Jak zrobić zupę pomidorową z rosołu? Będzie smakowała jak u mamy
Pomidorówka regularnie gości na naszych stołach. W badaniach opinii publicznej od lat wygrywa w rankingach najbardziej lubianych zup. Nic więc dziwnego, że mówimy o niej "królowa polskich zup". Możemy ją podawać z makaronem, ryżem, kaszą czy grzankami i zawsze jest tak samo pyszna. Bazą zupy pomidorowej najczęściej jest niedzielny rosół. Jak przygotować pomidorówkę na rosole?
Zupa pomidorowa - jak ja zrobić?
Pomidorową można przyrządzić zarówno na bazie świeżych pomidorów, jak i na koncentracie pomidorowym. Jednak najbardziej popularną bazą jest… rosół. Wystarczy dodać do koncentrat pomidorowy i mamy gotową pomidorówkę.
Zazwyczaj koncentrat dokładamy bezpośrednio do gorącego rosołu, w efekcie czego tracimy sporo smaku i aromatu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze podsmażenie lub podduszenie przecieru, najlepiej z drobno posiekaną cebulą.
Zamiast koncentratu możemy użyć passaty, pomidorów z puszki lub świeżych (wystarczy je wcześniej lekko poddusić z czosnkiem i ziołami).
Zobacz też: Co dodać do rosołu?
Do zupy warto też dolać trochę soku pomidorowego. Magda Gessler podczas jednej z "Kuchennych rewolucji" zaproponowała nawet zupę przyrządzaną wyłącznie na bazie rosołu i soku.
Zupa pomidorowa - jak doprawić?
Kluczowym składnikiem, znacznie poprawiającym smak zupy, jest cukier. By przełamać naturalną kwaskowatość pomidorów, jeszcze wzmacnianą przez sól, należy dodać od 3 do 6 łyżek cukru.
Dla ułatwienia można przyjąć zasadę - jedna płaska łyżka na 1 litr zupy. Kwaskowatość pomidorów może się jednak różnić, dlatego warto kontrolować smak zupy przed dodaniem kolejnej łyżki.
Cukier dodajemy do przecieru pomidorowego i dokładnie mieszamy. Ważne, by całkowicie się rozpuścił w zupie.
Ze smakiem pomidorów dobrze komponują się także czosnek i zioła - bazylia, oregano, rozmaryn, cząber czy estragon. Odrobina chili i świeżo zmielonego pieprzu dodadzą nieco ostrości.
Zupa pomidorowa - jak zagęścić?
Pomidorówkę możemy zabielić kwaśną śmietaną, lecz nie jest ona niezbędna. Jeśli nie liczymy kalorii możemy zamienić śmietanę na kremówkę lub mascarpone. dzięki nim zupa zyska kremową i aksamitna konsystencję. Przed podaniem możemy dorzucić trochę serka śmietanowego, porwanej na mniejsze kawałki mozzarelli albo płatków parmezanu.
Zupa pomidorowa - jak podawać?
Zupę pomidorową podajemy z makaronem, ugotowanym ryżem lub kaszą. Kremowa zupa pomidorowa dobrze smakuje z grzankami albo groszkiem ptysiowym. Świetnie sprawdzi się także kilka listków bazylii albo garstka pestek słonecznika.
Zupa pomidorowa jak u mamy - przepis
Składniki:
- 250 g mięsa z kurczaka
- 2 marchewki
- 1 pietruszka (korzeń)
- kawałek selera
- 1 por
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 puszka pomidorów bez skórki (lub 1 kg świeżych, obranych ze skórki i podduszonych na patelni)
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 liście laurowe
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- szczypta bazylii
- pieprz i sól do smaku
Do podania:
- makaron typu świderki
- świeża natka pietruszki
Przygotowanie:
1. Kawałki kurczaka umyć i włożyć do wysokiego garnka. Zalać wodą, tak aby zakryła mięso. Dodać ziele angielskie, liście laurowe i szczyptę bazylii, gotować na niewielkim ogniu.
2. Po 20 minutach dodać cebulę i czosnek, gotować kolejny kwadrans i dodać obrane, pokrojone w plastry marchewki i pietruszkę.
3. Gotować do momentu aż warzywa będą miękkie. Następnie dodać pomidory i koncentrat.
4. Gotować kolejne 15 minut. Doprawić solą i pieprzem.
5. Podawać z makaronem i posiekaną natką pietruszki.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl