Trwa ładowanie...
18-09-2008 16:21

Kapusta: nie taka pospolita

Możemy ją poszatkować, wydrążyć albo schować w niej farsz - zawsze będzie smaczna i zdrowa.

Kapusta: nie taka pospolitaŹródło: archiwum, fot: archiwum
d2slbiy
d2slbiy

Najpoważniejszą wadą kapusty jest to, że powoduje wzdęcia. Jedzona na surowo może być także źródłem substancji blokujących przyswajanie jodu, a w dużych ilościach - zmniejszyć wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym. Poza tym ma niemal same plusy. Wszystkie jej odmiany są bogate w witaminy, składniki mineralne (m.in. potas i wapń) oraz błonnik. Kapusta jest niskokaloryczna, a do tego można przygotować z niej wiele przepysznych potraw. Są może trochę czasochłonne, ale bardzo proste. Sprawdźcie sami.

Zacznijmy może od surówki Colesław, do której będziemy potrzebować: 250 g białej kapusty, małą marchewkę, małą cebulę, 1/2 jabłka, sok z cytryny, 4 łyżki pokrojonego szczypiorku, 4 łyżki pokrojonej natki pietruszki, oliwę z oliwek oraz sól i pieprz (odrobinę do smaku).
Obieramy i tarkujemy jabłko, które skrapiamy świeżo wyciśniętym sokiem z połowy cytryny. Cebulę także przecieramy, solimy i mieszamy z jabłkiem, do którego dodajemy startą marchewkę. Dodajemy kapustę pokrojoną w wąskie paski, wymieszaną ze szczypiorkiem i natką pietruszki. Całość doprawiamy solą i pieprzem oraz polewamy oliwą. Gotowe!

A co powiecie na leczo? Nic prostszego! Potrzebujemy: 30 dag boczku, 0,5 kg kiełbasy, 4 duże papryki, 4 duże cebule, główkę białej kapusty, koncentrat pomidorowy, makaron, pieprz i sól (do smaku).
Zaczynamy od poszatkowania kapusty, którą dodajemy do boczku podsmażonego z kiełbasą, cebulą i papryką. Całość dusimy na małym ogniu. Gdy kapusta będzie miękka, dorzucamy koncentrat pomidorowy oraz sól i pieprz do smaku. Leczo podajemy z gotowanym makaronem.

Czas na danie z wyższej półki. Do przygotowania kapusty faszerowanej trzeba potrzebować: 1 główkę kapusty (waga ok. 1 kg), 500 g wołowiny, 3 łyżki ryżu, 1 jajko, 1 cebulę, 50 g słoniny, 3 łyżki tartego sera, pieprz i sól (do smaku).
Z oczyszczonej główki wycinamy głąb i gotujemy warzywo w całości (po zalaniu wrzącą wodą). Miękką kapustę należy odcedzić i ostudzić, a następnie wyciąć od środka liście, zostawiając kilkanaście zewnętrznych, które będą miały za zadanie utrzymać nałożony farsz. Teraz możemy wziąć się za zmielenie mięsa z cebulą, do którego dodajemy rozdrobnioną słoninę, jajko i ugotowany ryż. Całość solimy i pieprzymy do smaku. Tak przygotowane nadzienie nakładamy do środka kapusty, przekładając je wykrojonymi wcześniej liśćmi. Kapusta powinna wyglądać podobnie, jak na początku. Całość posypujemy tartym serem i zapiekamy w lekko rozgrzanym piekarniku.

d2slbiy

Polecamy też przepyszny farsz do naleśników. Oczywiście z kapustą w roli głównej. Przygotujmy sobie: kilka plastrów boczku, pół kieliszka białego wina, 150 dag poszatkowanej kapusty, cebulę ze szczypiorkiem, sól i pieprz (do smaku).
Na gorącej patelni podsmażamy pokrojony w kostkę boczek. Dodajemy do niego cebulę, kapustę i wino. Mieszamy i smażymy na wolnym ogniu. Gdy wino odparuje, a kapusta będzie miękka, doprawiamy solą i pieprzem.

Na koniec dodajmy, że kapusta jest bardzo dobra nie tylko ze względu na swoje walory smakowe, ale też... lecznicze. Od dawna wykorzystuje się ją w medycynie ludowej. Okładami z kapusty leczono m.in. odmrożenia i owrzodzenia, a jej sok pomagał na wrzody żołądka i łagodził bóle reumatyczne.

qk

d2slbiy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2slbiy
Więcej tematów