Jak zrobić owsiankę - przepis na pyszne i zdrowe śniadanie
Owsianka to proste i bardzo zdrowe śniadanie, które można przygotować na wiele sposobów. Owsiankę można podawać na ciepło lub na zimno, przygotowywać ją na mleku, napoju roślinnym, soku, wodzie albo jogurcie. Dla urozmaicenia warto dodać do niej owoce, orzechy albo inne ulubione dodatki. Jakie składniki są potrzebne, żeby przygotować owsiankę? Jak ją zrobić krok po kroku?
Gotowana, zalewana wrzątkiem, a może na zimno? Dzięki naszym przepisom na owsiankę twoje śniadania przestaną być nudne!
Jak zrobić owsiankę - jakie składniki są potrzebne?
Podstawowym składnikiem potrzebnym do przygotowania owsianki są płatki owsiane. Oprócz tego, należy przygotować wodę, mleko, napój roślinny, sok albo jogurt. Do owsianki można dodać również odrobinę miodu, cukru albo innej substancji słodzącej.
Jak zrobić owsiankę - jakie są rodzaje płatków owsianych?
Płatki owsiane powstają z odpowiednio przetworzonego ziarna owsa. Ziarno na początku oczyszcza się, następnie obłuskuje i walcuje, dzięki czemu płatki zyskują swój charakterystyczny kształt. W zależności od tego, w jaki sposób płatki są przetwarzane, wyróżnia się ich trzy rodzaje:
1. Płatki owsiane zwykłe - są najmniej przetworzone, a przed spożyciem trzeba je ugotować,
2. Płatki owsiane górskie - w procesie produkcji są poddawane obróbce termicznej, dzięki czemu później wymagają krótszego przygotowywania,
3. Płatki owsiane błyskawiczne - są poddawane obróbce pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Takie płatki przygotowuje się najszybciej i nie trzeba ich gotować, jednak są pozbawione większości cennych składników odżywczych.
W związku z tym, że podczas obróbki płatki owsiane tracą swoje wartości, najlepiej jest zrezygnować z jedzenia płatków błyskawicznych. Są one nieco bardziej kaloryczne i zawierają trochę mniej błonnika niż płatki górskie. W płatkach górskich podczas gotowania zawartość błonnika zmniejsza się, dlatego najlepiej jest je gotować krótko albo wcale ich nie gotować, tylko zalać jogurtem albo mlekiem i poczekać aż będą miękkie (najlepiej całą noc).
Jak zrobić owsiankę - dlaczego warto ją jeść?
Płatki owsiane są pełne wartościowych składników odżywczych:
• Zawierają dużo błonnika i skrobi opornej, która wpływa pozytywnie na trawienie,
• Są bogate w składniki mineralne, takie jak żelazo, magnez, fosfor, cynk, mangan,
• Zawierają witaminy z grupy B,
• Zawierają pełnowartościowe białko.
Regularne jedzenie owsianki poleca się między innymi osobom, które cierpią na problemy trawienne. Owies wspomaga profilaktykę otyłości, raka jelita grubego, miażdżycy, a także cukrzycy. Są również badania wskazujące na to, że owies, a dokładniej zawarty w nim błonnik, wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.
Jak zrobić owsiankę krok po kroku?
Owsiankę można przygotowywać na różne sposoby, w zależności od tego, jaka jest jej nasza ulubiona wersja. Jak zrobić owsiankę na różne sposoby?
1. Owsianka na zimno: dodaj płatki do zimnego mleka albo jogurtu i dokładnie wymieszaj, odstaw do momentu, gdy będą odpowiednio miękkie (jeśli wolisz bardziej chrupiące płatki, wystarczy kilka minut, a jeżeli bardziej smakują Ci miękkie płatki, zostaw owsiankę w lodówce na całą noc).
2. Owsianka gotowana: gotowanie to najbardziej popularny sposób przygotowania owsianki. Płatki podczas gotowania stają się miękkie, a konsystencja owsianki kremowa. Czas gotowania zależy od rodzaju płatków - błyskawiczne wystarczy gotować przez kilka minut, natomiast górskie warto gotować około 15 minut. W trakcie gotowania często mieszaj owsiankę, żeby się nie przypaliła.
3. Owsianka zalewana wrzątkiem: jeżeli nie przeszkadza Ci, że płatki w owsiance są miękkie na zewnątrz i odrobinę twarde w środku, nie musisz ich gotować, wystarczy, że zalejesz je wrzącą wodą albo mlekiem. Płatki trzeba zalać wrzątkiem (tak żeby płyn przykrył płatki) i odstawić do zmięknięcia na około 2 – 5 minut. Do namoczonych płatków dodaj jogurt albo mleko, żeby uzyskać odpowiednią konsystencję.
Jak zrobić owsiankę - z czym podawać owsiankę?
Żeby owsianka nie była nudna i dostarczała jeszcze więcej cennych składników, warto dorzucić do niej dodatki takie jak:
• Świeże owoce (na przykład banan, jabłko, truskawki, borówki),
• Suszone owoce (morele, śliwki, daktyle, rodzynki),
• Orzechy (włoskie, nerkowca albo pekan, najlepiej posiekane),
• Nasiona (słonecznik, dynia, siemię lniane).
W zależności od tego, na jakie dodatki się decydujesz, posyp nimi gotową owsiankę albo dodaj je w trakcie gotowania.