Dlaczego warto jeść czosnek niedźwiedzi?
Czosnek niedźwiedzi nie bez powodu nazywany jest skarbem lasu. Dostarcza cennych składników i wykazuje prozdrowotne właściwości. Od czosnku zwyczajnego różni go przede wszystkim brak specyficznego zapachu z ust po konsumpcji. W ostatnich latach coraz częściej pojawia się w polskich kuchniach. Podpowiadamy, dlaczego warto sięgać po ten produkt i jakie dania można z niego przygotować.
Czosnek niedźwiedzi nie bez powodu nazywany jest skarbem lasu. Dostarcza cennych składników i wykazuje prozdrowotne właściwości. Od czosnku zwyczajnego różni go przede wszystkim brak specyficznego zapachu z ust po konsumpcji. W ostatnich latach coraz częściej pojawia się w polskich kuchniach. Podpowiadamy, dlaczego warto sięgać po ten produkt, jak go rozpoznać i jaki przysmak można z niego przygotować.
Wyjątkowa roślina
Najsmaczniejszą i najzdrowszą częścią czosnku niedźwiedziego są liście. Najlepiej zbierać je wczesną wiosną, ponieważ później stają się łykowate, a w czerwcu obumierają i nie pozostaje po nich nawet ślad. To naturalny antybiotyk i lekarstwo na wszelkie wirusy, grzyby i pasożyty. Wykazuje właściwości antynowotworowe, wspomaga trawienie i doskonale odtruwa. Zawarte w nim związki siarki sprawiają, że poleca się go osobom cierpiącym na reumatyzm, a także skarżącym się na osłabione paznokcie, zmęczoną cerę czy łamliwe włosy.
Dla zdrowia i smaku
Zalety czosnku niedźwiedziego od kilku lat docenia Agnieszka Maciąg. Modelka w programie "Dzień Dobry TVN" zdradziła swoje przepisy na wykorzystanie tego produktu.
Jak rozpoznać czosnek niedźwiedzi? Ma charakterystyczne długie (do 20-30 cm wysokości), lancetowate liście i wydziela intensywny, czosnkowy zapach.
Co ważne, białe kwiatostany zawierają szkodliwe substancje i nie są jadalne. Zbierając czosnek niedźwiedzi należy kierować się rozwagą, ponieważ bardzo łatwo pomylić go z liśćmi konwalii majowej, które są trujące. Dlatego zamiast zbierać go w lesie (gdzie jest również rośliną pod ochroną), lepiej kupić na targu lub zasadzić i uprawiać samodzielnie.
Pesto z czosnku niedźwiedziego z olejem konopnym
|
|
| --- |
Składniki: 1 pęczek czosnku niedźwiedziego, 1/3 szklanki oleju konopnego, sól i świeżo mielony czarny pieprz do smaku, 1/2 szklanki orzeszków pinii.
Przygotowanie: Orzeszki pinii zmielić. Umyty i osuszony czosnek niedźwiedzi zmiksować z pozostałymi składnikami na pesto. Podawać do makaronów, warzyw, pieczywa, serów lub ryb.