Zsiadłe mleko. Wymarzony dodatek do młodych ziemniaczków
Zsiadłe mleko to przysmak naszego dzieciństwa, naszych rodziców i dziadków. Chociaż dzisiaj spotkać je można coraz rzadziej, to wciąż jest doceniane za walory zdrowotne i smakowe. Warto jest włączyć je na stałe do swojej codziennej diety.
Najważniejsza zaletą zsiadłego mleka jest to, że generalnie "robi się samo". Wystarczy tylko odstawić je na jakiś czas w naczyniu, najlepiej w zaciemnionym i ciepłym miejscu. Zsiadłe mleko powstaje przez naturalną fermentację mlekową pod wpływem działania bakterii, dzięki temu dzieli się na dwie substancje: bardziej płynną, wodnistą, lekko żółtawą zwaną serwatką oraz na bardziej gęstą, lekko galaretowatą. Co ważne jednak, jedynie mleko niepasteryzowane, a więc – jakbyśmy powiedzieli – prosto od krowy, jest w stanie w ten sposób bardzo szybko i samoistnie sfermentować.
Co prawda, po jakimś czasie mleko UHT zmienia swój smak i strukturę tak jak mleko niepasteryzowane, ale jest to objaw psucia się. Dziś, jak wiemy, bardzo trudno jest dostać w sklepach naturalne, nieprzetworzone mleko, z wysoką zawartością tłuszczu, a to "prosto od krowy" często jest znacznie droższe.
Mleko pasteryzowane jednakże może sfermentować, trzeba mu w tym nieco pomóc. Sprawdzonym sposobem na szybką fermentację jest dosypanie cukru, dodanie kilku łyżek kwaśnej śmietany lub pałeczek kwasu mlekowego, które są dostępne w sklepach. Oczywiście można kupić także gotowe zsiadłe mleko.
Dlaczego nie powinniśmy pić kawy z mlekiem
Zsiadłe mleko – wartości odżywcze
W zsiadłym mleku znajdziemy przede wszystkim dobroczynne żywe kultury bakterii i dużo składników odżywczych. Zawiera ono witaminy z grupy B, witaminę A, także potas i dużą ilość wapnia i białka. Zsiadłe mleko nie zawiera laktozy, gdyż podczas fermentacji jest rozkładana przez bakterie, dlatego stanowi zdecydowanie zdrowszą alternatywę dla osób, które laktozy nie tolerują. W 100 g zsiadłego mleka znajduje się ok. 50 kcal, zatem mogą je spożywać osoby odchudzające się.
Zsiadłe mleko – właściwości lecznicze
Żywe kultury bakterii zawarte w zsiadłym mleku bardzo korzystnie wpływają na stan układu pokarmowego, gdyż odbudowują florę jelitową, a także pomagają zlikwidować zapalenie żołądka, wrzody, biegunki i zaparcia. Ponadto dzięki niemu nasza skóra zachowuje młody wygląd, jest dobrze nawilżona, a zawarty w zsiadłym mleku potas pomaga regulować ciśnienie krwi. Zsiadłe mleko działa także korzystnie na układ kostny.
Zsiadłe mleko – kulinarne zastosowanie
Zsiadłe mleko najlepiej pić bezpośrednio z lodówki, gdyż schłodzone smakuje najlepiej. W zależności od upodobań, można wymieszać obie warstwy zsiadłego mleka i w takiej postaci je pić, można też spożywać osobno skrzep kwasowy oraz serwatkę.
Zsiadłe mleko świetnie komponuje się z ugotowanymi ziemniakami i sadzonym jajkiem, dlatego w tym zestawieniu jest najbardziej znane. Co istotne jednak, ze zsiadłego mleka można wyrabiać dodatkowo inne, mleczne produkty, jak np. ser twarogowy. Prócz tego zsiadłe mleko może być bazą do racuchów jadanych na słodko z owocami, a na jego bazie można wyrabiać ciasto bądź sporządzać chłodniki z rożnych warzyw, np. buraków.