Trwa ładowanie...

Dlaczego warto sięgnąć po czosnek niedźwiedzi

Nasi przodkowie nazywali go cebulą czarownic i przypisywali leśnej roślinie magiczne właściwości. Równocześnie cenili czosnek niedźwiedzi za walory kulinarne, dlatego często wzbogacał smak potraw. Doskonale sprawdzi się również we współczesnej kuchni.

Dlaczego warto sięgnąć po czosnek niedźwiedziŹródło: 123RF
d3wromd
d3wromd

Łany roślin o soczyście zielonych liściach, przypominających trochę konwalię, porastające zacienione, wilgotne lasy, najczęściej bukowe, od wieków uchodzą za jeden z symboli wiosny. Kępy czosnku niedźwiedziego, które spotkamy w Karpatach, Sudetach czy Kotlinie Sandomierskiej, nie tylko cieszą wzrok, ale również działają na zmysł węchu, ponieważ wydzielają silny aromat młodej cebulki z czosnkową nutą. Dlatego są znakomitym dodatkiem do różnych potraw, skutecznie zastępując tradycyjny czosnek i – w przeciwieństwie do niego – nie pozostawiając nieświeżego oddechu na długie godziny.

Smakowite liście należy jednak zbierać, zanim roślina pokryje się kwiatami, czyli uroczymi śnieżnobiałymi gwiazdkami, pojawiającymi się na przełomie kwietnia i maja. Później nabierają bowiem gorzkości.

Czosnek niedźwiedzi najlepiej kupować w sklepie lub na targowisku, gdyż rosnący naturalnie jest objęty ochroną częściową, co oznacza, że można go pozyskiwać w określonej ilości, nie uszkadzając części podziemnych. Poza tym roślinę łatwo pomylić trującym zimowitem jesiennym.

Zobacz też: Jak rozpoznać dobry czosnek?

Najwięcej walorów smakowych ma oczywiście świeży czosnek niedźwiedzi, jednak w kuchni świetnie sprawdza się także po ususzeniu lub ukiszeniu.

d3wromd

Liście pełne siarki

W dawnej Polsce czosnek niedźwiedzi ceniono nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również właściwości odżywcze. Nic dziwnego, gdyż jest m.in. jednym z najbogatszych naturalnych źródeł siarki. W porównaniu do zwykłego czosnku dostarcza cztery razu więcej tego cennego minerału, który wchodzi w skład każdej komórki naszego organizmu i wpływa na prawidłowe jego funkcjonowanie. Siarka odgrywa ważną rolę w procesie przemiany materii, reguluje poziom cukru we krwi, pomaga usuwać toksyny, pozytywnie działa na układ pokarmowy oraz dba o wzrok (chroni oczy przed zaćmą)
. Jest niezbędna do utrzymania dobrej kondycji skóry i włosów.

Czosnek niedźwiedzi to również bogate źródło adenozyny – organicznego związku chemicznego odpowiadającego za transport energii czy neuroprzekaźnictwo w ośrodkowym układzie nerwowy. Wpływa też bardzo korzystnie na krążenie krwi, szczególnie w obrębie serca i głowy.

Dzięki bogactwu witamin i minerałów roślina wzmacnia odporność, wykazuje działanie bakterio- i grzybobójcze, wspomaga trawienie, a także leczenie nadciśnienia, chorób górnych dróg oddechowych, grypy, anginy czy przeziębienia. Dostarcza przeciwutleniaczy niwelujących szkodliwe działanie wolnych rodników odpowiadających za przyspieszanie procesów starzenia organizmu oraz rozwój nowotworów.

Czosnek niedźwiedzi w kuchni

Świeży czosnek niedźwiedzi należy spożyć dość szybko, ponieważ długie przechowywanie sprawia, że traci aromat i cenne właściwości odżywcze (spada wówczas zawartość witaminy C oraz olejków eterycznych).

d3wromd

Umyte i osuszone liście najłatwiej po prostu posiekać, a następnie położyć na kanapce albo zmieszać z białym serem i jogurtem naturalnym, uzyskując pyszną śniadaniową pastę do chleba. Warto je dodać do jajecznicy, świetnie sprawdzą się również w zupach (np. ogórkowej lub szczawiowej), a także daniach z makaronem.

Czosnek niedźwiedzi można wykorzystać do przygotowania smacznego i wzmacniającego zdrowie koktajlu, blendując garść świeżych liści z wodą oraz sokiem i startą skórką z cytryny. Po zmiksowaniu go z orzeszkami pini, ziarnami sezamu i słonecznika, startym parmezanem i oliwą otrzymamy pyszną wersję pesto.

Roślina bardzo dobrze znosi kiszenie. Posiekane liście wkładamy do słoika, lekko ugniatamy i zalewamy solanką przygotowaną według receptury na ogórki kiszone. Zakręcamy i odstawiamy na dwa tygodnie w ciemne miejsce, w którym panuje temperatura pokojowa. Po tym czasie produkt jest gotowy do spożycia, po ukiszeniu powinien być jednak przechowywany w lodówce.

Tak przetworzony czosnek niedźwiedzi możemy wykorzystać jako dodatek do potraw mięsnych, szczególnie gulaszowych. Kiszona roślina będzie też ciekawym składnikiem sosów, np. serowego – wystarczy zmieszać ją ze startym żółtym serem i majonezem, doprawiając solą i pieprzem.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3wromd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wromd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj