Trwa ładowanie...

Częsty błąd przy zakupie mięsa. Wielu z nas popełnia go nieświadomie

Podawane z buraczkami, ziemniakami lub kapustą. Kotlety mielone, uwielbiane od pokoleń, stanowią nieodłączny element polskiej kuchni. Niestety często zdarza się, że kotlety wychodzą suche i twarde. Przeważnie jest to wina mięsa, jakie wybieramy do przygotowania kotletów. Na co więc zwrócić uwagę w sklepie? Podpowiadamy.

Wiemy, jak wybrać mięso na kotlety mieloneWiemy, jak wybrać mięso na kotlety mieloneŹródło: 123RF
d36g9o4
d36g9o4

Mięso mielone - jak wybrać

Często zaopatrujemy się w mięso mielone w supermarketach. Odmierzone porcje mięsa na plastikowych lub styropianowych tackach są bardzo wygodne. Jednak nie jest to najlepszy wybór. Polecamy przede wszystkim mięso kupowane w kawałku i mielone samodzielnie. Warto pamiętać, aby umyć mięso przed zmieleniem. Oczywiście w sklepach są dostępne zmielone porcje mięsa, ale często zawierają one dodatkowe substancje, które mają zapobiegać utlenianiu lub przedłużać trwałość. Szczególnie niebezpieczne są te, które po obróbce termicznej pozostają nadal różowe.

Mieląc samodzielnie mięso mamy pełną kontrolę nad tym, jaki kawałek mielimy, a więc także nad tym, czy jest to tłuste czy chude mięso. Jeśli natomiast decydujemy się na zakup zmielonego mięsa, zwracajmy uwagę, by w składzie nie było żadnych dodatkowych substancji. Warto też pamiętać, żeby po zmieleniu mięsa przechowywać je w lodówce, najlepiej w szklanym lub kamionkowym pojemniku z przykrywką.

Sposób na idealne kotlety mielone

Mięso mielone na kotlety - zwróć uwagę na kolor

Na co powinniśmy zwracać uwagę, kupując mięso? Przede wszystkim, na mięsie nie należy oszczędzać. Dlatego wybierajmy mięso od zaufanych dostawców. Lepiej kupować rzadziej, ale za to dobrej jakości. Kotlety mielone najczęściej przygotowujemy z mięsa wieprzowego - łopatki lub szynki. Znacznie rzadziej sięgamy po drób, wołowinę czy cielęcinę. Zwróćmy uwagę na kolor mięsa. Często wybieramy zbyt jasne mięso. To duży błąd. To oznacza, że zawiera więcej tłuszczu. By kotlety po usmażeniu miały idealną konsystencję najlepsze będzie mięso różowo-czerwone.

d36g9o4

Mięso mielone - jak smażyć

Na początek warto upewnić się, że patelnia jest rozgrzana. Wlejmy na nią olej i cierpliwie czekajmy, aż tłuszcz rozgrzeje się. ie wkładajmy całego mięsa od razu. Smażmy je w mniejszych porcjach. ie mieszajmy zbyt często mięsa. Pozwólmy mu dusić się we własnym sosie.

Aby uniknąć przypalenia, zmniejszy ogień. Jeżeli jednak zauważyliśmy, że mięso zaczęło się przypalać, zdejmijmy patelnię z gazu, aby wyrównać temperaturę.

Kotlety mielone 123RF
Źródło: 123RF

Gdy zdejmiemy mięso z patelni warto ją "oczyścić". Możemy to zrobić chlebem, który zbierze z niej resztki sosu i mięsa. Innym sposobem jest też wlanie na nią kilka mililitrów czerwonego wina. Będzie aromatycznym dodatkiem do przygotowanej przez nas potrawy.

d36g9o4

Idealne kotlety mielone krok po kroku - przepis

Składniki:

  1. 0,5 kg mięsa mielonego z szynki wieprzowej
  2. jajko
  3. kajzerka
  4. szklanka mleka
  5. cebula
  6. bułka tarta
  7. 1 łyżka masła
  8. sól i pieprz
  9. olej do smażenia

Przygotowanie:

  1. Kajzerkę namocz w mleku i odciśnij. Cebulkę posiekaj i zeszklij na łyżce masła.
  2. Mięso przełóż do miski, dodaj jajko, kajzerkę, cebulę i dopraw sola oraz pieprzem.
  3. Wyrabiaj dokładnie, by powstała jednolita masa, z której będzie można formować kotlety.
  4. Kotlety obtaczaj w bułce tartej. Smaż na rozgrzanym oleju z obu stron.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d36g9o4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36g9o4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj