Kasza jęczmienna w kuchni. Dlaczego warto ją jeść?
Kasza jęczmienna powinna na stałe zagościć w menu osób zmagających się z podwyższonym poziomem cukru oraz cholesterolu we krwi. Polecana jest kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Ma niski indeks glikemiczny i zawiera sporą dawkę błonnika.Kasza jęczmienna może być dodatkiem do dań mięsnych oraz wegetariańskich.
Kasza jęczmienna jest pozyskiwana z ziaren jęczmienia zwyczajnego. Jęczmień to również popularna pasza dla zwierząt oraz podstawowy składnik słodu jęczmiennego, wykorzystywany m.in. do warzenia piwa.
W produkcji kaszy jęczmiennej wykorzystuje się szkliste ziarna, które nie kruszą się w czasie przetworzenia. Poza tym, ziarna powinny mieć dużą ilość białka, aby mieć wytrzymałość mechaniczną. Ziarna kaszy jęczmiennej dopuszczonej do sprzedaży mają jasnoszary kolor z zielonym albo żółtym odcieniem. Kaszę jęczmienną można przechowywać po otwarciu do dziesięciu miesięcy.
Kasza jęczmienna - rodzaje
Rodzaje kaszy jęczmiennej dostępnej w Polsce to:
- pęczak
- pęczak obtaczany
- kasza perłowa
- kasza perłowa prażona
- kasza jęczmienna łamana
- płatki jęczmienne
Najzdrowsze rodzaje kaszy
Pęczak jest całym ziarnem pozbawionym łuski, natomiast ziaren pęczaka obtaczanego (nazywanego również kujawskim) są usuwane resztki okrywy. Kasza jęczmienna jest polerowana, a kaszę jęczmienną łamana uzyskuje się w wyniku łamania oczyszczonych i niepolerowanych ziaren.
Kasza jęczmienna – wartości odżywcze
Kasza jęczmienna jest cennym źródłem glutenu i błonnika. Zawiera ok. 350 kalorii na 100 g. Kasza jęczmienna ma niski indeks glikemiczny (70). Dzięki temu, po zjedzeniu jej, nie dochodzi do gwałtownego skoku wzrostu stężenia glukozy we krwi. Spośród innych kasz, kasza jęczmienna wyróżnia się dużą ilością wapnia oraz witaminy K pomagającej w prawidłowym krzepnięciu krwi. Jest również źródłem minerałów: manganu, miedzi, potasu, magnezu, żelaza i cynku, które wpływają na kondycję fizyczną. Kasza jęczmienna zawiera również witaminy z grupy (B1, B2, B3, B6), E oraz kwas foliowy, które pomagają w walce z niedokrwistością.
Kasza jęczmienna – właściwości
Kasza jęczmienna pomaga osobom, które mają problem z jelitami oraz nerkami, ponieważ ma działanie moczopędne. Usuwa z organizmu metabolity, które nie są potrzebne i oczyszcza drogi moczowe. β-glukan wraz z arabinoksylanami, zawartymi w kaszy jęczmiennej, korzystnie działają na metabolizm glukozy. Z kolei obecność błonnika i witaminy PP (niacyny) w kaszy jęczmiennej pomaga obniżyć cholesterol we krwi. Osoby cierpiące na anemię również powinny jeść kaszę jęczmienną, ponieważ wpływa na produkcję płytek krwi.
Kasza jęczmienna wzmacnia także układ odpornościowy oraz nerwowy. Ma również działanie przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe. Kasza jęczmienna jest zalecana ludziom, którzy mają nieswoiste zapalenie jelit oraz chorującym na miażdżycę.
Kasza jęczmienna – zastosowanie w kuchni
Kaszę jęczmienną można podawać do mięsa zamiast ziemniaków, makaronu czy ryżu. Warto również przyrządzić gulasz lub sos z dodatkiem kaszy jęczmiennej. Jest także składnikiem tradycyjnego krupniku, a także lekkich i sycących sałatek. Wybornie smakują również gołąbki z farszem z kaszy jęczmiennej zamiast kaszy gryczanej.