Trwa ładowanie...

Czy w czasie burzy można kisić ogórki? Odpowiedź zaskakuje

Sezon na domowe przetwory w pełni. Wśród zapasów na zimę nie może oczywiście zabraknąć kiszonych ogórków. Choć ich przygotowanie nie jest trudnym zadaniem, czasem o sukcesie decydują szczegóły – wybór odpowiednich warzyw, ilość soli, a nawet... pogoda.

Share
Wpływ pogody na kiszenie ogórków
Wpływ pogody na kiszenie ogórków Źródło: 123RF
d19giez

Nasze babcie powtarzały, że w czasie burzy nie należy kisić ogórków, bo się zepsują. Ile jest prawdy w tym ludowym przesądzie? Okazuje się, że pogoda istotnie może wpływać na proces fermentacji. I nie jest to kulinarny przesąd, a naukowo potwierdzona teza.

Podczas burzy dochodzi nieraz do potężnych wyładowań elektrycznych, które możemy obserwować w postaci piorunów. Zmiany potencjałów elektrycznych mogą powodować tzw. stres bakteryjny. Dochodzi wówczas do przyspieszonej gwałtownej fermentacji. Zalewa zaczyna się mocno pienić i wyciekać ze słoików. W efekcie nasze kiszonki się psują.

d19giez

Dlatego warto śledzić prognozy pogody, jeśli zamierzamy przygotowywać domowe przetwory. Warto wiedzieć, że burza zagrożeniem dla kiszonek jedynie przez pierwsze 24 godziny od zakiszenia. Jeśli przygotujemy słoiki z przetworami na dzień przed burzą, wyładowania atmosferyczne nie będą miały żadnego wpływu na przebieg fermentacji.

Smacznego: przepis na rabarbar pod owsianą kruszonką

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d19giez

Podziel się opinią

Share
d19giez
d19giez
Więcej tematów