Trwa ładowanie...
14-09-2010 08:58

Palisz? Musisz zmienić dietę!

Palenie papierosów szkodzi zdrowiu. Grozi chorobami serca i nowotworami. Takie informacje widnieją na paczkach papierosów i tytoniu, pojawiają się w mediach, na plakatach i przy okazji różnych kampanii antynikotynowych. Konsekwencje nałogu wydają się bardzo poważne i dziś właściwe każdy - bez względu na to czy pali czy nie - ma ich świadomość.

Palisz? Musisz zmienić dietę!Źródło: archiwum, fot: archiwum
d3s1w7t
d3s1w7t

*Palenie papierosów szkodzi zdrowiu. Grozi chorobami serca i nowotworami. Takie informacje widnieją na paczkach papierosów i tytoniu, pojawiają się w mediach, na plakatach i przy okazji różnych kampanii antynikotynowych. Konsekwencje nałogu wydają się bardzo poważne i dziś właściwe każdy - bez względu na to czy pali czy nie - ma ich świadomość. *

Mniej mówi się natomiast o innych następstwach. Być może nie są one tak drastyczne w skutkach, jak wcześniej wspomniane, ale mimo to warto o nich przypominać, by mieć szerszą świadomość tego, na co narażeni są palący i jak można zmniejszyć potencjalne szkody poprzez odpowiednią dietę.

Nie tylko palenie

Samo sięganie po papierosy nie jest jedynym „grzechem", którego dopuszczają się palacze. Badania naukowe w tym zakresie dowodzą, że nałóg ten często idzie w parze z innymi niekorzystnymi nawykami, a każdy z nich dodatkowo pogłębia szkodliwość palenia. Jako pierwszy z nich można wymienić spożywanie większych ilości kofeiny i alkoholu, o których powszechnie widomo, że w zbyt dużej dawce nie pozostają bez wpływu na kondycję organizmu. Ponadto osoby palące śpią mniej, a jakość ich snu jest gorsza niż osób nieuzależnionych. Okazuje się także, że jedzą oni więcej niezdrowych tłuszczów i są mniej aktywni fizycznie. Wszystkie te czynniki sprawiają, że konsekwencje nałogu nikotynowego mają bardzo szerokie spektrum.

Palenie a dieta

Należy także wspomnieć i o tym, że jeśli palisz, to jesteś narażony na niedobór ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin i składników mineralnych. Świadomość tego daje możliwość uzupełnienia braków choćby przez ich suplementację lub wprowadzenie odpowiednich zmian w diecie, co wydają się konieczne w wypadku, gdy ciężko jest skończyć z nałogiem.

d3s1w7t

Witamina C

Niedobór ogromnie ważnego dla zdrowia kwasu askorbinowego jest także skutkiem palenia. Im więcej papierosów spalamy, tym więcej tego cennego składnika jest tracone - jeden papieros to pozbawienie się aż 25 mg witaminy C. Jest to dużo, biorąc pod uwagę rolę, jaką pełni ona w naszym organizmie - jest przecież przeciwutleniaczem, co oznacza, że zwalcza wolne rodniki i blokuje powstawanie rakotwórczych substancji. Tymczasem palacze potrzebują znacznie więcej tej witaminy, by poradzić sobie z uszkodzeniami wywołanymi nałogiem. Dlatego tak ważne jest, by wprowadzić do diety więcej owoców i warzyw bogatych w kwas askorbinowy, np. pomarańczy, cytryn, kiwi, kapusty kiszonej, brukselce, cebuli.

Witamina D i wapń

Palenie papierosów może być przyczyną osteoporozy. Najnowsze badania wykazały bezpośredni związek między paleniem tytoniu i zmniejszeniem gęstości kości. Mało tego, u palaczy złamanie może trwać znacznie dłużej i mogą wystąpić liczne komplikacje w procesie gojenia. W związku z tym już zawczasu warto pomyśleć o dobrze zrównoważonej diecie bogatej w wapń i witaminę D. Doskonałe źródła wapnia to niskotłuszczowe produkty mleczne oraz ciemnozielone warzywa liściaste. Natomiast do jego absorpcji niezbędna jest witamina D, która występuje w żółtkach jaj, rybach morskich i wątrobie.

Witamina E

Podobnie jak witamina C, jest ona ważnym przeciwutleniaczem. Obie te witaminy są ze sobą związane, gdyż brak kwasu askorbinowego powoduje u palaczy szybszy zanik witaminy E, która w tkance płucnej jest jedną z pierwszych linii obrony przed wolnymi rodnikami generowanymi przez dym papierosowy. Koniecznie zatem trzeba zadbać, by w organizmie obie utrzymywane były na właściwym poziomie, przy czym naturalne bogactwo witaminy E stanowią: kiełki pszenicy, całe zboża, zielone warzywa liściaste - jak sałata, szpinak oraz kapusta, poza tym: czosnek, orzechy, awokado oraz oleje roślinne.

Witaminy z grupy B

Ponieważ witaminy z grupy B są niezbędne do utrzymania zdolności fizycznych i psychicznych oraz zachowania zdrowej skóry, sprawnych oczu, układu nerwowego i tkanek - wszystkiego tego, co nie pozostaje bez uszczerbku u osób palących - wielu ekspertów zaleca suplementację tej grupy witamin. Szczególnie ważny, jak twierdzą naukowcy, jest kwas foliowy, na którego niedobór cierpi większość palaczy. Badania dowiodły, że zwiększone spożycie kwasu foliowego może złagodzić objawy zapalenia oskrzeli, a także zmniejszyć liczbę nieprawidłowych komórek w oskrzelach. Co gorsza, niedostateczna ilość kwasu foliowego prowadzi do zwiększonej podatności na zmiany nowotworowe w płucach palaczy. Zatem by nie narazić się na tak poważne braki, koniecznie trzeba systematycznie jeść ziemniaki, mięso wieprzowe, wątróbkę, orzechy, pestki dyni, słonecznika i sezam, fasolę oraz soczewicę i brązowy ryż.

Aleksandra Dwórznik

Polecamy również:

Ludzie jedzą to żywcem!

d3s1w7t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s1w7t
Więcej tematów