8 przepisów na sałatki od Lucyny Ćwierczakiewiczowej
Lucyna Ćwierczakiewicz, królowa polskiej kuchni, wyprzedzała swoją epokę. Sałaty z jej przepisów są bardzo ciekawym i smacznym urozmaiceniem posiłku. Propozycje pochodzą ze słynnej książki "365 obiadów", na której wychowały się całe pokolenia Polaków.
Sałata z czerwonej kapusty
Czerwoną kapustę (można użyć też białej) należy cieniutko poszatkować i wrzucić na wrzątek. Po zagotowaniu odlać wodę i dobrze odcisnąć z nadmiaru płynu, następnie posolić i skropić octem. Odstawić na pół godziny do przestygnięcia, po czym odlać ocet, a kapustę wymieszać z 3 łyżkami oliwy z oliwek, łyżką świeżego octu oraz łyżeczką cukru – całość wymieszać. Przed podaniem do tak przygotowanej kapusty można dodać garść gotowanej fasolki, np. szparagowej. Może być też biała fasola z puszki.
Sałata z ziemniaków
Lucyna Ćwierczakiewicz nazwała ją "najlepszą". Ziemniaki ugotować w łupinkach, a po wystudzeniu obrać i pokroić w cienkie plasterki. W czasie, gdy ziemniaki się gotują, surowe żółtko ukręcić z odrobiną soli i białego pieprzu. Do tak przygotowanego żółtka dodawać powoli dobrej oliwy z oliwek, ciągle mieszając. Gdy żółtko zgęstnieje, dodać odrobinę octu (może być winny), drobno posiekany szczypiorek, a całość wymieszać i polać ziemniaki. Następnie sałatę delikatnie przemieszać i odstawić na kilka godzin przed podaniem. Sałatkę można też przygotować bez żółtka.
Sałata z kalafiorów
Kalafiora ugotować w wodzie z dodatkiem soli, masła i cukru, aż będzie miękki. Po ugotowaniu wyjąć z wody i odstawić na sicie do wystygnięcia – dopiero wtedy podzielić na różyczki, natomiast nóżki pokroić w plasterki. Osobno przygotować sos: żółtko połączyć z 2 łyżkami dobrej oliwy, ucierając trzepaczką do spienienia. Doprawić białym pieprzem, połową łyżeczki cukru, porządnie wymieszać, wlać łyżkę octu winnego i tak przygotowanym sosem polać kalafiora. Podawać np. do pieczonego mięsa.
Zobacz także: 5 błędów w przygotowywaniu sałatki greckiej:
Sałata jarzynowa z korniszonami
Kilka marchewek, drobnych ziemniaków oraz 2 selery ugotować na miękko. Gdy wystygną, obrać i pokroić w drobne paseczki. Osobno 6 korniszonów, kilka grzybków marynowanych (optymalnie rydzów) oraz ewentualnie marynowanych szalotek również pokroić w paski. Dodać pół szklanki białej fasolki (może być z puszki). Wymieszać, dodać oliwę z oliwek, odrobinę octu (do smaku), a całość doprawić solą i pieprzem oraz ewentualnie cukrem. Po wymieszaniu przełożyć do salaterki, kładąc na wierzch kilka listków sałaty, parę sardeli i całych marynowanych grzybków.
Sałata z jabłek z sardelami
Przetwory z sardeli europejskiej to popularne anchois. Chodzi o bardzo tłustą, niedużą rybę o charakterystycznym ostrym smaku oraz zapachu. Do przygotowania tej sałaty autorka proponuje sztetynę, dawną odmianę jabłoni. Zamiast niej można wybrać inny gatunek kwaskowego jabłka. Należy je obrać i pokroić w drobną kostkę. Skropić octem (albo sokiem z cytryny), by nie ściemniały. Osobno sześć sardeli – lub ewentualnie jednego śledzia ulika – opłukać pod wodą, osuszyć i drobniutko posiekać, a następnie wymieszać z jabłkami. Dodał łyżkę kaparów, 2 łyżki oliwy z oliwek. Doprawić do smaku octem, pieprzem, ewentualnie solą.
Sałata z jajecznicą
Oto ciekawy sposób na zaserwowanie jajecznicy. Według Lucyny Ćwierczakiewiczowej sałata z jajecznicą to wyborna włoska potrawa. Listki sałaty należy dokładnie umyć i osuszyć. Osobno żółtko utrzeć z oliwą z oliwek, octem, solą i szczyptą białego pieprzu. Sosem skropić listki. Przygotować jajecznicę (powinna mieć dość gęstą konsystencję), na każde jajko biorąc łyżeczkę śmietanki. Sałatę podać razem z jajecznicą i "jeść, wymieszawszy na talerzu".
Sałata z kapusty włoskiej
O tej sałatce Ćwierczakiewiczowa pisze tak: „W Szwajcarii, gdzie wszelkie jedzenie ma na celu higienę, podają bardzo zdrową i smaczną sałatę z włoskiej kapusty, która nawet jeszcze w późniejszej porze może mieć zastosowanie”. Główkę kapusty włoskiej należy poszatkować jak najcieniej ("jak najcieńszy makaron"), a następnie posiekać jeszcze lekko. Wrzucić na osolony wrzątek. Od razu zdjąć z ognia i zostawić w wodzie do wystudzenia. Gdy to nastąpi, przelać kapustę na durszlak i przełożyć do salaterki. Przygotować sos, łącząc oliwę, ocet, odrobinę cukru i biały pieprz – zalać nim kapustę. Oliwy powinno być dużo, natomiast ocet koniecznie winny. Całość wymieszać i na końcu posolić do smaku. "Tak przyrządzona wcale nie przypomina kapusty".
Sałata z pomidorów
Małe, dojrzałe pomidory pokroić w 2–3 plasterki, usunąć gniazda nasienne, a następnie sparzyć i zostawić we wrzątku na 5 minut. Gdy woda ostygnie, pomidory odsączyć na sicie (pozbywając się skórek). Przełożyć do salaterki. Dodać sól i pieprz, sporo dobrej oliwy z oliwek oraz łyżkę octu. Można dodać pół roztartego ząbka czosnku. "Wyborna ta i bardzo higieniczna sałata jest we Francji, Szwajcarii i Włoszech zawsze na porządku dziennym".
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl