Biała czekolada – skład, kalorie, właściwości odżywcze
Biała czekolada jest faworytem wśród czekolad zwłaszcza dla dzieci. Kochamy ją przede wszystkim za smak mocno różniący się od innych czekoladowych słodyczy. Biała czekolada poprawia nam nastrój i dodaje energii. Ale to właśnie biała czekolada uchodzi za największego złoczyńcę wśród czekolad, ponieważ jest w zasadzie pozbawiona kakao – dawcę wielu cennych składników odżywczych.
Biała czekolada – skład
Skład białej czekolady pozostawia wiele do życzenia. Nie ma w składzie kakao: nie dosypuje się do niej proszku kakaowego (nadającego brązowy kolor), a najlepsze białe czekolady mają w składzie tylko 33% masła kakaowego. Dlatego koneserzy uważają, że w ogóle nie powinno się jej nazywać czekoladą. W dodatku do przygotowania białej czekolady trzeba zużyć sporo substancji słodzących, co sprawia, że jest mniej korzystna dla zdrowia niż gorzka czekolada czy – bardziej popularna – deserowa.
Biała czekolada – kalorie
Biała czekolada wiedzie prym wśród czekolad, jeśli chodzi o kaloryczność. Do jej przygotowania wykorzystuje się w zasadzie tylko masło kakaowe, mleko i substancje słodzące. W efekcie jedna kostka białej czekolady (ok. 5 g) zawiera 28 kcal, a w 100 g (mniej więcej tyle waży tabliczka czekolady) kilokalorii jest aż 560. Biała czekolada to przede wszystkim źródło węglowodanów – 57 g/100 g produktu – i tłuszczu, głównie tłuszczu nasyconego – 34 g/100 g czekolady.
Biała czekolada – wartości odżywcze
Dla zdrowia oczywiście najlepsza jest gorzka czekolada. Zawiera dużą ilość korzystnego dla organizmu proszku kakaowego i miazgi kakaowej. Jest też niemal pozbawiona cukru, dzięki czemu mogą się nią zajadać nawet osoby będące na diecie. Natomiast po białą czekoladę zdecydowanie nie powinniśmy sięgać po zbyt często, chociaż jej spożywanie daje przyjemne uczucie sytości i powoduje wzrost poziomu endorfin w organizmie.
Ich stężenie w składzie białej czekolady nie jest jednak wysokie, a zjedzenie nawet całej tabliczki nie zaspokoi naszego dziennego zapotrzebowania na witaminy i minerały. Należy także pamiętać, że dzienna dawka czekolady nie powinna przekroczyć 50 g.
Jak twierdzą dietetycy, wymówki miłośników białej czekolady, jakoby chęć jej zjedzenia wynikała z zapotrzebowania organizmu na magnez – nie są zasadne. Cała tabliczka nawet gorzkiej czekolady nie jest w stanie sprostać dziennemu zapotrzebowaniu organizmu na ten minerał, a w białej czekoladzie właściwie próżno go szukać. Zdecydowanie lepiej byłoby sięgać po sproszkowane kakao, zwłaszcza że w sklepach znajdziemy bez trudu kakao odtłuszczone, które dostarczy nam magnezu, ale nie będzie tuczące.
Biała czekolada – zastosowanie w kuchni
Małe przyjemności od czasu do czasu nikomu jednak nie zaszkodzą. Warto zatem pamiętać o kulinarnych atutach białej czekolady. Doskonale będzie smakowała pitna biała czekolada, a zimowe wieczory na pewno umili gorąca biała czekolada z odrobiną bitej śmietany. Pamiętajmy jednak, że słodkość czekolady możemy wykorzystać także do przygotowania dań obiadowych, np. klasycznego kremu z białych warzyw. Jego smak możemy wzbogacić posypką z startej białej czekolady.