Jak zrobić pyszny domowy smalec?
Smalec może być nie tylko zwykłym tłuszczem do smażenia, ale również wyjątkowym smarowidłem na kanapki. Jeśli przyrządzimy go samodzielnie z dodatkiem mięsa, cebuli czy jabłek, nabierze on niepowtarzalnego smaku i aromatu. W jaki sposób przygotować smalec, którym będzie można pochwalić się przed znajomymi i rodziną? Mamy nawet kilka pomysłów.
Domowy smalec z cebulką i skwarkami
Składniki:
- 1 kg wieprzowej słoniny bez skóry,
- 4 cebule,
- sól.
Przygotowanie:
- Słoninę kroimy w drobną kostkę lub przekręcamy przez maszynkę z dużymi oczkami. Rozgrzewamy głęboką patelnię z grubym dnem. Wrzucamy na nią słoninę i smażymy na niewielkim ogniu, by powoli się wytapiała. Proces powinien trwać ok. 15 minut.
- W tym czasie zawartość patelni co jakiś czas mieszamy, aby skwarki równomiernie się rumieniły.
- Cebulę siekamy i wrzucamy do tłuszczu. Doprawiamy solą i smażymy kolejne 15 minut.
- Gdy skwarki mają już ciemnozłoty kolor, wyłączamy palnik, a smalec pozostawiamy do przestygnięcia. Płynny tłuszcz przelewamy do słoików wraz ze skwarkami i przesmażoną cebulką. Schładzamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Właściwości gęsiego smalcu
Smalec z mięsem, cebulką i jabłkiem
Składniki:
- 600 g wieprzowej słoniny bez skóry,
- 150 g mielonego chudszego mięsa wieprzowego (szynka, łopatka, karkówka),
- 150 g wędzonego boczku pokrojonego w kostkę,
- 1 duża cebula,
- 1 jabłko,
- 2-3 ząbki czosnku,
- sól, pieprz,
- suszony majeranek.
Przygotowanie:
- Słoninę kroimy w kostkę i przekładamy do garnka postawionego na niewielkim ogniu.
- Cebulę i jabłko bez skórki kroimy w drobną kostkę. Gdy skwarki zaczną robić się lekko złote, do słoniny dodajemy mięso i boczek. Smażymy do czasu, aż wszystko zrumieni się.
- Wtedy dodajemy jabłko, cebulę i czosnek przeciśnięty przez praskę. Smażymy do momentu aż cebula nabierze złotego koloru. Dodajemy przyprawy i zdejmujemy z ognia, by smalec przestygł.
- Przelewamy do słoików albo innych dowolnych pojemników.
Smalec Magdy Gessler
Składniki:
- 500 g słoniny wieprzowej bez skóry,
- 500 g wieprzowego podgardla,
- kilka kromek podsuszonego chleba razowego,
- 1 paczka sezamków,
- suszone morele,
- 2 cebule,
- czosnek,
- kiełbasa chorizo,
- mielona słodka papryka,
- świeży rozmaryn.
Przygotowanie:
- Dzień wcześniej całą słoninę marynujemy w przeciśniętym przez praskę czosnku, pokrojonej cebuli oraz posiekanym świeżym rozmarynie.
- Kolejnego dnia słoninę kroimy w grubą kostkę. Podgardle mielimy przez maszynkę z sitem o dużych oczkach. Wszystko wkładamy do garnka i ustawiamy na niewielkim ogniu, by przez ok. 3 godziny powoli się wytapiało.
- Po tym okresie z tłuszczu wyjmujemy skwarki i dodajemy do nich drobno pokrojone morele oraz paprykę. Z kolei do smalcu wrzucamy pokrojone w ćwiartki cebule. Smalec zestawiamy z ognia.
- Z chleba razowego robimy grzanki. Mieszamy je ze skwarkami wymieszanymi z morelami i papryką. Dodajemy pokrojoną w kostkę kiełbasę chorizo oraz pokruszone sezamki – można je potłuc w moździerzu.
- Gdy smalec zacznie tężeć, dodajemy do niego wszystkie dodatki. Mieszamy i odstawiamy do pełnego stężenia.
Domowy smalec z cebulką czy mięsem można zrobić w mniejszej ilości i zjeść go w ciągu 2-3 tygodni. Jeśli jednak chcemy przedłużyć jego termin przydatności do spożycia, możemy go zawekować – najlepiej trzykrotnie, czyli przeprowadzić proces tyndylizacji. Wtedy możemy być pewni, że smarowidło nie zepsuje się nawet przez kolejnych kilka miesięcy.
Domowy smalec świetnie smakuje ze świeżym pieczywem i ogórkiem kiszonym albo pomidorem. Właściwie nic więcej nie potrzeba do tego, by przyjąć niezapowiedzianych gości. Każdy z pewnością będzie zachwycony tego rodzaju przekąską.