Trwa ładowanie...
02-12-2010 09:59

Otyłość brzuszna szkodzi kościom

Otyłość brzuszna, czyli nadmiar trzewnej tkanki tłuszczowej, zwiększa predyspozycje do osteoporozy, choroby osłabiającej kości i prowadzącej do częstszych złamań - informuje serwis EurekAlert.

Otyłość brzuszna szkodzi kościomŹródło: archiwum, fot: archiwum
d1u2dr4
d1u2dr4

Wyniki badań na ten temat zostały zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej (RSNA), które odbywa się w Chicago w dniach 28 listopada - 3 grudnia.

Na świecie liczba osób otyłych rośnie w galopującym tempie. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w 2005 r. nadwagę miało 1,6 mld osób, a otyłość 400 mln. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów WHO, w 2015 r. liczby te wzrosną odpowiednio do 2,3 mld i 700 mln.

Otyłość jest obecnie jednym z najpoważniejszych problemów zdrowia publicznego, gdyż znacznie zwiększa ryzyko wielu schorzeń, np. chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, zaburzeń lipidowych (np. wysokiego poziomu cholesterolu), astmy, bezdechu sennego czy zwyrodnienia stawów.

Przez wiele lat uważano, że otyłość chroni przynajmniej przed jednym problemem zdrowotnym, tj. ubytkiem tkanki kostnej w starszym wieku i osteoporozą. Najnowsze obserwacje naukowców z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie podważają to przekonanie. Wynika z nich bowiem, że u pań z tzw. otyłością brzuszną kości szybciej słabną wraz z upływem lat.

d1u2dr4

Badaniami objęto 50 kobiet otyłych kobiet (średni wskaźnik BMI 30) przed menopauzą. Zmierzono im objętość tkanki tłuszczowej w całym organizmie, pod skórą na brzuchu i wokół trzewi oraz w szpiku kostnym. Przy pomocy ilościowej tomografii komputerowej (QCT) oceniono też mineralną gęstość kości.

Okazało się, że panie z większą ilością tkanki tłuszczowej wokół trzewi miały więcej tłuszczu w szpiku kostnym i słabsze kości.

Natomiast podskórna tkanka tłuszczowa i całkowita zawartość tłuszczu w organizmie nie miały istotnego związku z ilością tłuszczu w szpiku kostnym oraz z gęstością tkanki kostnej.

"Nasze wyniki wskazują, że duże ilości tłuszczu trzewnego bardziej szkodzą kościom niż tkanka tłuszczowa zgromadzona podskórnie lub wokół bioder. Teraz wiemy, że otyłość brzuszna jest czynnikiem ryzyka osteoporozy i utraty masy kostnej" - komentuje prowadząca badania dr Miriam A. Bredella.

d1u2dr4

Badania te po raz kolejny potwierdzają, że otyłość otyłości nierówna. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej dowodów na to, że podskórna tkanka tłuszczowa oraz ta zlokalizowana na biodrach i pośladkach różni się pod względem aktywności metabolicznej od tkanki tłuszczowej zgromadzonej wokół narządów wewnętrznych w jamie brzusznej. Tłuszcz trzewny wydziela bowiem duże ilości związków pobudzających w organizmie procesy zapalne i przez to w większym stopniu przyczynia się do chorób układu krążenia i zaburzeń metabolicznych.

Na szczęście - przypominają naukowcy - w walce z otyłością brzuszną można również stosować dietę i aktywność fizyczną.

Na osteoporozę cierpi na świecie ponad 200 mln osób. Choć jest ona częstsza u kobiet, zwłaszcza po menopauzie, to dotyka również pewnego odsetka mężczyzn, a jej skutki mogą być u panów znacznie poważniejsze. Dlatego naukowcy prowadzą obecnie badania, które mają ocenić, czy otyłość brzuszna zwiększa ryzyko osteoporozy również u płci męskiej.

PAP

d1u2dr4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u2dr4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj