Domowe musli, czyli zdrowie na śniadanie
Gotowe mieszanki śniadaniowe często zawierają mnóstwo cukru i innych niechcianych dodatków. Na szczęście pyszne musli możemy bez problemu zrobić w domu samodzielnie. Poranne płatki to śniadanie idealne. Szybkie, smaczne, lekkie, ale też sycące i dające mnóstwo energii. Takim daniem, zdecydowanie warto rozpocząć dzień.
Musli to idealna propozycja na pierwszy posiłek. Zawarte w płatkach węglowodany to doskonałe źródło energii, której rano tak bardzo potrzebujemy. Musli to także błonnik pokarmowy, który pomoże oczyścić organizm, syci na długo, usprawnia pracę układu pokarmowego, a do tego obniża ciśnienie krwi. Płatki śniadaniowe mają również niski indeks glikemiczny, co wpływa na obniżenie poziomu cukru w organizmie. Same zalety. A dodając do płatków orzechy, suszone owoce czy inne ulubione dodatki, zyskujemy też cenne mikroelementy, witaminy i oczywiście wspaniały smak, dzięki któremu poprawimy sobie humor na resztę dnia.
Samodzielne przygotowanie musli jest idealnym pomysłem dla tych, którzy nie mają ochoty jeść codziennie tego samego i lubią wiedzieć, co faktycznie ląduje na talerzu. Dzięki własnej kompozycji płatków unikniemy niezdrowych składników – nadmiernej ilości cukru czy sztucznych konserwantów i polepszaczy smaku.
Zobacz też: Sklepowe musli. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Podstawą każdego musli są płatki zbożowe. Warto więc zaopatrzyć spiżarnię w kilka ich rodzajów. Najlepiej sprawdzą się płatki kukurydziane (kupujmy te, które nie są słodzone), ale również płatki owsiane są bardzo popularne. Warto od czasu do czasu sięgnąć po płatki jęczmienne lub orkiszowe – są one fantastycznym źródłem wielu potrzebnych nam mikroelementów. Oprócz płatków nie zapomnijmy o otrębach – najzdrowsze są żytnie, ale pszenne czy orkiszowe, także mają wiele cennych składników.
Każde porządne musli powinno zawierać też suszone owoce. Doskonale nadaje się żurawina. Jest ona bogatym źródłem witamin (B1, B2, B3, B6, E, K, C), minerałów takich jak sód, potas, wapń czy magnez, a także kwasów organicznych, flawonoidów, garbników, pektyn i innych substancji o działaniu prozdrowotnym. Suszona żurawina nie jest tak cierpka i kwaśna jak świeża, więc smakuje także o wiele lepiej. Obok żurawiny warto zaopatrzyć się w suszone banany, jabłka, gruszki, śliwki czy małe kawałki ananasów. Świetnym składnikiem porannej porcji musli są również suszone truskawki i rodzynki, z którymi jednak nie przesadzajmy, bo zawierają mnóstwo cukru.
Orzechy to kolejny niezbędny składnik płatków śniadaniowych. Działają one stymulująco na pracę mózgu, więc są niezbędne dla osób pracujących umysłowo i dla uczniów. Orzechy włoskie, laskowe, pekan czy migdały siekajmy dopiero przed dodaniem do musli. Lepiej przechowywać je w całości. Nie zapominajmy również o mniej popularnych orzeszkach, takich jak nasiona pinii. Są one dość tłuste, ale bardzo zdrowe.
Siemię lniane, ziarna sezamu, mak czy wiórki kokosowe to kolejne dodatki, które wzbogacą naszą poranną mieszankę. Siemię jest bardzo zdrowe dla naszego żołądka, łagodzi stany zapalne jelit i pomaga w walce z zaparciami, więc nie bójmy się go dodawać do płatków. Mak, sezam czy wiórki, które fantastycznie urozmaicą smak śniadania, dobrze jest przed użyciem uprażyć na suchej patelni – dzięki temu będą miały wyraźniejszy aromat.
Płatków śniadaniowych oczywiście nie jemy na sucho. Osoby na diecie często zalewają je po prostu wodą. Nie wszyscy jednak lubią płatki w tej wersji. Większość z nas zalewa płatki mlekiem czy jogurtem. Najzdrowszy jest z pewnością jogurt naturalny. Zawiera mnóstwo potrzebnego nam wapnia i ma dobroczynny wpływ na pracę układu pokarmowego, a do tego wspiera odporność organizmu. Jeśli wolimy płatki z mlekiem, warto wypróbować mleczka roślinne: migdałowe, sojowe czy ryżowe. Nie są one nadmiernie kaloryczne i w dodatku bardzo łatwostrawne.
Jak skomponować samodzielnie musli? Najlepiej kierując się własnym smakiem. Poranna miseczka płatków powinna być smacznym rozpoczęciem dnia. Dlatego też nie bójmy się eksperymentów. Warto jednak dobrze wcześniej zaopatrzyć spiżarnię. Będzie nam o wiele łatwiej.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także: "Tradycyjnie Pyszne": przepis na torcik