Trwa ładowanie...

Jajo kurze – wartości odżywcze, sposoby podania, kategoryzacja, przepisy

Jajo kurze jest najczęściej spożywanym rodzajem jajka w Polsce. To produkt zawierający wiele wartości odżywczych i trafiający na stoły w wielu różnych formach.

Jajo kurze – wartości odżywcze, sposoby podania, kategoryzacja, przepisyŹródło: Pixabay.com
d2hhaum
d2hhaum

Jajo kurze – wartości odżywcze

Jajo kurze jest bardzo dobrym źródłem białka pełnowartościowego, czyli takiego, które zawiera aminokwasy niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania człowieka, a dodatkowo dostarcza również aminokwasów, które nie powstają w organizmie ludzkim. Białko jaj kurzych jest jednak bardzo silnym alergenem, drugim zaraz po tym zawartym w mleku krowim. W żółtku jaja kurzego znajduje się dużo tłuszczu o wysokiej zawartości cholesterolu, ale też kwasy omega-3 i lecytynę – budulec błon komórkowych, który pomaga zachować prawidłowy poziom cholesterolu, zapobiegając miażdżycy, i pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Inną ważną substancją pochodzącą z jaj kurzych jest luteina, która ma korzystne działanie na wzrok i zapewnia ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Składniki mineralne zawarte w jajach (wapń, żelazo, potas, fosfor i magnez)
korzystnie oddziałują na narządy wewnętrzne i układ kostny. Spośród witamin obecnych w jajach kurzych warto wymienić witaminy B2 i B12, a także rozpuszczalne w tłuszczach witaminy: A, D, E, K.

Poza alergikami, na jaja kurze powinny uważać osoby z wysokim cholesterolem. Zbyt częste spożywanie jajek może stać się przyczyną zakwaszenia organizmu (warto jeść jaja z dodatkiem warzyw). W surowych jajach znajduje się najwięcej składników odżywczych, ale nie należy spożywać w tej formie równocześnie żółtka i białka. Surowe białko jaj ma silne działanie uczulające i osłabia przyswajanie witaminy B7.

Jajo kurze – sposoby podania

Jaja kurze mogą być podawane jako potrawy samodzielne albo jako składnik innych dań. Spośród jaj smażonych można wyróżnić omlet, jajecznicę i jajko sadzone. Jaja można je też gotować na miękko (ścięte białko i płynne żółtko), półtwardo (gotowane przez 4 minuty), na twardo (białko i żółtko ścięte) lub gotować do uzyskania jajka w koszulce (płynne białko, ścięte żółtko). Jajka w koszulkach mogą być podawane po benedyktyńsku, wiedeńsku lub francusku.

Jaja kurze są jednym z podstawowych składników wielu produktów, np. ciast, budyniów, lodów, kremów, sufletów, pasty jajecznej. Dodaje się je do sosów, panierek, kotletów i zup. Z jaj powstaje też advocaat, czyli likier jajeczny (domowa wersja tego likieru to ajerkoniak).

d2hhaum

Jajo kurze – kategoryzacja

Jaja kurze są specjalnie znakowane, dzięki czemu można określić jakość produktu. Wyróżnia się trzy klasy jaj: A, B i C. Klasa A oznacza jaja świeże, które mogą być z produkcji ekologicznej (0), chowu na wolnym wybiegu (1), chowu ściółkowego (2) lub chowu klatkowego (3). Jedynie gospodarstwa ekologiczne hodują kury zielononóżki, które znoszą najzdrowsze jaja o większych żółtkach i trzykrotnie mniejszej zawartości cholesterolu niż te od kur domowych; takie jaja mogą rzadziej uczulać. Im niższy kod systemu hodowli, tym zdrowsze jaja. Jeśli chodzi i jaja klasy B i C, są one wykorzystywane przemyśle użytkowym.

d2hhaum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hhaum
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj