Trwa ładowanie...

Kawiarki do 100 złotych. Prawdziwa gratka dla miłośników aromatycznej kawy

Większość z nas budzi się na co dzień, marząc o pierwszym łyku aromatycznego, czarnego naparu, który od razu stawia na nogi. Zamiast wydawać fortunę w kawiarniach w drodze do pracy, przygotuj ukochaną kawę w domu. Wystarczy wyposażyć się w kawiarkę i kilka minut cierpliwości.

Kawiarki do 100 złotych. Prawdziwa gratka dla miłośników aromatycznej kawyŹródło: Adobe Stock
d162naz
d162naz

Fenomen kawiarki
Mały i niepozorny czajniczek może być najlepszym domowym sposobem na przygotowanie kawy. Esencjonalna, aromatyczna i błyskawicznie budząca człowieka o poranku - to najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia. Kawiarka została wynaleziona w latach 30. XX wieku we Włoszech przez Luigiego De Ponti. Przez dziesięciolecia stała się obowiązkowym elementem kuchni nie tylko włoskich domów. Z czasem jej wygodne używanie i efekty jej pracy docenił niemal cały świat. Wystarczy kilka chwil i stosunkowo niewiele czynności, by w naszej ulubionej filiżance znalazł się czarny, pobudzający napar. Sam proces trwa bardzo krótko, co z pewności stanowi o sukcesie i popularności urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze swoich ulubionych ziaren kawy, zawsze otrzymujemy satysfakcjonujący i pyszny napar bez fusów. Jeśli nie chcesz wydawać na profesjonalny ekspres do kawy nawet kilku tysięcy złotych, kawiarka będzie świetną, niedrogą alternatywą.

Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Rodzaje kawiarek
Rynek zasypany jest przeróżnymi wariacjami na temat kawiarek. Każda z nich różni się materiałem, z którego są wykonane, wyglądem, kolorem i przeznaczeniem. Każda klasyczna kawiarka nadaje się do używania na kuchence gazowej i jest dostosowana do płomieni. Niektóre z nich możesz także używać na płycie indukcyjnej i elektrycznej. Jeśli z kolei chciałbyś używać jej bez względu czy kuchnia jest w okolicy, wybierz kawiarkę elektryczną, która zapewni ci kawę, gdziekolwiek znajdzie się gniazdko. Ważną kwestią podczas wyboru kawiarki idealnej jest analiza ilościowa - warto się zastanowić, dla ilu osób robisz kawę jednocześnie. Rozmiary "czajniczków" oznaczane są właśnie liczbą filiżanek kawy, którą podczas jednego użycia zaparzy kawiarka.

Jak korzystać z kawiarki?
Kawiarka składa się z trzech najważniejszych części - zbiorniczka na wodę, sitka na kawę i zbiornika, w którym gromadzi się zaparzona kawa. Przygotowanie kawy rozpoczynamy "od dołu". Najpierw nalewamy wodę do części umiejscowionej najniżej. Następnie do sitka wsypujemy ulubioną kawę o średnim stopniu zmielenia, który jest bardzo ważny. Zbyt drobno zmielona mogłaby przedostać się przez dziurki w sitku, z kolei zbyt grubo zmielona nie zaparzyłaby się odpowiednio mocno. Kawa powinna sięgać do 3/4 wysokości sitka i pozostać nieubita. Na sitko nakładamy najwyższy zbiornik i przekręcamy. Kawiarkę stawiamy na źródle ciepła i wyczekujemy odgłosu syczenia, oznaczający początek przelewania się kawy. Zmniejszamy płomień i czekamy na bulgotanie, czyli intensywne przelewanie się kawy. Wtedy należy zdjąć kawiarkę z ognia i rozlać do przygotowanych wcześniej filiżanek. Mimo że proces może wydawać się na pierwszy rzut oka skomplikowany, w rzeczywistości jest banalnie prosty. Z kawiarką warto się zaprzyjaźnić, bo jest niepozornym urządzeniem gwarantującym aromat i moc kawy, którą doceni każdy kawosz.

Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Zobacz też: Kawa przedłuża życie. Sprawdź, ile filiżanek powinniśmy pić dla zdrowia

d162naz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d162naz
Więcej tematów