Kasza czy makaron? Wszystko, co warto widzieć o kuskusie
Kuskus to rodzaj pysznej kaszy i zarazem nazwa przyrządzanej z niego potrawy. Pochodzi z kuchni krajów Maghrebu (regionu północno-zachodniej Afryki), gdzie symbolizuje bogactwo i szczęście. Wyjątkowy smak i łatwość przyrządzenia sprawiły, że zawitał do kuchni całego świata.
Kiedy brakuje nam czasu, z kaszy kuskus możemy przygotować szybkie, pyszne i niezwykle odżywcze danie, wystarczy zalać ją wrzątkiem i po kilku zaledwie minutach jest gotowa do jedzenia.
Warto wiedzieć, że kuskus, który powszechnie uznawany jest za kaszę, tak naprawdę posiada również cechy makaronu. Uzyskiwany jest, bowiem z twardej pszenicy durum (mąka pszenna mieszana jest z wodą, po czym formowane są znane nam charakterystyczne granulki, które nazywamy kaszą kuskus).
Wartości odżywcze kaszy kuskus
Kasza kuskus charakteryzuje się dużą zawartością składników odżywczych. Znajdziemy w niej kwas foliowy, niacynę, żelazo, wapń, fosfor, sód, witaminy z grupy B i błonnik. W stosunku do innych kasz posiada bardzo dużo białka, dlatego może stanowić doskonały składnik diety wegetariańskiej.
Kuskus nie zawiera cholesterolu, ma bardzo mało tłuszczu, więc z powodzeniem mogą sięgać po niego osoby dbające o lekkostrawną dietę. Uważać natomiast powinni chorzy na cukrzycę, ponieważ kuskus posiada wysoki indeks glikemiczny (po ugotowaniu wynosi aż 65).
Wartość odżywcza kuskus na 100 g:
- Wartość energetyczna (kcal) 112,
- Tłuszcz 0,2 g,
- Kwasy tłuszczowe nasycone 0 g,
- Cholesterol 0 mg,
- Sód 5 mg,
- Potas 58 mg,
- Węglowodany 23 g,
- Błonnik 1,4 g,
- Cukry 0,1 g,
- Białko 3,8 g,
- Kwas askorbinowy 0 mg,
- Wapń 8 mg,
- Żelazo 0,4 mg,
- Witamina D 0 IU,
- Witamina B6 0,1 mg,
- Witamina B12 0 µg,
- Magnez 8 mg.
Źródło: USDA
Jak przygotować kaszę kuskus?
Kuskus to idealne danie dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu, bądź ochoty na gotowanie. Przygotowanie kuskusu jest niezwykle proste: kasza nie wymaga ani płukania ani gotowania, wystarczy wsypać ziarenka kaszy do miski, zalać wrzątkiem (płyn powinien sięgać ok 1 cm powyżej poziomu kaszy). Przykryć miskę i odstawić na kilka minut do momentu, kiedy ziarenka napęcznieją… i gotowe!
Kuskus można przygotować na słodko wówczas zalewamy go mlekiem. Jeśli wolimy wytrawne smaki, to wystarczy wrzącą wodę posolić, albo zalać kaszę bulionem.
Przepis na kuskus
Kuskus możemy przyrządzić na wiele sposobów, danie to nie wymaga sztywnego trzymania się przepisu. Poniżej przedstawiam przepis otrzymany od zaprzyjaźnionego, rodowitego Marokańczyka, który w przyrządzaniu kuskusu doszedł do perfekcji.
Tradycyjny marokański kuskus
Składniki:
- 650 g kuskusu,
- 500 g wołowiny (łopatka albo pręga),
- garść rodzynek,
- 1/2 łyżeczki soli,
- 1/4 łyżeczki pieprzu,
- 1/4 łyżeczki kurkumy,
- 1/2 łyżeczki ziaren kolendry,
- 1/2 łyżeczki kuminu,
- pęczek pietruszki,
- szczypta szafranu,
- 4 łyżki smynu (smyn to arabskie zjełczałe masło, które nie każdy lubi, ale z powodzeniem można zastąpić je masłem klarowanym).
Warzywa:
- 3 marchewki (300 g),
- biała rzodkiew (200 g),
- 2 duże patisony (1 kg),
- 2 bakłażany (300 g),
- 1 cukinia (800 g),
- 2 papryki zielone (500 g),
- 1/4 główki małej białej kapusty (200 g),
- 2 średnie czerwone cebule (100 g),
- 2 średnie pomidory.
Wykonanie:
- Mięso myjemy pod bieżącą wodą, usuwamy nadmiar tłuszczu, następnie kroimy w niewielką kostkę. Nacieramy kolendrą, kuminem, szafranem i pieprzem. Przykrywamy folią i odstawiamy na minimum pół godziny.
- Myjemy wszystkie warzywa, po czym: marchewki, białą rzodkiew, patisony, bakłażany, cukinię, paprykę, pomidory, obieramy ze skórki (bakłażanów - nie obieramy) i kroimy w kostkę. Kapustę szatkujemy. Ułatwimy sobie pracę, jeśli poszczególne rodzaje warzyw powkładamy do oddzielnych pojemników.
- W dużym garze rozgrzewamy 2 łyżki smynu (bądź klarowanego masła) i smażymy na nim mięso. Po około 10 minutach (kiedy mięso już zbrązowieje) dolewamy 4 łyżki wody, przykrywamy gar pokrywką i dusimy mięso przez 20 minut.
- W międzyczasie myjemy i siekamy pietruszkę (odkładamy dużą garść). Po 20 minutach, do mięsa dodajemy warzywa w kolejności: marchew, patisony, rzodkiew, pietruszkę, papryki, kapustę, bakłażany i cukinie. Pomidory miksujemy i wlewamy do gara. Doprawiamy solą i kurkumą. Przykrywamy i dusimy przez godzinę (co jakiś czas mieszając).
- Cebulę kroimy w piórka, by następnie zeszklić je na smynie (bądź klarownym maśle), następnie dodajemy sparzone uprzednio rodzynki.
- Kuskus przecieramy smynem (osobiście wolę klarowanym masłem) i zalewamy gorącą wodą (można zalać bulionem), czekamy około 5 minut.
- Finalnie wszystko mieszamy i posypujemy posiekaną natką pietruszki.