Ciasto makowo-serowe z jabłkami i polewą. Ślinka cieknie
Wspaniałe ciasto z dużą ilością maku i puszystą masą serową. Wygląda apetycznie i doskonale smakuje. Ciasto idealne na Święta. Przepis z bloga "Mała Cukierenka".
Czas przygotowania: | |
Rodzaj kuchni: | |
Na ile osób: | 6 |
Okazja: |
Ciasto:
- 200 g mąki pszennej (użyłam tortowej)
- 100 g schłodzonego masła lub margaryny
- 80 g cukru pudru
- 2 żółtka
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżka kwaśnej śmietany
Masa makowa:
- 350 g suchego maku, niemielonego
- 200 g cukru
- 3 żółtka
- 50 g posiekanych orzechów włoskich
- 50 g masła w temperaturze pokojowej
- parę kropli aromatu migdałowego
- 5 białek
Masa serowa – dobrze jak składniki będą w temperaturze pokojowej:
- 1 kg gotowego sera na sernik (użyłam z wiaderka)
- 120 g masła w temperaturze pokojowej
- 280 g cukru pudru
- 6 jajek – osobno żółtka i białka
- 2 łyżeczki cukru z wanilią (użyłam cukru wanilinowego)
- sok z jednej cytryny
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 łyżka mąki pszennej
Masa jabłkowa:
- 1 kg jabłek
- 1 czerwona galaretka w proszku
Wierzch – polewa:
- 100 g mlecznej czekolady
- 100 g gorzkiej czekolady o zawartości masy kakaowej 70 proc.
- 230 ml śmietanki kremówki 30 proc.
- posiekane orzechy włoskie do posypania
- Ciasto: do miski przesiać mąkę z cukrem pudrem, dodać proszek do pieczenia i schłodzone masło zetrzeć na tarce z dużymi oczkami, podsypując mąką. Dodać żółtka, śmietanę i ciasto wyrobić mikserem lub rękoma.
- Ciasto, podsypując mąką blat i wałek, rozwałkować na wielkość blaszki 25 cm x 35 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto przełożyć do blaszki i wyrównać, na czas dalszych przygotowań wstawić do lodówki.
- Masa makowa: mak wsypać do garnka i zalać gorącą wodą, tak aby woda dobrze go przykryła. Postawić na gazie i gotować przez około 20-30 minut. Następnie mak osączyć na sitku i zemleć dwa razy.
- Do miski przełożyć masło i ucierać przez około 1 minutę. Dodać cukier, żółtka i ucierać jeszcze przez chwilę na jasną masę. Dodać zmielony mak, orzechy, parę kropli aromatu migdałowego i wymieszać mikserem.
- Białka ubić i w dwóch partiach dodać do masy makowej, po każdym dodaniu wymieszać szpatułką do połączenia składników.
- Masa serowa: do miski przełożyć masło i ucierać mikserem przez około 1 minutę. Dodać 1/3 cukru pudru i ucierać na jasny krem. Dodać połowę pozostałego cukru pudru i 3 żółtka, znów utrzeć mikserem. Dodać pozostały cukier puder, żółtka i wymieszać mikserem na jednolity krem.
- Do maślanej masy dodać obie mąki, cukier z wanilią, ser, sok z cytryny i wymieszać mikserem do połączenia składników. Zebrać składniki z brzegów miski i znów wymieszać.
- Białka ubić i w dwóch partiach dodać do masy serowej, po każdym dodaniu wymieszać delikatnie szpatułką do połączenia składników.
- Składanie ciasta: na ciasto w blaszce wyłożyć masę makową, wyrównać. Na wierzch wyłożyć masę serową i znów wyrównać. Ciasto wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 180 st. C na funkcji góra-dół przez około 15 minut, po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 170 st. C i piec jeszcze przez około 60 minut.
- Po upieczeniu ciasto można pozostawić w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach na około 60 minut. Następnie ciasto wyjąć do całkowitego ostudzenia (sernik opadnie).
- Masa jabłkowa: jabłka obrać i zetrzeć na tarce z dużymi oczkami. Przełożyć do garnka lub na patelnię i smażyć, aż jabłka zmiękną, tak przez około 10-12 minut. Jabłka zdjąć z ognia, dodać galaretkę i mieszać, aż galaretka się rozpuści, odstawić do ostudzenia na około 20-30 minut.
- Troszkę ciepłą masę jabłkową wyłożyć na sernik i wyrównać, odstawić do całkowitego ostudzenia.
- Polewa: śmietankę wlać do rondelka, postawić na ogniu i zagotować. Obie czekolady połamać i przełożyć do miski, zalać je gorącą śmietanką, mieszać, aż czekolada się roztopi, powstanie jednolita polewa. Odstawić do ostudzenia na około 15-25 minut (od czasu do czasu można ją zamieszać).
- Gotową polewę wylać na ciasto w blaszce i wyrównać. Wierzch posypać posiekanymi orzechami i ciasto odstawić w chłodne miejsce, aby polewa stężała.
Kategoria przepisów | |
Sposób przygotowania | |
Główne składniki |
Podziel się opinią
Komentarze