Koktajl mleczny - smaczny i zdrowy
Idealne rozwiązanie na ciepły dzień. Napój, który nie tylko skutecznie ugasi pragnienie, ale dostarczy także cennych substancji odżywczych oraz niezapomnianych walorów smakowych. Jego przygotowanie stanie się również wspaniałą przygodą kulinarną, ponieważ przyrządzając koktajl, możemy do woli eksperymentować ze składnikami.
Wielką fanką koktajli jest gwiazda telewizyjnych programów kulinarnych – Nigella Lawson, która uwielbia rozpoczynać dzień od wypicia szklanki „mikstury” przygotowanej z mleka, zmiksowanego z zamrożonym bananem, czterema łyżeczkami czekolady w proszku oraz łyżeczką rozpuszczalnej kawy espresso i miodu.
Koktajle mleczne stanowią znakomite urozmaicenie codziennego menu. – Wzmacniają odporność, poprawiają wygląd skóry i dostarczają błonnika, który jest niezbędny w naszej diecie. Doskonale gaszą pragnienie w upalne dni, ale także wspaniale sycą – przekonuje Beata Majewska, dietetyk z Centrum Naturhouse.
Badania wskazują także, że umiarkowane zwiększenie podaży białka może poprawić efektywność tzw. diety redukcyjnej, która ma pomóc w „wyrzeźbieniu” ciała. – Wiąże się to z lepszą kontrolą apetytu i uczuciem sytości spożywanych potraw. Warto więc wprowadzić do naszej codziennej diety koktajle mleczne na drugie śniadanie i podwieczorek – radzi Beata Majewska.
Bomba witaminowa
Koktajle dostarczają wszystkich składników potrzebnych do tego, aby pobudzić jelita do pracy. Baza tych napojów, czyli mleko lub jogurt to świetne źródło aminokwasów i wapnia, natomiast owoce dostarczają błonnika pokarmowego, który pobudza perystaltykę. – Na przykład koktajl z mleka i żółtka to ratunek dla zmęczonej i odwodnionej skóry, ponieważ dostarcza witamin A, E i substancji tłuszczowych. Wapń usprawni przewodzenie impulsów nerwowych, dzięki czemu się możemy się uspokoić i wyciszyć – przekonuje dietetyk.
Koktajle warto przygotowywać na bazie jogurtów lub innych mlecznych produktów fermentowanych, zawierających żywe kultury bakterii, które korzystnie wpływają na trawienie laktozy. Proces ten zachodzi pod wpływem enzymu, zwanego laktazą. – U większości ludzi aktywność jej wydzielania maleje wraz z wiekiem, w wieku dorosłym jest minimalna lub zerowa. U osób z nietolerancją laktozy, znaczna jej część dociera nieprzetrawiona do jelita grubego, powodując nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego: wzdęcia, bóle brzucha, biegunki. Dlatego z diety eliminowane jest często mleko, co prowadzi do niedoborów, zwłaszcza wapnia. Tym bardziej warto spożywać koktajle na bazie jogurtów lub innych mlecznych produktów fermentowanych – twierdzi Beata Majewska.
*Nie tylko mleko *
Koktajle można przygotowywać z różnych produktów mlecznych. Wielu zwolenników mają napoje, których podstawą jest jogurt naturalny, kefir, a nawet maślanka. Niektórzy wykorzystują trochę zapomniany polski przysmak, czyli zsiadłe mleko, lekko słodzone cukrem. Osoby dbające o linię piją koktajle z mleka odtłuszczonego, a smakosze, którzy nie przejmują się wagą, wzbogacają napój śmietaną. Jeśli nasz organizm ma problem z trawieniem laktozy, warto sięgnąć po mleko sojowe. Produkt stanowi bogate źródło witamin, zwłaszcza z grupy B, oraz składników mineralnych, dobrze wpływających na nasz kościec i zęby. Soja zawiera także fitoestrogeny, pomagające w walce z przemijającym czasem oraz łagodzące skutki menopauzy.
Siła w dodatkach
Jednak na smak koktajlu wpływają także inne dodatki. – Do przyrządzenia napojów wybierajmy produkty zawierające duże ilości witaminy C, czyli czarne porzeczki, maliny lub truskawki. Nie łączymy melonów i arbuzów z innymi owocami, gdyż to pierwszy krok do zakłócenia pracy jelit – radzi Beata Majewska. Wszystkie owoce dodawane do napoju powinny być dojrzałe i nieuszkodzone.
W koktajlach mlecznych świetnie sprawdzają się banany, jednak przygotowany z nich smakołyk należy wypić od razu, ponieważ długo przechowywany nieładnie ściemnieje. Świetnym rozwiązaniem jest koktajl z dodatkiem owoców kiwi, które zawierają bardzo dużo witaminy C, a ich pestki poprawiają perystaltykę jelit. Na wiosenną lub letnią kolację możemy przyrządzić smakołyk „wytrawny”, z dodatkiem pomidorów albo ogórków oraz dużej ilości „zieleniny”, np. pietruszki czy koperku. Niektórzy wzbogacają ich smak octem winnym.
*Jak serwować koktajl? *
Dobry koktajl powinien mieć gładką konsystencję, dlatego bardzo ważne jest dokładnie rozdrobnienie składników. Można to zrobić zwykłą trzepaczką, ale zdecydowanie lepsze efekty osiągniemy, używając miksera lub robota kuchennego.
Napój będzie wspaniale smakował, gdy zostanie schłodzony. Oziębimy go w lodówce lub poprzez dodanie do miksowanego koktajlu kostek lodu (warto zamrozić wodę mineralną). Koktajl podajemy w wysokiej szklance. Można go również serwować w naczyniach o grubym dnie tzw. tumblerach. Jeżeli napój jest mocno schłodzony, konieczna może okazać się słomka. Krawędzie szklanki z koktajlem warto ozdobić plasterkami owoców lub warzyw albo spiralami z ich skórek.
Rafał Natorski/mmch/kuchnia.wp.pl