Trwa ładowanie...

Kiełki nasion słonecznika – wartości odżywcze, właściwości lecznicze, kulinarne zastosowanie

Kiełki nasion są nieocenionym dodatkiem do wielu potraw, zawierającym w sobie mnóstwo dobroczynnych i łatwo przyswajalnych mikroelementów. Zobacz, co dobrego możesz dzięki nim zyskać.

Kiełki nasion słonecznika – wartości odżywcze, właściwości lecznicze, kulinarne zastosowanieŹródło: Shutterstock.com
d2y13dw
d2y13dw

Kiełki nasion rożnych roślin, chociaż niepozorne, zawierają często bombę składników odżywczych, sprzyjających utrzymaniu dobrego zdrowia. Dzieje się tak dlatego, że to w nich zatrzymuje się cały wachlarz dobroczynnych składników chemicznych i, co najważniejsze, łatwo przyswajalnych dla organizmu. Tak też jest w przypadku kiełek nasion słonecznika, które można hodować we własnych czterech ścianach przez wszystkie pory roku, a to jest jedną z ich największych zalet. Kiełki nasion słonecznika otrzymuje się z nasion tejże rośliny, zarówno łuskanych, jak i w czarnej łupince, a wyrastające z nich duże, najczęściej białe i lekko różowe bądź zielonkawe roślinki można spożywać od razu. Kiełki nasion słonecznika hodujemy w specjalnej kiełkownicy bądź na płaskim poletku, talerzyku, słoiku czy jakimkolwiek innym naczynku, pamiętając, że roślina potrzebuje ciepła, światła i dużo wilgoci. Kiełki nasion słonecznika mają lekko orzechowy smak, są podatne na gnicie, po wyrośnięciu powinno je się trzymać w lodówce.

Kiełki nasion słonecznika – wartości odżywcze

Kiełki nasion słonecznika są bardzo bogate we wszelkie mikroelementy, dlatego powinny wejść na stałe w skład naszej całorocznej diety, a szczególnie w skład diety osób, które nie jadają mięsa i którym często może brakować składników odżywczych. Zawierają dużo białka, wapnia, fosforu, żelaza, cynku, potasu, magnezu, witaminy z grupy B oraz witaminy A, D, C, E, K. Kiełki nasion słonecznika zawierają ok. 500 kcal w 100 g.

Kiełki nasion słonecznika – właściwości lecznicze

Kiełki nasion słonecznika dbają o stan naszej skóry, włosów i paznokci, dzięki temu, że zawierają fosforany. Pomagają także zachować zdrowe zęby i mocne kości dzięki rzadko występującej w roślinach witaminie D. Kiełki nasion słonecznika przyspieszają metabolizm, dlatego nadają się do diety odchudzającej czy oczyszczającej. Zapobiegają również odkładaniu się „złego” cholesterolu, dbają o serce i naczynia krwionośne, a dzięki zawartości żelaza pozytywnie wpływają na procesy krwiotwórcze. Najlepszymi kiełkami są oczywiście te, które sami wyhodujemy w domu, jednak kiedy kupujemy je w sklepach, musimy pamiętać o pewnych czynnościach, które zminimalizują ewentualne ryzyko zatrucia, gdyż kiełki są bardzo podatne na zepsucie i mogą zarażać groźnymi drobnoustrojami. Wybierajmy te kiełki, które są umieszczone w lodówce, które mają świeży kolor, a po otwarciu przechowujmy je w lodówce. Przed spożyciem trzeba je dokładnie umyć, a warto również sparzyć. Oczywiście pamiętajmy też, aby nie jeść kiełek przeterminowanych.

Kiełki nasion słonecznika – kulinarne zastosowanie

Kiełki nasion słonecznika najlepiej jeść na surowo jako zdrową przekąskę, idealnie nadają się zatem do suróweki sałatek, także na śniadaniowe kanapki z wędlinami. Są one delikatne w smaku i mogą zastąpić inne drobne, zielone produkty, które dodajemy do zup np. natkę pietruszki. Można je mieszać z serem twarogowym, można także dodać do potraw mięsnych jako ciekawą dekorację.

d2y13dw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y13dw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj