Trwa ładowanie...

Baranina – niedoceniany rodzaj mięsa. Dlaczego warto ją jeść?

Kuchnie wielu krajów świata oparte są na mięsie jagnięcym i baranim. W Polsce baranina nie jest dziś szczególnie popularna, choć kiedyś często gościła na naszych stołach. Wyparta przez wieprzowinę czy bardzo popularny i tani drób, stała się w wielu częściach kraju niemal kulinarną ciekawostką.

Baranina – niedoceniany rodzaj mięsa. Dlaczego warto ją jeść?Źródło: AdobeStock
d4detro
d4detro

Być może zapomnieliśmy, jak postępować z mięsem o tak specyficznym smaku i zapachu. Jednak święta Wielkiej Nocy, której symbolem jest właśnie baranek, to doskonała okazja, by przekonać się jak wyjątkowe dania można przygotować z tego mięsa. Oto pięć naszych propozycji na baraninę.

Pieczeń barania

To danie jest prawdziwym rarytasem. Aby przyrządzić pieczeń, potrzebujemy sporego kawałka mięsa z udźca. Jeśli już je zdobędziemy, reszta jest łatwa. Składniki: trzykilogramowy kawałek mięsa z udźca, szklanka octu, kilka łyżek smalcu, kilka ząbków czosnku, cebula, majeranek, łyżka ziaren jałowca, sól i pieprz. Mięso nacieramy dokładnie solą, pieprzem, majerankiem i jałowcem.

Zalewamy octem i pozostawiamy na dwie-trzy godziny w lodówce. Czosnek i cebulę Kroimy w kostkę. Mięso wyjmujemy z marynaty, osuszamy dokładnie i podsmażamy na patelni na smalcu z każdej strony. Przekładamy do brytfanki, wlewamy marynatę, dokładamy cebule i czosnek. Naczynie przykrywamy i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 160 stopni C cztery godziny. W razie potrzeby podlewamy wodą.

Zobacz też: Sekrety mięsa baraniego. Pomaga przy podwyższonym cholesterolu

Baranie kotleciki

Delikatne mięso z udźca nadaje się również do zrobienia szybkich i bardzo smacznych kotletów. Potrzebujemy: kilogram mięsa z udźca bez tłuszczu, pęczek dymki, sok z cytryny, kilka ząbków czosnku, masło, łyżkę mąki, szklankę białego wina, szklankę bulionu warzywnego, pół szklanki śmietany, sól, pieprz.

d4detro

Umyte mięso kroimy w plastry i nacieramy solą roztartą z czosnkiem, skrapiamy sokiem z cytryny. Podsmażamy z obu stron na maśle. Dodajemy dymkę, wlewamy wino, bulion i dusimy pod przykryciem, aż mięso będzie miękkie. Na koniec zaprawiamy sos śmietaną i doprawiamy pieprzem.

Szaszłyk barani

Najwięcej baraniny je się w polskich górach, bo tam owce hoduje się od wieków. Prosty szaszłyk kiedyś pieczono nad ogniem ogniska, dziś zrobimy go w piekarniku. Składniki: kilogram baraniny z tłuszczem, dwie cebule, dwie papryki czerwone, kawałek boczku wędzonego, ocet winny, mielony kminek, łyżka miodu, sól, pieprz i majeranek.

Z octu, miodu i przypraw robimy marynatę. Mięso kroimy w duże kostki i marynujemy pół godziny. Na patyczki nabijamy po kolei kawałek mięsa, papryki, cebuli i boczku. Układamy szaszłyki na blasze, skrapiamy marynatą i pieczemy 30 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.

Pilaw z baraniny

Połączenie baraniny i ryżu to tradycyjne smaki kuchni azjatyckiej, szczególnie ze środkowej Azji. Pilaw jest bardzo popularny w Kirgizji czy Kazachstanie. To jednogarnkowe danie jest proste. Potrzebujemy: Kilogram mięsa baraniego lub jagnięciny, dwie duże marchewki, dużą cebulę, kilka ząbków czosnku, dwie szklanki ryżu, dwie szklanki bulionu drobiowego, mieloną kolendrę, mielony kmin rzymski, paprykę ostrą i słodka, olej, pieprz i sól.

d4detro

Mięso kroimy w kostkę, cebulę w piórka, marchewkę w plasterki, czosnek siekamy drobno. Warzywa i mięso podsmażamy na oleju w dużym rondlu. Dodajemy ryż i szklimy go chwilę. Dodajemy przyprawy i wlewamy bulion. Garnek stawiamy na bardzo małym gazie, przykrywamy szczelnie i dusimy potrawę około godziny, nie mieszając! Pilaw można również przyrządzać w piekarniku.

Duszone żeberka baranie

Tanie baranie żeberka są przez wiele osób uważane za prawdziwy przysmak, szczególnie, gdy są dobrze przyrządzone. Składniki: dwa kilogramy podzielonych na kawałki żeberek, dwie marchewki, dwa korzenie pietruszki, cebula, seler, czosnek, olej, sól, pieprz, majeranek, szklanka czerwonego wina.

Mięso solimy i podsmażamy na oleju. Przekładamy do dużego rondla. Wszystkie warzywa ścieramy na tarce o grubych oczkach i dodajemy do mięsa. Doprawiamy, wlewamy wino i szklankę wody, dusimy na małym ogniu godzinę-półtorej. Pod koniec duszenia odkrywamy garnek, by sos zgęstniał.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4detro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4detro
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj