Kisiel – domowy czy ze sklepu, zastosowanie kulinarne
Kisiel jest uwielbiany przez dzieci i dorosłych. Rozgrzewa, chociaż może być także deserem na upalne, letnie dni. Pamiętajmy jednak, że kisiel kisielowi nierówny, a ten ze sklepu wcale nie musi być pełen zdrowych składników odżywczych.
Kisiel często kojarzy nam się z gotowym wyrobem w proszku, kupowanym w każdym sklepie. Jednakże kisiel to wbrew pozorom dosyć łatwy do przygotowania deser na bazie wszelkiego rodzaju owoce z dodatkiem cukru, mąki ziemniaczanej i wody. Kisiel jest półpłynny, ma lekko kwaskowy smak, tradycyjnie podaje się go na zimno, jednak również może być deserem gorącym.* Domowy kisiel *przygotowuje się przez zagotowanie wody z owocami oraz roztworem mąki ziemniaczanej i wody; co najważniejsze, dzięki temu jest bardzo zdrowy i nie zawiera konserwantów i sztucznych wzmacniaczy smaku jak kisiel rozpuszczalny w torebkach. Oczywiście, gotowe desery w torebkach można jadać od czasu do czasu, jednak należy pamiętać, że nie dostarczą nam one tylu wartości odżywczych, co te wykonane w domowym zaciszu.
Kisiel – dlaczego jedynie domowy?
Producenci kisieli w torebkach prześcigają się w tworzeniu smaków z różnymi dodatkami, by zachęcać nas do kupowania. Jednakże tak jak każde tego typu produkty w postaci sypkiej i do przygotowania na szybko, tak i kisiel jest produktem wysoko przetworzonym, zawierającym mnóstwo konserwantów i sztucznych wzmacniaczy smaku. Wyrażeniem-pułapką jest tutaj „produkt o smaku”. Jeżeli na etykiecie jakiegokolwiek produktu widzimy te słowa, może to oznaczać, że mamy do czynienia z produktem, zawierającym jedynie niewielką część prawdziwych składników bądź koncentrat (w przypadku kisielu – owoców) i którego walory kolorystyczne i smakowe zawdzięczamy sztucznym składnikom. Co prawda, kisiele w torebkach nie są aż tak przepełnione szkodliwą chemią jak mogłoby się wydawać. Często dodaje się naturalne barwniki, jak np. koszenilę, czyli barwnik, który uzyskuje się z wysuszonych i zmielonych owadów czerwca kaktusowego bądź też kurkuminę, która jest składnikiem bardzo zdrowej przyprawy – kurkumy. Należy jednak pamiętać, że obecność tych składników nie sprawi, że kisiel będzie bardziej wartościowy. Co więcej, kisiele ze sklepu są również bogate w cukry, a to nie sprzyja ani naszej sylwetce, ani zdrowiu ogólnie. Do domowych kisieli możemy dodać niewielką ilość cukru bądź w możemy go w ogóle nie dodawać, natomiast kiedy kupujemy kisiel w torebkach, nie mamy zbyt dużego wyboru.
Kisiel – zastosowanie kulinarne
Kisiel oczywiście można podawać jako samodzielny deser, na ciepło bądź na na zimno. Jednakże owoce lubią dodatki w postaci np. przypraw korzennych, dlatego warto jest przy robieniu domowego kisielu sięgnąć po np. cynamon, który – jak wiemy – świetnie komponuje się z jabłkami. Do kisielu można także dodać całe owoce, by mógł nabrać nie tylko apetycznych kolorów, ale także ciekawego smaku. Do kisielu dodajemy oczywiście cukier, ale jeżeli nasza dieta jest go pozbawiona, możemy użyć miodu lub ksylitolu, czyli naturalnego cukru brzozowego. Kisiel to także świetny dodatek do masy np. ciast drożdżowych czy przekładanych wafli.