Czym jest kasza coix? Nowy produkt podbija polskie sklepy
Bywa nazywana łzami Hioba, prosem jerozolimskim lub chińskim jęczmieniem perłowym. Nasiona pochodzącej z południowej Azji ozdobnej rośliny mają nie tylko ciekawy smak, ale również wykazują się sporymi wartościami odżywczymi. Może warto przetestować kaszę coix w naszej kuchni?
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Łzawica ogrodowa to jednoroczna trawa powszechnie uprawiana w Tajlandii, Chinach i Japonii, gdzie ozdabia liczne trawniki i rabaty. Coraz częściej pojawia się również w polskich ogrodach, ponieważ urocze zwisające kwiatostany mają duże walory dekoracyjne. Jednak największym walorem rośliny są ukazujące się po przekwitnieniu duże nasiona, przypominające kształtem i wielkością spadającą kroplę wody. Po wysuszeniu wykorzystuje się je do wyrobu różańców, korali czy rozmaitych dekoracji, ale najlepiej sprawdzają się w kuchni. Nieprzypadkowo ziarna łzawicy bywają nazywane kaszą coix lub chińskim jęczmieniem perłowym.
W kuchni azjatyckiej ten produkt jest obecny od co najmniej tysiąca lat. Nasiona łzawicy są tam używane jako zamiennik ryżu, ale również wytwarza się z nich mąkę stosowaną później do wyrobu placków czy makaronów. W Indiach ze sfermentowanych ziaren tej rośliny produkuje się napój zbliżony do naszego piwa, natomiast w Japonii praży się je i wykorzystuje do przygotowania napoju imitującego kawę. Chińczycy od wieków stosują "łzy Hioba" jako produkt "chłodzący", równoważący przysmaki przyrządzanie na ogniu, z dużą ilością przypraw.
Moc białek
Jakie są największe zalety kaszy coix? Decyduje o nich przede wszystkim skład chemiczny nasion, które bez większego trudu możemy dziś kupić w internecie czy sklepach ze zdrową żywnością. Podobnie jak inne zboża, ziarna łzawicy ogrodowej są bogate w skrobię, tłuszcze, związki polifenolowe, witaminy (przede wszystkim z grupy B) oraz minerały. Jednak jej największą zaletą jest wysoka zawartość białek i cennych aminokwasów, zwłaszcza metioniny (działa przeciwzapalnie, przeciwalergiczne i przeciwdepresyjnie, zwiększa wydolność fizyczną, usuwa szkodliwe substancje z organizmu, poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci) oraz cysteiny (niezbędna do produkcji silnego przeciwutleniacza – glutationu oraz keratyny, która pozytywnie wpływa na stan włosów, paznokci i skóry).
To dlatego w Azji już od wieków kaszę coix ceni się za prozdrowotne właściwości. Spożywanie nasion łzawicy poprawia odporność organizmu, korzystnie działa na układ trawienia (zwłaszcza trzustkę)
czy wygląd naszej skóry i włosów. Ziarna wzmacniają śledzionę, uchodzą też za skuteczne remedium na rozmaite stany zapalne (np. pomagają się uporać z trądzikiem) czy przykurcze mięśni. Mogą być cenny składnikiem diety osób z nadwagą i zwiększonym ryzykiem miażdżycy. Mimo swoich właściwości kasza coix nie jest zalecana kobietom w ciąży, ponieważ niektóre badania wykazały, że spożywanie nasion łzawicy nieznacznie, ale jednak może zwiększać ryzyko poronienia.
Zamiennik kaszy i ryżu
Jak wykorzystać ten produkt w kuchni? Może być świetnym zamiennikiem innych, bardziej popularnych kasz czy ryżu (w Azji często miesza się kaszę coix z dzikim ryżem). Ma ciekawy, lekko orzechowy smak, choć niektórzy doszukuję się w niej także ziołowego aromatu.
Ziarna łzawicy należy przed gotowaniem przepłukać i namoczyć, minimum na godzinę, choć zaleca się zostawić je w wodzie na całą noc. Nasiona gotujemy w pod przykryciem około 20-25 minut, najlepiej w tej samej wodzie, w której były namoczone. Pod koniec przyrządzania można dodać do nich łyżkę masła, posiekaną natkę pietruszki lub trochę soku świeżo wyciśniętego z cytryny. Tak przyrządzona kasza coix stanie się smakowitym dodatkiem do wszelkich zup lub potraw z mięsem, zwłaszcza cielęciną. Możemy też wykorzystać ja jako zagęstnik rozmaitych dań jednogarnkowych.
Podgotowane i wysuszone ziarna są lekkie i puszyste, podobne do popcornu, podaje się je na ciepło, po wcześniejszym podsmażeniu. Mogą stać się również deserem, gdy po ugotowaniu zostaną posłodzone cukrem lub miodem. Miłośników ma również napój z wody pozostałej po gotowaniu kaszy coix, przyprawionej łyżką soku z cytryny.
Zobacz także wideo: Onigiri - japońska kanapka ryżowa
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.