem jest również zrobienie zupy kremu z papryki lub sosu paprykowego, który pasuje do dań mięsnych. Ostre papryczki można dodać do pasty. W Tunezji jest znana pasta Harissa wytwarzana ze zmiażdżonych papryczek chili.