6 pomysłów na frytki bez ziemniaków
Chętnie sięgają po nie zarówno dzieci, jak i dorośli. Mogą być pyszną przekąską albo dodatkiem do obiadu. Polacy uwielbiają frytki, oczywiście przygotowywane z ziemniaków. A gdyby do ich przyrządzenia wykorzystać inne warzywa, owoce czy… tofu? Efekt może okazać się zdumiewająco pyszny.
Frytki z kalarepy
Wiosną kalarepka jest szczególnie smaczna, a jej delikatny, słodko-pikantny miąższ można wykorzystać w kuchni na różne sposoby, choćby przyrządzając pyszne frytki.
Dużą kalarepkę obieramy, po czym kroimy w równej wielkości słupki, które obtaczamy w oliwie zmieszanej z ziołami prowansalskimi, solą i pieprzem. Następnie układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i na około 20- 30 minut wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. Od czasu do czasu frytki warto przemieszać.
Frytki z tofu
Twarożek z mleka sojowego od wieków stanowi podstawę jadłospisu mieszkańców Azji, w ostatnich latach zyskuje też popularność w Polsce, zwłaszcza wśród wegan i wegetarian. Tofu ceni się nie tylko za walory odżywcze, ale również ze względu na wszechstronne zastosowanie kulinarne. Jak przygotować z niego frytki?
Nie wyrzucaj obierków z ziemniaków. Zobacz, co możesz z nich przygotować
Serek należy na początku dobrze odsączyć z nadmiaru wody, a następnie pokroić w równej wielkości paseczki. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, smarujemy oliwą z dodatkiem soku z cytryny, suszonej bazylii, pieprzu ziołowego i soli. Pieczemy około 20 minut w 180 st., aż frytki się zarumienią. Serwujemy od razu po wyjęciu z piekarnika.
Frytki z fasolki szparagowej
Choć jest dostępna w sklepach przez cały rok, bez wątpienia najlepiej smakuje wiosną i latem. Z fasolki szparagowej przygotujemy pyszną alternatywę dla ziemniaczanych frytek, np. smażąc ją w japońskiej tempurze.
Fasolkę, zieloną lub żółtą, myjemy i pozbawiamy końcówek. Mąkę (pszenną i kukurydzaną, w proporcji 3:1) mieszamy z lodowatą wodą, aż ciasto nabierze konsystencji gęstej śmietany. W zimnej masie obtaczamy fasolkę, a następnie zanurzamy w rozgrzanym oleju (sezamowym, ryżowym lub rzepakowym). Jego temperatura również jest bardzo istotna, powinna wynosić około 170 st. Jak ją sprawdzić? Wrzucając do tłuszczu kawałek ciasta – gdy zanurzy się do połowy, a później wypłynie na powierzchnię, to znak, że możemy dodawać fasolkę. Frytki będą gotowe, gdy ładnie się przyrumienią. Po wyjęciu odkładamy je na papierowy ręcznik, by odsączyć tłuszcz.
Frytki z batatów
Bataty to jedne z najbardziej zdrowych oraz pożywnych warzyw – wystarczy ich niewielka porcja, by zaspokoić nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminy A i C. Jak przetworzyć je na słodko-pikantne frytki, które będą pyszną przekąską albo dodatkiem do warzywnego burgera czy tradycyjnego kotleta schabowego?
Zadanie jest proste. Bataty obieramy i kroimy na słupki podobnej wielkości. Frytki umieszczamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, po czym smarujemy emulsją z oliwy, suszonej papryki (słodkiej i ostrej), płatków chili i soli. Pieczemy 20-25 minut w piekarniku nagrzanym do 200 st.
Frytki z selera
W korzeniu selera znajdziemy dwukrotnie więcej witaminy C niż w cytrusach, a poza tym solidną dawkę witamin z grupy B, fosforu, wapnia, potasu czy cynku. Dlatego to warzywo powinno regularnie gościć w naszej diecie, choćby pod postacią frytek.
By przygotować smaczną przekąskę selera należy obrać i pokroić w słupki, które następnie rozkładamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, skrapiamy oliwą, obsypujemy ziołami prowansalskimi i solą, a później umieszczamy w piekarniku nagrzanym do 200 st., na około pół godziny. Lekko słodkawe frytki z selera świetnie smakują z wyrazistymi sosami, np. czosnkowym.
Frytki z jabłek
Okazuje się, że frytki można też serwować na deser. Oczywiście, jeśli przygotujemy je z jabłek.
Twarde jabłka obieramy, pozbawiamy gniazd nasiennych, a następnie kroimy w podobnej wielkości paski przypominające frytki. Obtaczamy je w skrobi kukurydzianej albo mące ziemniaczanej (niektórzy wykorzystują też budyń w proszku, np. o smaku waniliowym), po czym wykładamy na patelnię z rozgrzanym olejem rzepakowym. Smażymy przez kilka minut, aż nabiorą złotego koloru. Frytki wyjmujemy na ręcznik papierowy, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Na koniec posypujemy drobnym cukrem trzcinowym wymieszanym ze szczyptą cynamonu.