Dodaj do gorącej wody. Po ostudzeniu wypij, a twój mózg długo będzie działał jak komputer
Osoby po 50. roku życia narzekają na problemy z pamięcią, trudności w uczeniu się nowych rzeczy i skupieniu uwagi. Naturalną koleją rzeczy jest to, że w miarę upływu lat praca naszego mózgu wchodzi na coraz wolniejsze obroty. Jednak możesz opóźnić ten proces, dbając o swój umysł w odpowiedni sposób. Dr Bartek Kulczyński podaje przepis na prosty napar, który podnosi sprawność mózgu.
Substancją aktywną w naparze dr Kulczyńskiego jest żeń-szeń koreański, który w sklepach występuje w postaci korzenia lub proszku. Z obydwu wariantów możesz w prosty sposób przygotować napar, który dodaje energii i zwiększa sprawność umysłową. Lekarz powołuje się na badania z grudnia 2024 roku, które wykazały, że spożywanie żeń-szenia pomaga złagodzić codzienne zmęczenie, redukuje ciśnienie krwi i spowalnia procesy związane ze starzeniem się organizmu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na obiad podaj azjatycką mizerię. Wszystkim czapki spadną z głów
Żeń-szeń, czyli roślina przypominająca człowieka
Polska nazwa "żeń-szeń" jest pośrednim zapożyczeniem z języka chińskiego. Oznacza "korzeń przypominający człowieka", co trafnie odzwierciedla kształt kłącza z charakterystycznymi odnóżami. Roślina występuje w różnych odmianach, z których najpopularniejsze to żeń-szeń koreański, syberyjski i indyjski. Dr Bartek Kulczyński w materiale opublikowanym na YouTube mówi o naparze z żeń-szenia koreańskiego, zwanego też żeń-szeniem czerwonym.
Jak przygotować napar z żeń-szenia?
Jeśli masz mielony korzeń żeń-szenia, zalej pół łyżeczki proszku 1 szklanką gorącej wody. Odstaw na chwilę do przestygnięcia i wypij razem z osadem.
W przypadku całego kłącza, pokrój w plasterki ok. 2 cm korzenia. Zalej 1 szklanką wrzątku, odstaw na 30 minut, po czym przecedź przez sitko. Napar z żeń-szenia możesz pić 2 razy dziennie.
Uważaj na ilość żeń-szenia
Roślina jest dobrze tolerowana przez organizm pod warunkiem, że nie przekraczasz zalecanych ilości. Dopuszczalna dawka to 1-2 g suszonego korzenia dziennie. W przypadku suplementacji diety wyciągami z żeń-szenia norma wynosi od 200 do 600 mg ekstraktu na dobę.
Ze względu na działanie wspomagające potencję u mężczyzn, co potwierdzają badania na myszach, zdarzają się przypadki przedawkowania żeń-szenia. Wtedy mogą pojawić się skutki uboczne w postaci nadciśnienia, drażliwości, biegunki, wysypki czy bezsenności.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.