Dobrze dobrane. Foodpairing – czym jest i jak z niego korzystać?
Dlaczego jedne połączenia smakowe wypadają korzystniej od innych? Skąd wzięło się powszechne już danie, jakim jest kaczka z jabłkami albo pasztet z żurawiną? Lody o smaku słonego karmelu można już spotkać prawie wszędzie. Takie odważne łączenie pozornie niepasujących do siebie produktów to właśnie foodpairing.
Początki foodpairingu
Foodpairing znany jest właściwie od wieków. To dzięki niemu wiemy, że kawa świetnie dogaduje się z mlekiem, a pomidory z bazylią. Ta pierwotna wersja foodpairingu jest dla nas mało zaskakująca. Oczywiście też nie funkcjonowała pod taką nazwą.
Dzisiejszy foodpairing narodził się w latach 90. XX wieku. Nurt ten rozpoczął szef kuchni z restauracji "The Fat Duck" – Heston Blumenthal. Poszukiwał on nowych rozwiązań i połączeń kulinarnych. Odkrył, że czekolada z dodatkiem niewielkiej ilości soli smakuje o wiele lepiej, gdyż sól łagodzi jej słodkość, podkreślając pozostałe walory smakowe.
Postanowił iść dalej w tym kierunku i zaczął łączyć czekoladę z najróżniejszymi produktami spożywczymi, np. z anchois. Doszedł w ten sposób do kawioru, odkrywając niesamowite połączenie smaków, które znalazło uznanie wśród największych znawców i restauratorów.
Szałwia libańska. Zobacz, jak wykorzystać to zioło
Blumenthalowi nie wystarczyło znalezienie unikalnego dania. Chciał dowiedzieć się, jak to się dzieje, że jedne produkty pozornie do siebie niepasujące, świetnie współgrają, a inne nie. Udał się z prośbą o pomoc do naukowca Francoisa Benziego. Przebadał on dokładnie oba produkty i okazało się, że zarówno czekolada, jak i kawior posiadają w swoim zapachu te same związku chemiczne, a to właśnie zapach w głównej mierze decyduje o tym, czy coś nam smakuje, czy nie.
Tym sposobem powstał foodpairing i rozpoczął się nowy rozdział w historii kulinariów. Na całym świecie pojawili się liczni naśladowcy Blumenthala, którzy prześcigają się w pomysłach na nowe połączenia smakowe. Nie jest to proste zadanie. Foodpairing wymaga czasu, wyczulonych zmysłów i naukowego podejścia.
Foodpairing w restauracjach i w naszych domach
Foodpairing przede wszystkim jest wykorzystywany w renomowanych restauracjach na całym świecie. To dzięki niemu niektóre z nich są szczególnie wykwintne i polecane. Jednocześnie nie musimy zamykać się na nowości i z powodzeniem możemy wprowadzać niecodzienne połączenia smakowe również w naszej kuchni.
Możemy korzystać z gotowych związków, które zostały przebadane i sprawdzone, lub samodzielnie poszukiwać nowych rozwiązań.
Do zestawień smaków, które są warte wypróbowania zaliczają się:
- truskawka i kolendra,
- kawa i czosnek,
- musztarda z miętą,
- fiołek jadalny z ogórkiem,
- jajko na miękko z sosem sojowym,
- pietruszka z bananem,
- marakuja z ostrygami,
- orzechy arachidowe i kurczak,
- tymianek i mandarynki,
- truskawki z pieczoną jagnięciną,
- imbir i feta,
- jabłko z pomidorem,
- kurczak z czekoladą,
- truskawki z parmezanem,
- gorgonzola z czekoladą,
- burak i ślimak,
- lukrecja z łososiem,
- kakao do karmelizowanego kalafiora,
- jaśmin z wieprzową wątrobą,
- kawa, kapary i ziemniaki,
- ekstrakt sosnowy i mango.
Foodpairing to nowoczesna i modna kuchnia, która zmienia restauracje w laboratoria. Dzięki temu powstają dania, które zachwycają nie tylko swoim smakiem, ale również aranżacją i wyglądem. Innowacyjne łączenie smaków sprawia, że kuchnia staje się wyjątkowa i niepowtarzalna.
Również nasze codzienne gotowanie przestanie być nudne dzięki foodpairingowi. Monotonne dania zyskają nowego charakteru. Nie bójmy się eksperymentować w kuchni i bądźmy otwarci na nowe doznania, a na pewno tego nie pożałujemy.