Trwa ładowanie...
31-12-2010 13:43

Rady na kaca: jedz i pij

Jasne, najłatwiej powiedzieć: "Trzeba było nie pić". Trudno, stało się, co się stało (czyli świetna impreza!), ale teraz głowa boli, żołądek skręca się na samą myśl o jedzeniu, wszystko jest szare, podłe i ponure. Co robić?

Rady na kaca: jedz i pijŹródło: archiwum, fot: archiwum
d3w6lu5
d3w6lu5

Dobre rady o porządnym ciepłym posiłku przed piciem, nie mieszaniu alkoholi, zaaplikowaniu sobie dwóch lub trzech szklanek wody tuż przed pójściem spać - akurat! kiedy z trudem dowlekamy się do łóżka, na pewno mamy czas pamiętać o szklance wody - choć niewątpliwie słuszne, po fakcie tylko irytują.

Pij jak najwięcej

Nie oszukujmy się: na naprawdę dobrym przyjęciu często głuchniemy na głos rozsądku, bawimy się na całego... i w efekcie czasem przesadzamy z alkoholem. A następnego ranka marzymy tylko, by ktoś nas w miarę szybko, bezboleśnie dobił. Tymczasem okrutna prawda jest taka, że bezboleśnie na pewno nie będzie. Kaca, jako karę za grzech rozpusty, trzeba po prostu przecierpieć. Możemy jednak „oszukać" trochę karę i sprawić, że cierpienie będzie krótsze oraz mniej dokuczliwe.

Przede wszystkim objawy. Zależnie od predyspozycji organizmu, naszej kondycji, jak również przebiegu imprezy, symptomy kaca mogą być różne, a przywoływany najczęściej ból głowy tak naprawdę stanowi najmniejszy kłopot (na sam ból głowy wystarczyłaby przecież tabletka). Znacznie bardziej uciążliwe są bóle brzucha, mdłości, odwodnienie, ogólne osłabienie, zawroty głowy, zmęczenie i rozdrażnienie.

Na odwodnienie pomogą oczywiście płyny. Wodę mineralną, najlepiej niegazowaną, możemy pić właściwie w dowolnych ilościach. Na bardzo podrażniony żołądek - szczególnie po wymiotach - pomoże herbata z rumianku albo mięty. Napar z puerarii łątkowatej bądź zielona herbata pomogą wypłukać toksyny z organizmu.

d3w6lu5

Nie bez przyczyny na kaca zaleca się również soki cytrusowe czy z kiszonej kapusty. Pozwolą one uzupełnić witaminę C, której niedobór wywołuje osłabienie oraz niski poziom energii. Jeszcze lepiej w tej kwestii sprawdza się świeżo wyciśnięta cytryna, z której sok możemy wypić sam albo dodać do wody (co nada jej rześkiego smaku). Z kolei sok pomidorowy dostarczy potężnej dawki potasu.

Odradzana jest zwykle mocna kawa czy herbata, bo działają moczopędnie, co nie wpływa dobrze na stan odwodnienia. Kawa może dodatkowo podrażnić błonę śluzową żołądka. Jednak jeśli mamy ogromną ochotę na swój ulubiony napój, warto sprawić sobie tę przyjemność zamiast snuć się przez cały dzień w złym humorze. Zresztą niektórym bardzo pomaga np. kawa z cytryną.

d3w6lu5

Wszystkiego po trochu

Picie to jednak nie wszystko, trzeba coś zjeść. Nawet jeżeli żołądek buntuje się przeciwko przyjęciu jakiegokolwiek pokarmu, lepiej go nie słuchać - albo raczej słuchać tylko na tyle, by wybrać lekkostrawny posiłek zamiast „pełnowymiarowego". Ale jakieś jedzenie na pewno się przyda, bo na czczo będziemy cierpieć dłużej i bardziej boleśnie.

Ociężali i zirytowani czujemy się głównie z powodu obniżona zawartość glukozy we krwi. Na początek warto więc zjeść coś, co wydatnie podniesie poziom tego cukru. Dużo glukozy zawierają m.in. banany oraz kefir, dlatego świetną propozycją na początek dnia jest koktajl z połowy szklanki mleka oraz banana z dodatkiem łyżeczki miodu.

d3w6lu5

Z kolei fruktoza, którą znajdziemy w większości owoców, przyspiesza metabolizm alkoholu. Oprócz soku grejpfrutowego czy pomarańczowego skuśmy się więc na winogrona, arbuza albo melona. Ryzykownym pomysłem są natomiast jabłka i gruszki, bo wiele osób czuje się po nich wręcz gorzej.

Nieocenioną pomocą w leczeniu kaca bywają zupy - lżejsze od stałych posiłków, a przy tym pożywne i zarazem zawierające dużo płynów. Każdemu może pomóc coś innego, ale wśród cudownych lekarstw najczęściej przewija się dobry rosół (uzupełni sód i potas), zupa ogórkowa, czerwony barszcz oraz flaczki.

Jeśli żołądek zechce współpracować, zjedzmy coś tłustego: treściwy posiłek pomoże organizmowi szybciej wrócić do życia. Z kolei w razie otwartego buntu systemu trawiennego możemy zdecydować się na kefir albo jogurt (które dodatkowo wspomagają wchłanianie cukrów oraz uzupełniają florę bakteryjną), płatki ryżowe albo ryż na mleku.

d3w6lu5

Można jeszcze połknąć tabletkę magnezu. Niedobór tego elementu, wypłukanego przez alkohol, to główna przyczyna melancholijnego lub wręcz depresyjnego nastroju, który bywa elementem kaca. A jeśli nadal czujemy się kiepsko, wróćmy jeszcze na godzinę czy dwie do łóżka (byle po uzupełnieniu płynów i wrzuceniu czegoś na ruszt), bo najlepszym lekarstwem okazuje się nieraz sen albo zwykłe błogie lenistwo.

mb

d3w6lu5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w6lu5
Więcej tematów