Trwa ładowanie...

Chlebowiec - kulinarny hit nadchodzących lat

Coraz częściej na nasze stoły trafiają owoce i warzywa, do niedawna popularne jedynie w egzotycznych krajach. Sprawny transport sprawia, że nasze, delikatne truskawki mogą bardzo szybko znaleźć się na talerzach mieszkańców Stanów Zjednoczonych czy Japonii, a nieznane wcześniej u nas owoce z Tajlandii, Indonezji czy Peru, pojawiają się w naszych sklepach. Jednym z takich owoców jest chlebowiec, czyli jackfruit.

Chlebowiec - kulinarny hit nadchodzących latŹródło: iStock.com
d1u2dr4
d1u2dr4

Chlebowiec, zwany też drzewem bochenkowym, to wiecznie zielona roślina pochodząca z Indii. Występuje też w innych częściach Azji i niektórych rejonach Afryki i Australii.

Dojrzałe owoce chlebowca dochodzą do potężnych rozmiarów. Mogą ważyć nawet 30 kilogramów i mieć długość 90 centymetrów. Są słodkawe i mają mięsisty miąższ. Wnętrze owocu chlebowca jest żółtawe i posegmentowane. Można je spożywać na surowo, smażyć w głębokim oleju jak frytki, dodawać do deserów, robić z nich dżemy i przetwory. Smażony chlebowiec można panierować i smażyć jak kotlety.

Miąższ chlebowca jest ciemnożółty i wspaniale pachnie. Zawiera witaminy A, C, niektóre z grupy B (ryboflawina, niacyna, tiamina), sole mineralne (wapń, żelazo, cynk, potas, magnez i mangan) oraz błonnik pokarmowy.

Zobacz też: Chlebowiec. Owoc, który może zastąpić mięso

Takie bogactwo składników sprawia, że owoc korzystnie wpływa na perystaltykę jelit, pomaga utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi, przez co obniża ryzyko zawału i udaru mózgu. Zawartość antyoksydantów pomaga chronić organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ponadto chlebowiec pozytywnie wpływa na oczy. 100 g owocu dostarcza 94 kcal, czyli więcej niż banan, ale mniej niż awokado.

d1u2dr4

Młody, niedojrzały owoc chlebowca ma smak i konsystencję podobną do drobiu. Zawiera mnóstwo białka. Jest dzięki temu znakomitym zamiennikiem mięsa. W kuchni indyjskiej i wschodnioazjatyckiej młode owoce chlebowca podaje się w daniach typu curry. Młody owoc ma delikatny, neutralny smak i dobrze chłonie przyprawy. Wystarczy go zamarynować w ziołach i wrzucić na gorącą patelnię. Używając sosu sojowego, można z niego zrobić danie do złudzenia przypominające potrawkę z kurczaka, a z dodatkiem ciemnego sosu sojowego i koncentratu pomidorowego chlebowiec zamieni się w "wołowinę".

Dojrzałe jackfruity również smakują fantastycznie. Owoce jemy na surowo, najczęściej w sałatkach, przyrządzając z nich soki, koktajle i napoje. Po pokrojeniu w cienkie plasterki i usmażeniu, uzyskamy znakomite i zdrowe czipsy.

Upieczony owoc chlebowca używany jest także do przygotowywania kanapek. Wystarczy upiec zawinięty w folię aluminiową obrany owoc, wystudzić go i poszarpać widelcem i położyć na pieczywie. Nawet najwięksi fani mięsa będą zachwyceni.

Jedynym problemem związanym z chlebowcem jest jego dostępność. Często różne egzotyczne produkty przywozimy z wakacyjnych wojaży. Z jackfruitem jest jednak pewien kłopot - jego masa utrudnia zapakowanie "bochenka" do walizki. Dlatego też szukamy go w sklepach stacjonarnych i internetowych. Świeże owoce chlebowca czasem są dostępne w sklepach z żywnością azjatycką oraz dla wegetarian. Sprzedawany jest także w puszkach – w zalewie, w plastrach - podobnie jak popularny u nas ananas.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1u2dr4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u2dr4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj