Trwa ładowanie...
14-01-2009 11:33

Alkoholowy enzym chroni serce

Amerykańscy naukowcy zidentyfikowali enzym, które zapobiega uszkodzeniom związanym z zawałem serca i może się okazać użyteczny w kardiochirurgii - informuje "Science".

Alkoholowy enzym chroni serceŹródło: archiwum, fot: archiwum
d3afpy2
d3afpy2

Amerykańscy naukowcy zidentyfikowali enzym, które zapobiega uszkodzeniom związanym z zawałem serca i może się okazać użyteczny w kardiochirurgii - informuje „Science".

Zawał jest spowodowany prze zatkanie tętnicy zaopatrującej serce w krew. Niedotlenienie i powstające toksyny sprawiają, że komórki serca w danym obszarze obumierają. Także podczas niektórych operacji kardiochirurgicznych (na przykład wszczepienia by-passów) może dochodzić do niedotlenienia.

Jak wykazali naukowcy ze Stanford University Medical Center, wysoki poziom enzymatycznego białka ALDH2 - dehydrogenazy aldehydowej - występował u szczurów wyjątkowo odpornych na uszkodzenie mięśnia sercowego spowodowane przez niedobór tlenu.

Podniesienie poziomu tego enzymu przed wywołaniem u szczura zawału serca sprawiało, że zakres martwicy mięśnia sercowego zmniejszał się o 60 procent. Dlatego też naukowcy szukali substancji, które zwiększają wytwarzanie ADLH2. Szczególnie obiecujący okazał się związek Alda-1.
ADLH2 jest enzymem znanym nauce od dawna - to on właśnie odpowiada za rozkładanie alkoholu w naszym organizmie. Prawdopodobnie sposób, w jaki chroni serce, związany jest z eliminowaniem szkodliwych wolnych rodników.

d3afpy2

Z kolei stosowana przez chorych na serce nitrogliceryna, pod wpływem której rozszerzają się tętnice, przechodzi w aktywną postać właśnie dzięki ADLH2. Jednak długotrwałe używanie nitrogliceryny obniża poziom tego enzymu, co zwiększa niebezpieczeństwo uszkodzenia serca.
Pod wpływem Alda-1 poziom enzymu ADLH2 utrzymuje się na wysokim poziomie mimo przyjmowania nitrogliceryny. Dalsze badania wyjaśnią, na ile wyniki eksperymentów na szczurach można przenieść na ludzi. Miałoby to szczególne znaczenie dla mieszkańców wschodniej Azji, u których wskutek mutacji enzym działa mniej skutecznie.

(PAP)

fot. cstrom/CC

d3afpy2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3afpy2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj