Dynia piżmowa w kuchni. Czy trzeba ją obierać? Jak można ją jeść?
Dynia uchodzi za niekwestionowaną królową jesieni. Nic dziwnego. Jej złoty i aromatyczny miąższ to prawdziwa skarbnica zdrowia. Z dyni możemy przygotować wiele pyszności od słodkich babeczek, serników, tart, aż po kremowe zupy, gulasze, curry, dania z makaronem czy z ryżem. Jedną z najsmaczniejszych odmian jest dynia piżmowa. Co warto o niej wiedzieć?
Dynia piżmowa - jakie ma właściwości?
Dynia piżmowa charakteryzuje się gruszkowatym kształtem i dość cienką skórką. Osiąga niewielkie, jak na dynię, rozmiary. Waży średnio 1-3 kg. Ma intensywnie pomarańczowy miąższ, który jest kremowy i słodki w smaku, więc doskonale nadaje się na zupę dyniową, frytki, desery oraz jako dodatek do mięs. W 100 g dyni piżmowej jest 44 kcal. Dynia piżmowa to wartościowe źródło witamin i minerałów. Dostarcza m.in. witaminy A, E, witamin z grupy B, kwasu foliowego, manganu, magnezu, potasu i błonnika.
Dynia piżmowa zawiera 88 proc. wody i całe mnóstwo przeciwutleniaczy, dlatego oprócz nawadniania, świetnie chroni nasz organizm przed działaniem wolnych rodników.
Niestety dynia piżmowa ma dość wysoki indeks glikemiczny i powoduje szybki wzrost poziomu glukozy w organizmie. Muszą więc na nią uważać osoby z insulinoopornościa i cukrzycą.
Kopytka dyniowe
Dynia piżmowa - jak obrać
Dynia piżmowa ma bardzo cienką i delikatną skórkę, więc nie musimy jej obierać. Jeśli jednak chcemy usunąć skórkę, z łatwością możemy ją obrać za pomocą zwykłej obieraczki do warzyw lub noża. Dynię dokładnie myjemy, odcinamy końcówki, kroimy warzywo na pół, a pestki usuwamy za pomocą łyżki. Dynię kroimy na mniejsze kawałki i obieramy je.
Dynia piżmowa - przepisy
Dynia piżmowa ma charakterystyczny maślany smak. Doskonale nadaje się do pieczenia, smażenia czy gotowania. Przygotujemy z niej pyszny sernik, babeczki, nadzienie do tarty. Doskonale komponuje się z korzennymi przyprawami - cynamonem, gałką muszkatołową, kardamonem czy goździkami. Jednak dynia piżmowa sprawdzi się nie tylko jako składnik słodkich dań. Możemy z niej przygotować aromatyczną zupę krem, indyjskie curry, gulasz, risotto, sos do makaronu. Dynię piżmową możemy również faszerować.
Zupa z dyni piżmowej
Składniki:
- 500 g miąższu dyni piżmowej
- 1 cebula cukrowa
- 2 marchewki
- 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
- 1,5 l bulionu warzywnego
- sól, pieprz
- wędzona papryka w proszku
- curry
- 150 ml mleczka kokosowego
- 1 łyżka oleju
Przygotowanie:
- W garnku rozgrzej olej. Dodaj pokrojoną w piórka cebulę i czosnek. Smaż przez chwilę, uważając, by nie przypalić czosnku.
- Marchewkę obierz i pokrój w plasterki lub zetrzyj na tartce. Dodaj marchew do cebuli. Smaż 1-2 minuty.
- Dodaj dynię, smaż kolejne kilka minut.
- Wlej bulion i gotuj, aż dynia będzie miękka.
- Wlej mleczko kokosowe, dopraw do smaku i zblenduj na gładki krem.
- Podawaj z grzankami lub prażonymi pestkami dyni.
Tagliatelle z dynią, boczkiem i szpinakiem
Składniki:
- 400 miąższu dyni
- 10 plastrów boczku
- 100 ml śmietanki
- 30 proc.
- 1 cebula
- 200 g szpinaku baby
- 200 g makaronu tagliatelle
- sól, pieprz
- parmezan
- olej do smażenia
Przygotowanie:
- Cebulę, dynię i boczek pokrój w kostkę. Napatelni rozgrzej olej. Zeszklij cebulę, dodaj boczek boczek i podsmażaj na średnim ogniu przez ok. 3 minut.
- Zmniejsz ogień, dodaj dynię, przykryj i duś 10 minut. Po tym czasie odkryj patelnię i podsmażaj jeszcze 5 minut tak, aby większa część wody odparowała.
- Wlej śmietankę 30 proc. i smaż jeszcze 5 minut od czasu do czasu mieszając. Dopraw solą i pieprzem.
- Dodaj szpinak i wymieszaj.
- Makaron ugotuj wg przepisu na opakowaniu.
- Makaron przełóż do sosu, wymieszaj. Przed podaniem posyp parmezanem.