Trwa ładowanie...
20-03-2008 16:11

Co Polacy jedzą w pracy

Nie da się ukryć - nie jesteśmy społeczeństwem, które przykłada wagę do tego, czym żywi się w pracy. Tylko co piąty z nas je prawdziwy obiad, reszta zadowala się czymś innym. Na przeciętnym polskim biurku królują mało pożywne, niezdrowe, a często także niesmaczne posiłki.

Co Polacy jedzą w pracyŹródło: archiwum, fot: archiwum
dapwli8
dapwli8

Nie da się ukryć – nie jesteśmy społeczeństwem, które przykłada wagę do tego, czym żywi się w pracy. Tylko co piąty z nas je prawdziwy obiad, reszta zadowala się czymś innym. Na przeciętnym polskim biurku królują mało pożywne, niezdrowe, a często także niesmaczne posiłki.

Warto pomyśleć w pierwszej kolejności o tym, że nasz dzień zaczyna się zaraz po wstaniu z łóżka, zatem jeszcze w domu, a nie po przekroczeniu progu firmy. Najważniejsze jest więc sycące śniadanie, które pomoże zapomnieć o głodzie na kilka godzin.

Specyfika pracy – wychodzę do knajpy

Pierwszym czynnikiem kształtującym nasze nawyki żywieniowe jest zawód i miejsce pracy. Każda praca ma swoją specyfikę, różne wymagania wobec pracowników, a co za tym idzie, absorbuje mniej lub bardziej, umożliwiając zjedzenie porządnego posiłku bądź utrudniając spożycie czegokolwiek.

Na najlepszej pozycji są pracownicy biurowi, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z klientem, a więc sami dysponują swoim czasem. Taki tryb pracy umożliwia wyjście na prawdziwy obiad, które akceptuje większość dużych firm. To, gdzie się wtedy udajemy, zależy już wyłącznie od upodobań – pobliska pizzeria, bar z domowymi potrawami, tańsza restauracja.

dapwli8

Jeśli w miejscu pracy jest bar, często korzystamy z jego oferty, nawet jeśli ceny są dość wysokie. Rzadko kiedy pamiętamy jednak o zasadach zachowania ostrożności podczas korzystania z takich barów i zamawiamy np. gołąbki, które jeszcze wczoraj były pulpetami. Dietetycy, a przede wszystkim lekarze przestrzegają: uważajmy na to, co jemy.

Ważne jest również to, że w jednym dniu jest czas na jeden i tylko jeden obiad. Jeśli w pracy zjedliśmy porządny lunch, w domu nie ma potrzeby przygotowywania obiadu. Jeśli w pracy jemy coś lekkiego – na obiad będzie czas w domu.

Obsługuję klientów, jem w biegu

if(typeof isSrd05=='undefined'){NPB("005");}

if (NJB('srodtekst') && typeof isSrd05=='undefined'){document.getElementById('rekSrd05').style.display='block';var isSrd05=true;} U pracowników obsługujących klienta sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. W codziennym menu króluje jedzenie na telefon: od chińszczyzny przez pizzę po zwyczajne dania obiadowe. Wszystko to zwykle kosztuje każdego dnia minimalnie 12 złotych dziennie, ale nie wymaga poświęcenia na przygotowanie obiadu ani minuty. Szybkie i wygodne, jednak nie zawsze dobre. Dania na zamówienie są zwykle standardowe, mało wymyślne i przygotowywane z myślą raczej o jakości niż ilości, a to wszystko odbija się na wartości odżywczej i smaku.

dapwli8

Jeśli mamy już dość jedzenia na telefon, zabieramy z domu kanapki. Zwykle wszystko dopełniamy jogurtem. Na biurkach pań obok jogurtów często znajduje się chrupkie pieczywo i batoniki wedle upodobań – dietetyczne ze zbożami albo te pełne, czekoladowe.

Do standardowo popełnianych błędów należy zapominanie, że cokolwiek zjemy, liczy się to do bilansu dnia. Pączek to nie zapychacz, tylko posiłek!

Wielu pracowników zadowala się niezawodnym wypełniaczem, który zastępuje obiad, deser i jeszcze dodaje energii – mowa o żelaznej pozycji w menu, czyli kawie. Spora część z nas przyznaje się do tego, że w pracy pije jedynie kawę, nie zatrzymując się wcale na jednej, co nie jest zdrowe. Niestety, herbata wcale nie jest lepszym wyjściem – podobnie jak kawa, ma właściwości odwadniające organizm. Dlatego tego rodzaju napoje nie mogą być jedynymi płynami spożywanymi w ciągu dnia. Jeśli trudno nam przeżyć bez kawy, warto chociaż dolać do niej mleka, które jest źródłem wapnia. Koniecznie przestrzegajmy też zasady, że dwie kawy dziennie to zdrowotne maksimum.

dapwli8

Domowy obiad na wynos

Agnieszka obsługuje klientów w dużym sklepie. Zawsze stara się mieć ze sobą obiad, który podgrzewa sobie w pracy w kuchence mikrofalowej.

– Gdy jestem w pracy do dwudziestej pierwszej, a nie zjem obiadu, to po powrocie do domu rzucam się na lodówkę – mówi Agnieszka. – A kiedy po południu zjem w pracy obiad, to jestem najedzona już do wieczora. W domu mogę ewentualnie coś przekąsić.

To bardzo zdrowe podejście do sprawy jedzenia w pracy, ale, niestety, na razie niewielu z nas potrafi działać tak systematycznie.

dapwli8

Agnieszka zwykle zabiera z domu obiad, który akurat ugotowała dla siebie i męża, albo przygotowuje coś specjalnie do pracy. Zazwyczaj jest to sycące danie: gęsta zupa albo kurczak z warzywami na patelnię. Do tego zawsze zabiera ze sobą jogurt lub owoce na deser. Na zrobienie obiadu trzeba poświęcić wprawdzie trochę czasu, ale to się opłaca – nie tylko finansowo, ale przede wszystkim ze względu na zdrowie, bo warto przecież wiedzieć, co jemy.

Jeśli nie mamy żadnego pomysłu na domowy obiad, zawsze warto postawić na mrożonkę – to najlepsze wyjście w sytuacji, gdy wszystko zawodzi. Warzywa (bez konserwantów i jeśli były zamrożone jako świeże) podduszone na maśle są sycące i zdrowe. Jeśli mamy ochotę na mięso, można dodać jakiegokolwiek. Potem wystarczy odgrzać.

Plan na posiłek

Mimo że w pracy spędzamy jedną trzecią każdego dnia, a więc znaczną część życia, nie traktujemy jedzenia poważnie. Powinniśmy natomiast być świadomi, że odżywianie w pracy jest bardzo ważne. Nie wystarczy zjeść cokolwiek, by nie czuć głodu. Należy też unikać wielu produktów, takich jak na przykład napoje gazowane czy słodycze, które zawierają puste kalorie będące wrogiem zwłaszcza osób pracujących na siedząco.

dapwli8

Kupując gotowe jedzenie, zwracajmy uwagę na skład – dokładnie tak, jak robimy to, kupując jedzenie do domu.

Najważniejsze jest planowanie. Już dzisiaj pomyślmy o tym, co zjemy w pracy jutro. Nie warto kupować byle czego na ostatnią chwilę, lepiej zaplanować jadłospis obiadów zabieranych z domu albo produktów gotowych do spożycia w pracy. Jeśli decydujemy się coś zamówić, zamówmy obiad sycący i wartościowy. Przede wszystkim pamiętajmy, że brak czasu w pracy nie jest wymówką, by zapominać o tak ważnym aspekcie życia, jakim jest żywienie.

Polecamy w portalu społecznościowym o przepisach
i gotowaniu www.wrzacakuchnia.plartykuł:
Poczuj się lżej, zdrowiej, ogranicz sód w diecie!

dapwli8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dapwli8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj