Ciasto Trzech Króli. Słodki wypiek z ciasta francuskiego
Kruche ciasto z doskonałym nadzieniem na 6 grudnia.
Trzech Króli to święto chrześcijańskie, które obchodzi się na pamiątkę króli, którzy podróżowali do Betlejem, aby pokłonić się maleńkiemu Chrystusowi. W tym dniu czcimy objawienie się Boga człowiekowi. Tradycyjnie w Kościele katolickim święto obchodzone jest corocznie 6 stycznia. Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. We wczesnym chrześcijaństwie Święto Trzech Króli obchodzono na wschodzie jako święto Bożego Narodzenia. Jak w przypadku wszystkich ważnych świąt, także ze Świętem Trzech Króli związane są pewne tradycje kulinarne. Należy zaznaczyć, że obchodzone jest w wielu krajach – najpopularniejsze wypieki związane z tym świętem znane są z Francji.
Tradycyjne ciasto - Galette des Rois
Galette des Rois to ciasto, które wypieka się w święto Trzech Króli. Tradycję zapoczątkowano już w czasach antycznych. Był to jeden dzień w roku, kiedy niewolnicy mieli prawo krytykować swego pana. Według zwyczaju należało ukryć ziarenko fasoli w potrawach spożywanych tego dnia. Osoba, która odnalazła fasolę, na ten jeden dzień mianowana była królem. Chrześcijańskie święto Trzech Króli wypadające w tym samym czasie, przejęło tę tradycję – zaczęto dzielić się ciastem z dodatkiem ziarna fasoli. Galette des Rois jest nadzwyczaj proste w wykonaniu. Szczególnie, że ciasto francuskie kupimy w gotowych arkuszach w większości sklepów.
Wykonanie Galette des Rois - prosty przepis, który zachwyci każdego
Oto jakich składników potrzebujesz w celu upieczenia ciasta:
• 2 arkusze ciasta francuskiego
• 150 g mielonych migdałów
• 2 jajka
• 150 g masła
• 1 łyżka rumu lub koniaku, może być także aromat
• 100 g cukru
Najpierw należy wymieszać suche składniki: migdały oraz cukier. Możesz to zrobić w misce przy pomocy łyżki lub z pomocą miksera, następnie dodaj wcześniej rozdrobnione na kawałki masło i utrzyj. Na koniec dodaj oba jajka oraz odrobinę rumu, koniaku lub aromatu. Jajka najlepiej rozbić i roztrzepać w osobnej miseczce, aby małą porcję zostawić na koniec, w celu posmarowania ciasta. Dokładnie wymieszaj masę i odłóż ją na jakieś 20 minut w chłodne miejsce (najlepiej do lodówki). Po tym czasie rozkładamy oba kawałki ciasta francuskiego. Na jednym z nich dokładnie i równomiernie rozsmarowujemy masę, omijając jedynie brzegi. Następnie na całość nakładamy drugą część ciasta i dokładnie sklejamy brzegi obu kawałków, aby masa nie wypływała. Wierzch ciasta warto delikatnie ponacinać. Należy jednak uważać, aby go nie rozciąć. Na koniec posmaruj ciasto roztrzepanym jajkiem. Zgodnie z tradycją możesz także pokusić się o włożenie do ciasta ziarenka fasoli lub całego migdała. Ciasto należy piec w piekarniku nagrzanym do
temperatury 200 stopni przez około 20-30 minut. Życzymy smacznego!