Trwa ładowanie...

Dlaczego piernik musi leżakować? Tajemnica tradycyjnego wypieku

Żeby delektować się smakiem tego tradycyjnego wypieku, trzeba najpierw uzbroić się w cierpliwość. O to, ile czasu dojrzewa ciasto na piernik i dlaczego się nie psuje, zapytaliśmy Rafała Boińskiego, Mistrza Piernikarskiego z Żywego Muzeum Piernika w Toruniu.

Dlaczego piernik musi leżakować? Tajemnica tradycyjnego wypiekuŹródło: KUKBUK
d3r3fih
d3r3fih

Dlaczego pierniki muszą leżakować?
Rafał Boiński: Dzięki leżakowaniu ciasto na piernik może się, jak mówią Mistrzowie Piernikarscy, przeżreć – czyli równomiernie przejść zapachem i smakiem korzennych przypraw. To ważne, bo jest ono bardzo gęste i podczas mieszania składników nie da się ich idealnie połączyć. Ponadto w czasie leżakowania z ciasta odparowuje woda, co nadaje mu odpowiednią konsystencję.

*Jak długo powinno trwać leżakowanie? *
Przynajmniej trzy miesiące, ale im dłużej, tym lepiej.

W tym czasie ciasto się nie zepsuje?
Nie, bo piernik zawiera goździki i miód, które mają właściwości bakteriobójcze i doskonale konserwują. Piernikarze mawiają, że kiedyś upieczono piernik z ciasta, które dojrzewało aż 67 lat! Piernik, jeśli przechowuje się go w chłodnym i suchym miejscu, może leżeć bardzo długo, zarówno przed pieczeniem, jak i po upieczeniu. Oczywiście mówimy tu o tradycyjnej recepturze, na którą składają się tylko mąka żytnia i pszenna, przyprawy oraz miód. Dodatek jajka czy masła sprawi, że ciasto zjełczeje.

_Na szczęście nie na każdy piernik trzeba tak długo czekać. Mamy też wersje dla niecierpliwych! Sprawdźcie 7 przepisów na pierniki i pierniczki. _

W oczekiwaniu, aż piernik dojrzeje – lub jego ekspresowa wersja wyjdzie z pieca – trzeba się czymś zająć. Najlepiej dobrą lekturą. Kiedy już upieczecie blachę pachnących pierniczków, możecie zjeść je wszystkie od razu. Albo postawić na umiar i delektować się nimi dzień po dniu. Ta druga opcja nie należy do najłatwiejszych, dlatego wymaga odpowiedniej motywacji – na przykład kalendarza adwentowego.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3r3fih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r3fih
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj