Trwa ładowanie...
09-12-2008 13:00

Dojrzałe banany świecą na niebiesko

Podczas badań mających na celu dokładne poznanie związków chemicznych odpowiedzialnych za żółty kolor bananów, naukowcy z University of Innsbruck (Austria) wraz z kolegami z Columbia University (USA) współpracujący z profesorem Bernhardem Krutlerem, odkryli przypadkowo tajemnicze świecenie bananów.

Dojrzałe banany świecą na niebieskoŹródło: archiwum, fot: archiwum
d2cbh3t
d2cbh3t

Fluorescencyjne świecenie bananów, to nie efekt uboczny napromieniowania spowodowanego wybuchem w Czarnobylu, czy awarii w innej elektrowni atomowej, to również nie jest wynik hodowli bananów na terenach składowiska radioaktywnych materiałów, lecz naturalna, dotąd zupełnie niezauważona przez naukowców, cecha bananów - donosi "Angewandte Chemie International Edition".

Podczas badań z użyciem wysokociśnieniowej chromatografii cieczowej (HPLC), mających na celu dokładne poznanie związków chemicznych odpowiedzialnych za żółty kolor bananów, naukowcy z University of Innsbruck (Austria) wraz z kolegami z Columbia University (USA) współpracujący z profesorem Bernhardem Krutlerem, odkryli przypadkowo tajemnicze świecenie bananów.

Okazało się, iż wraz z dojrzewaniem bananów zwiększa się ich intensywność fluorescencji, czyli świecenia w niebieskim kolorze, widzianym, gdy owoce są oświetlone światłem ultrafioletowym (UV) o długości fali 366 nm. Tym samym, owoc idealnie nadający się do zjedzenia jest bardziej niebieski, niż ten, który jest jeszcze niedojrzały (obserwacje należy robić oświetlając owoce lampą UV).

Według naukowców, pojawienie się fluorescencji wynika z obecności związków chemicznych powstałych po rozpadzie chlorofilu - zielonego barwnika, współuczestniczącego w fotosyntezie, czyli tworzeniu cukrów prostych z dwutlenku węgla zawartego w atmosferze. Rozpad chlorofilu, i zanik zielonego koloru, na korzyść żółtego, związany jest z procesem dojrzewania owoców bananowca. Co zaskoczyło naukowców, to fakt, iż na dzień dzisiejszy nie znane są ludzkości inne owoce, które świeciłyby, podobnie jak banany w świetle UV.

d2cbh3t

Zastanawiający jest również powód fluorescencji bananów - gdyż, jak to w przyrodzie, zazwyczaj nic bezcelowo nie zachodzi. Profesor Bernhard Kraeutler nie jest w stanie obecnie dać zadowalającej odpowiedzi na pytanie po co banany świecą. Przypuszcza się, iż cecha ta może ułatwiać rozpoznanie dojrzałych owoców przez zwierzęta żywiące się bananami lub, że jest to swego rodzaju filtr słoneczny, który ma wydłużyć okres dojrzewania bananów. Nie jest jasne, czy właściwości te są powszechne dla określonych roślin, czy jest to tak zwany wybryk natury. Prace nad rozwiązaniem tajemnicy świecenia bananów trwają.

d2cbh3t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cbh3t
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj