Trwa ładowanie...

Jadalny bukiet. Kwiaty na śniadanie, obiad i kolację

Wszystkie kwiaty są piękne. Uroda i zapach to jednak niejedyne wartości wielu gatunków kwitnących roślin. Aby się o tym przekonać, wystarczy zamiast do wazonu, włożyć je do garnka albo prosto na talerz. W naszych ogródkach, na łąkach i polach rośnie bowiem mnóstwo jadalnych kwiatów, które dostarczą nam ciekawego aromatu i wielu cennych składników odżywczych.

Jadalny bukiet. Kwiaty na śniadanie, obiad i kolacjęŹródło: 123RF
d3zrlz5
d3zrlz5

Kwiaty zawierają białka, cukry, witaminy, sole mineralne i mnóstwo karotenu. Są idealnym składnikiem każdej diety, bo ich kaloryczność jest znikoma. Nadają smak sałatkom i napojom, są też pięknym dodatkiem do wielu innych dań. Warto więc włączyć je do codziennej diety. A trudno o lepszy na to moment niż pełnia lata.

Zanim jednak zaczniemy gotować kwitnące posiłki, musimy się dowiedzieć, które z rosnących w Polsce kwiaty są jadalne. Lista jest bardzo długa. Znajdują się na niej stokrotki, bratki i mniszek lekarski, czyli pospolity mlecz. Jadalne są też kwiaty drzew owocowych: jabłoni, gruszy, śliwy czy czereśni. Ogórecznik, nagietek, goździki, czarny bez, nasturcja, róża, jaśmin i szałwia to kolejne gatunki na liście. Jadalne jest również wiele kwiatów naszych warzyw: marchewki, pietruszki, dyni, cukinii, buraków czy ogórków. Rośliny, których kwiaty możemy jeść, kwitną od wiosny do jesieni. Sezon jest więc bardzo długi.
Zobacz też: Właściwości papierówek

Wystrzegajmy się jedzenia kwiatów roślin psiankowatych: papryki, ziemniaków czy pomidorów. Są trujące. Szkodliwych jest również wiele kwiatów ogrodowych. Dlatego jak z grzybami - zawsze najpierw upewnijmy się czy dana roślina jest na pewno jadalna. Zbierając kwiaty, sięgajmy tylko po te, które rosną w bezpiecznych, niezanieczyszczonych miejscach, daleko od dróg czy miejsc, które mogą być pryskane środkami chemicznymi.

d3zrlz5

W kuchni wykorzystujemy kwiaty przede wszystkim jako składnik sałatek. Nadają daniu nie tylko piękny wygląd, ale także wyjątkowy smak. Nasturcja jest dość ostra i ma bardzo wyrazisty aromat, warto ją więc łączyć z produktami o delikatnym smaku. Z kolei lekko gorzkawe kwiaty mniszka lekarskiego idealnie współgrają np. z sałatą lodową czy rukolą. Piękne, małe i niebieskie kwiaty ogórecznika smakują dosłownie jak ogórki i są znakomitym dodatkiem do sałatki pomidorowej.

Nie tylko do sałatek

Nie ograniczajmy się jednak wyłącznie do sałatek. Z kwiatów możemy przygotować wiele wspaniałych przetworów. Najbardziej znane są te z kwiatów róży. Konfitura czy sok z płatków tego dzikiej róży to wspaniały dodatek do deserów czy herbaty. Aby konfitura miała prawdziwe różany zapach, warto do jej przygotowania wykorzystać jedynie kwiaty, wodę i cukier. Inne dodatki są kompletnie niepotrzebne.

Znakomitą konfiturę, bardzo popularną (i drogą!) we Francji zrobimy z kwiatów jaśminu. Wszyscy chyba kojarzymy odurzający zapach kwiatów tego krzewu, szczególnie mocno wyczuwalny wieczorem. Taki właśnie zapach będzie miała konfitura.
Wykorzystując w kuchni jaśmin, pamiętajmy jednak, że w większych ilościach, ten biały kwiat może działać drażniąco na żołądek. Ograniczmy się więc do niewielkich porcji.

Niektóre kwiaty możemy smażyć w cieście. Wielkie białe baldachy czarnego bzu nadają się do tego idealnie. Wystarczy zrobić gęste ciasto naleśnikowe, zanurzyć baldach trzymając go za szypułkę i usmażyć na patelni. W cieście powinny zostać same kwiatki, łodyżka sama odejdzie. Bzowe placki znakomicie smakują z cukrem pudrem lub z jogurtem.

123RF
Źródło: 123RF

Kwiaty dyni lub cukinii możemy z kolei nadziać białym, delikatnym serkiem i usmażyć na oliwie. To włoski klasyk, który z całą pewnością znajdzie wielu entuzjastów także w Polsce. Kwitnące rośliny możemy podać o każdej porze dnia. Na śniadanie, obiad i kolację. Przede wszystkim jednak - na deser.

d3zrlz5

Obłędnie smakują kruche ciasteczka z dodatkiem kwiatów lawendy. Mają one nie tylko lawendowy zapach, ale także smakują latem. Kwiaty szałwii i mięty to z kolei świetny dodatek do deserów owocowych – nadają im bardziej wyrazisty smak i przyjemnie przełamują owocową słodycz. Także do popularnych muffinek, warto dodać letniego aromatu. Fiołki czy bratki pięknie zabarwią ciastko i nadadzą mu subtelny kwiatowy zapach.

Kwiatowa lemoniada

Nie zapominajmy także o kwiatowych napojach. Lemoniada z dodatkiem kwiatów stokrotek jest nie tylko smaczniejsza, ale również bardziej orzeźwia. Coraz częściej spotykany w naszych ogrodach jest hibiskus. Kwiaty tego krzewu są ogromne i od lat używane są jako podstawa ziołowej herbaty. Wystarczy zebrać kwiaty, wysuszyć i używać tak, jak zwyczajną herbatę. Z czarnego bzu z kolei przygotujemy doskonały sok lub lekkie wino.

Sposobów na wykorzystanie kwiatów w kuchni jest oczywiście znacznie więcej. Warto więc eksperymentować. Pamiętajmy tylko przed posiłkiem upewnić się, że kwiaty, które chcemy zaserwować, na pewno są jadalne!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3zrlz5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zrlz5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj