Zdrowsza od zwykłej soli? Różowa sól himalajska pod lupą
Sól himalajska różowa jest solą kamienną wydobywaną ręcznie w Pakistanie, dlatego mówi się, że nie zawiera zanieczyszczeń i jest wyjątkowo zdrowa.
Sól himalajska różowa – pochodzenie
Pochodzące z Pakistanu kryształy soli himalajskiej mogą mieć barwę od białawej i przezroczystej, do różowej, czerwonawej, a nawet ciemnoczerwonej. Jest produktem niewzbogacanym chemicznie, nie jest wybielana ani przetwarzana. Chociaż można natknąć się na opinie, że jest to sól zdrowsza od innych tradycyjnie używanych soli, jak morska lub nieczyszczona sól kamienna, to nie ma naukowych dowodów, które potwierdzałyby tę przewagę soli himalajskiej.
Sól himalajska różowa – zastosowanie
Sól himalajska jest tradycyjnie stosowana w kuchni jako przyprawa, ale ma ona też inne zastosowania. Bloki soli himalajskiej mogą być stosowane jako blaty do gotowania, a duże kryształy tej soli wykorzystywane są do produkcji lamp solnych. Co prawda nie ma naukowych dowodów na to, że takie lampy oczyszczają powietrze, neutralizują promieniowanie elektromagnetyczne czy też mają inne dobroczynne efekty zdrowotne, ale nie można im odmówić unikalnego wyglądu. Sól himalajska może też być wykorzystywana do kąpieli solankowych.
Sól himalajska różowa – właściwości
Sól himalajska składem chemicznym nie różni się od tradycyjnej soli kuchennej, chociaż kampanie reklamowe głoszą, że zawiera ona ponad 80 minerałów ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym wapń, potas, magnez, fluor i jod.
Kuchnia wegańska. Tymi składnikami przekonasz rodzinę
Nie ma wystarczających naukowych źródeł, które mogłyby to potwierdzić, ale jeden fakt nie ulega zmianie – dzienne spożycie soli w ilości większej niż 5 gramów jest szkodliwe. Jest to spowodowane tym, że sól himalajska – jak zresztą każda inna – zwiera dużo sodu, który spożywany w nadmiarze może prowadzić do nadciśnienia, zaburzeń pracy serca, udaru mózgu czy powstania kamieni nerkowych. Dodatkowo warto pamiętać, że poza solą, którą sami dodajemy do posiłków, zawiera ją wiele przetwarzanych produktów: zupy i sosy w proszku, dania gotowe, buliony, sery, konserwy, przekąski, mięsa, pieczywo.
Sól himalajska wykorzystana do kąpieli solankowych łagodzi problemy skórne, rozszerza pory i umożliwiają wydalenie z organizmu szkodliwych toksyn. Takie oczyszczenie i nawilżenie skóry spowalnia procesy starzenia i pomaga zachować jej młody wygląd. Kąpiele solankowe stosowane są w przypadku trądziku i łuszczycy, a także w leczeniu nadpotliwości. Polecane są też osobom z problemami reumatoidalnymi i ortopedycznymi, a także w przypadku schorzeń neurologicznych, przy spadku odporności i problemach z krążeniem.
Osoby mające problemy z zatokami lub zmagają się katarem i zatkanym nosem mogą wykorzystywać sól himalajską do inhalacji. Działa ona również dezynfekcyjnie, dlatego po rozmieszaniu z wodą można płukać nią gardło przy początkowych objawach stanu zapalnego.
Sól himalajska różowa – gdzie kupić?
Sól himalajską można kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub zamówić przez internet.