Skarbnica zdrowia. Matcha – czym jest i jakie ma właściwości?
Matcha to japońska sproszkowana zielona herbata. Mimo że jest znana już od tysięcy lat, dopiero w ostatnim czasie stała się produktem polecanym, cenionym i poszukiwanym na całym świecie. Skąd się wzięła i jakie ma działanie?
Historia matchy
Matcha uważana jest za japoński specjał, ale tak naprawdę pochodzi z Chin. To dzięki buddyjskim mnichom trafiła do Japonii, gdzie już od VIII wieku pito ją w czasie towarzyskich spotkań. Z kolei od XII wieku używa się jej w czasie ceremonii herbacianej i stanowi podstawę filozofii życia Chado. Parzenie i picie zielonej herbaty jest wstępem do medytacji i osiągnięcia jasności umysłu.
Dawniej ceremonia picia herbaty miała niezwykle ozdobny i wyrafinowany styl. Z czasem mnisi starali się jak najbardziej uprościć ten rytuał. Według Muraty Shuko najważniejszy jest sam gest wlewania do czarki gorącej wody, a nie cała wystawna otoczka.
Dziś parzenie matchy to okazja do spotkań i rozmów, które pozwalają dzielić się ze sobą wiedzą i poglądami.
Szałwia libańska. Zobacz, jak wykorzystać to zioło
Jak powstaje matcha?
Matcha nie jest zwykłą zieloną herbatą. Musi ona rosnąć na specjalnych plantacjach, które są na 14-28 dni przez zbiorem zacieniane bambusowymi konstrukcjami. Dzięki temu ma ona ograniczony dostęp do słońca, a jej liście nabierają wyjątkowych właściwości.
Dodatkowo zasłonięcie upraw sprawia, że herbata nie nabiera gorzkiego posmaku. Pozostaje więc słodka i łagodna. Jednocześnie zawiera więcej kofeiny i aminokwasów niż zwykła zielona herbata.
Herbata uprawiana w takich warunkach wytwarza znacznie więcej chlorofilu, dlatego też jej kolor jest intensywnie zielony. Im jaśniejsza i bardziej wyrazista jest barwa matchy, tym lepsza jest jej jakość.
W ten sposób powstaje tencha, czyli herbata o niezwijanych liściach. Następnie jest ona poddawana działaniu pary wodnej dla zachowania koloru, zapachu i wartości odżywczych. Potem suszy się ją gorącym powietrzem i rozdrabnia na specjalnych żarnach aż do uzyskania proszku.
Właściwości matchy
Picie matchy bardzo korzystnie działa na organizm człowieka. Dlaczego ta herbata jest tak wyjątkowa?
- Właściwości antyoksydacyjne. Matcha zawiera jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy – galusan epigallokatechiny. Dzięki temu skutecznie neutralizuje działanie wolnych rodników, które są przyczyną wielu chorób oraz przyspieszają starzenie się organizmu.
- Właściwości antynowotworowe. Katechiny obecne w zielonej herbacie hamują rozwój komórek nowotworowych.
- Właściwości uspokajające. L-teanina wspiera utrzymanie odpowiedniego stężenia serotoniny i dopaminy w organizmie. Duża jej zawartość w matchy sprawia, że poprawia się nasze samopoczucie, zmniejsza stres, a organizm czuje się odprężony i spokojny. Dzięki temu też lepiej śpimy, poprawia się nasza aktywność i zdolność do kreatywnego myślenia oraz nauki.
- Właściwości pobudzające. Matcha ma w sobie kofeinę, dzięki której powoli nabieramy energii. Po wypiciu herbaty ten efekt utrzymuje się dłużej niż w przypadku kawy. L-teanina dodatkowo niweluje niepożądane skutki spożywania kawy, czyli wzrost ciśnienia, nerwowość i nadpobudliwość.
- Właściwości odchudzające. Matcha przyspiesza metabolizm i wspiera spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto obniża stężenie glukozy we krwi i zmniejsza poziom trójglicerydów. Można więc pić ją profilaktycznie w cukrzycy, nadciśnieniu i hipercholesterolemii.
- Właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. W matchy jest bardzo dużo katechin, które chronią organizm przed chorobami układu krążenia. Zapobiegają powstawaniu zakrzepów i mają działanie przeciwzapalne. Galusan epigallokatechiny ma ponadto udział w regeneracji białka (elastyny), które wpływa na zachowanie elastyczności tętnic.
- Właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Katechiny, witaminy (A, E i C) oraz składniki mineralne (cynk, potas, żelazo, wapń) wspierają pracę układu odpornościowego człowieka. Działają odżywczo, wzmacniająco i uzupełniają niedobory.
- Właściwości wzmacniające kości i mięśnie. Regularne picie matchy poprawia gęstość tkanki kostnej, a także zwiększa siłę mięśni. Tym samym zapobiega osteoporozie i złamaniom.
Jak zaparzyć matchę?
Nikt nie wymaga od nas skompilowanego rytuału parzenia herbaty zgodnie z ceremoniałem. Oczywiście można zaopatrzyć się w specjalny zestaw do przygotowania matchy, czyli matchawanu (specjalnej miski), mieszadełka z gałązki bambusa (chasenu), sitka i szpatułki z bambusa (chashaku). Jednak na własne potrzeby wystarczy zwykła czarka i łyżeczka.
Kroki parzenia matchy:
- Do czarki wsyp łyżeczkę matchy.
- Proszek zalewamy niewielką ilością wody o temperaturze ok. 75-80 stopni Celsjusza. Nigdy nie używaj wrzątku!
- Dokładnie wymieszaj wszystko łyżeczką, by jak najwięcej proszku się rozpuściło.
- Dopełnij czarkę wodą.
Na jedną łyżeczkę matchy używa się średnio 150 ml wody. Należy pamiętać, że warto wypijać matchę do końca, bo właśnie w osadzie pozostającym na dnie czarki gromadzi się najwięcej witamin i antyoksydantów.