Trwa ładowanie...
15-01-2009 08:55

Czy wino tuczy?

Wszechogarniająca mania liczenia kalorii spowodowała, że na każdym produkcie pojawiła się informacja o tym, ile ich właśnie spożywamy. Ponieważ ta obsesja dotyka wszystkich i wszystkiego, niejako naturalnie narzuca się pytanie dotyczące wina. Skoro zawiera cukier i alkohol, to czy pijąc je możemy przytyć?

Czy wino tuczy?Źródło: archiwum, fot: archiwum
d3afpy2
d3afpy2

W ramach zachowania linii wyrzekamy się kolejnych przyjemności, codziennie zerkamy na wagę, oraz ustalamy dietę zgodną z różnymi, wymyślnymi tabelami. Zanim z tego powodu zaczniemy ograniczać spożycie wina, najpierw zastanówmy się, czy to w ogóle ma sens?

Po pierwsze należy ustalić ile kalorii faktycznie zawiera wypijane przez nas wino. Przeciętnie mężczyzna potrzebuje dziennie około 3000 kcal., a kobieta 2500.

Ile kalorii ma wino?

Mały kieliszek białego wytrawnego wina (125 ml) zawiera około 85 kcal., a słodkiego 120. Duża szklanka (175 ml) czerwonego wina to 120 kcal. Dla porównania kufel jasnego piwa to około 230 kcal, a szklaneczka whisky odpowiada za 380 kcal.
Jak widzimy nie jest to dużo, jednak zawsze znajdą się zawistni, którzy stwierdzą, że do posiłku wypijamy więcej, co podobno ma przekładać się na 300 – 400 extra kalorii, czyli więcej niż dodatkowy schabowy.

Kto się o nas troszczy?

W związku z tym, niektóre społeczne organizacje, w ramach troski o nas, postulują zamieszczanie informacji na butelkach wina oraz alkoholi wysokoprocentowych, mówiących nam dokładnie ile kalorii właśnie wypiliśmy.

d3afpy2

Producenci alkoholu argumentują jednak, że może to prowadzić do sytuacji, gdy ludzie zostaną postawieni przed wyborem, albo kilka kieliszków wina, albo posiłek. A wiadomo jak słaba jest natura ludzka…

Ponadto, jak przytomnie podkreślają niektórzy, na etykietach znajduje się już dostatecznie wiele ciekawych informacji, jak na przykład to, że alkohol szkodzi kobietom w ciąży i nie tylko, piłeś – nie jedź itp.

Jednak to nie koniec, nazwy pewnych substancji, które także możemy znaleźć na etykietkach, wykorzystanych do produkcji takiego trunku powodują, że włos się jeży na głowie. Co więcej, ogólny trend wskazuje, że będzie jeszcze lepiej.

Wino oprócz kalorii posiada również właściwości lecznicze, które mogą zrekompensować nadmiar energii, spowodowany jego spożyciem. Otóż poprawia ono trawienie i pozwala szybciej spalać tłuszcz.

d3afpy2

Przeciwutleniacze

Co więcej, zawierając przeciwutleniacze, wino (w szczególności czerwone) pomaga zwalczać infekcje, spowalniać proces starzenia oraz obniżać frakcję cholesterolową (to ostatnie, czymkolwiek jest, brzmi na tyle groźnie, że powinna nam wystarczyć informacja o obniżaniu).

W skrócie można by więc powiedzieć, że zdanie „wino tuczy” jest tak samo prawdziwe, jak stwierdzenie, że Dionizos umarł z powodu kłopotów z miażdżycą.

Na koniec ciekawostka. Lekarze z hrabstwa Wiltshire w UK sprawdzają teorię, mówiącą, że 2 kieliszki wina dziennie zmniejszają ryzyko ponownego zawału o 50%. W ramach testu codziennie podają pacjentom po zawale wspomnianą dawkę. Badania są finansowane przez miejscową fundację charytatywną.

Artur Olejniczak

d3afpy2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3afpy2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj