Zupa brukselkowa – zdrowa i pożywna zupa dla każdego!
Zupa brukselkowa to smaczny, pożywny i lekki posiłek, który możemy przygotować na wiele różnych sposobów. Jak ją zrobić? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
Zupa brukselkowa – jak ją zrobić?
Walory zupy brukselkowej zwykle doceniamy w późniejszym wieku – dzieci najczęściej nie są jej wielkimi fanami. Może mieć na to wpływ jej konsystencja oraz kolor, jednak zupa ta jest w rzeczywistości bardzo smaczna i zdrowa.
Brukselka zawiera mnóstwo witamin i minerałów, niezbędnych dla zdrowia organizmu. Warzywo to bogate jest w witaminę A, C, E i K, a także witaminy z grupy B. Jest źródłem cynku, fosforu, magnezu, manganu, selenu i wapnia. Zawiera także przeciwutleniacze chroniące organizm przez szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
Według najnowszych badań włączenie brukselki do diety mężczyzn może mieć również pozytywny wpływ na płodność, dzięki dużej zawartości kwasu foliowego, który odpowiada za jakość spermy. Niedobór tej witaminy może powodować zmniejszenie ilości plemników w spermie, ograniczenie ich ruchliwości i skrócić czas ich przeżycia.
Z uwagi na duże ilości tego składnika, brukselka polecana jest również kobietom w ciąży. Niedobór kwasu foliowego może doprowadzić do rozwoju wrodzonych wad u dziecka, czy też zmniejszenia jego masy urodzeniowej.
Jak zrobić najlepszą zupę brukselkową? Poniżej nasze propozycje.
Zupa brukselkowa – przepis
Potrzebne składniki:
- 1 cebula;
- 6 ziemniaków;
- 0,25 selera;
- 3 marchewki;
- 0,6 kg brukselki;
- olej;
- kurkuma.
Sposób przygotowania:
1. Wstawiamy na gaz duży garnek z zimną wodą. Zagotowujemy.
2. Myjemy i obieramy ziemniaki.
3. Po zagotowaniu się wody zmniejszamy do średniego ogień pod garnkiem i dodajemy do wody nieco kurkumy (nie jest to konieczne).
4. Pokrojone w kostkę ziemniaki wkładamy do garnka, dodajemy pokrojoną w talarki marchewkę i ćwierć selera.
5. Dodajemy nieco pieprzu i płaską łyżeczkę soli, garnek przykrywamy i gotujemy na średnim ogniu.
6. Brukselkę płuczemy, obieramy z zewnętrznych liści, kroimy na ćwiartki i odcinamy głąbki (jeśli je zostawimy, zupa może mieć gorzki smak);
7. Na rozgrzany olej na patelni wrzucamy drobno pokrojoną cebulę, doprawiamy pieprzem i razem mieszamy.
8. Do zeszklonej na patelni cebuli dodajemy brukselkę, mieszamy i przyprawiamy solą. Przesmażamy kilka minut, cały czas mieszając. Zwróćmy uwagę, aby nie przypalić brukselek lub cebuli.
9. Po mniej więcej dziesięciu minutach brukselka powinna być już gotowa. Wrzucamy ją do garnka, mieszamy i gotowe!
Zupa brukselkowa, podobnie jak większość innych zup, najlepiej smakuje po kilku godzinach od gotowania, kiedy smaki się wzajemnie przegryzą. Można ją schować do lodówki na następny dzień. Nie powinniśmy zostawiać jej w cieple z uwagi na cebulę, przez którą może skwaśnieć.
Potrzebne składniki:
- 400 g brukselki;
- 1 pierś z kurczaka;
- 1 nóżka z kurczaka;
- 2 l bulionu warzywnego;
- 1/3 kalafiora;
- 2 marchewki;
- garść zielonej fasolki szparagowej;
- 1 cebula;
- 1 łyżka masła;
- 4 łyżki śmietany;
- 1 łyżeczka koperku;
- 1 łyżeczka cząbru;
- 1 łyżeczka czosnku staropolskiego;
- 1 łyżeczka natki pietruszki;
- 2 ziarnka ziela angielskiego;
- 1 liść laurowy;
- szczypta pieprzu cayenne;
- słodki sos sojowy;
- pieprz;
- sól.
Sposób przygotowania:
1. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę, szklimy na maśle. Gdy się zeszkli, dodajemy do niej kalafior, brukselkę, fasolkę szparagową, pokrojoną w kostkę marchewkę i wszystko razem smażymy.
2. Zagotowujemy bulion warzywny i dodajemy do niego kurczaka, ziele angielskie i liść laurowy. Gotujemy przez 15 minut na małym ogniu, zbieramy szumy.
3. Po ugotowaniu z nóżki kurczaka zdejmujemy mięso i razem z mięsem z piersi kurczaka kroimy na drobne kawałki.
4. Przesmażone warzywa wkładamy do bulionu, dodajemy przyprawy: cząber, czosnek staropolski, pietruszkę i koperek i gotujemy wszystko razem do ich miękkości.
5. W następnej kolejności do zupy dodajemy pokrojone mięso, zabielamy zahartowaną wcześniej śmietaną i przyprawiamy pieprzem i solą. Gotowe.
Smacznego!
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl