Zdrowie w nasionach
Wszystkie nasiona, które jadamy, bogate są w składniki odżywcze, zwłaszcza w witaminy i sole mineralne. Mają również dużo skrobi (ziarna zbóż), tłuszczu (orzechy) czy białka (nasiona strączkowych). Na ogół jednak mają wszystkiego po trochę.
* *Wszystkie nasiona, które jadamy, bogate są w składniki odżywcze, zwłaszcza w witaminy i sole mineralne. Mają również dużo skrobi (ziarna zbóż)
, tłuszczu (orzechy) czy białka (nasiona strączkowych). Na ogół jednak mają wszystkiego po trochę.
Najbardziej w wartości odżywcze wyposażona jest soja, czyli tzw. mięso roślinne. Dostarcza ona nawet 50 proc. białka, podczas gdy fasola czy groch dają go około 20 proc. Poza tym soja ma około 20 proc. węglowodanów i tłuszczu, trochę błonnika, bardzo dużo potasu, fosforu, nieco mniej wapnia, żelaza i sodu, witaminę A, B1, B2, E, K i śladowe ilości witaminy C.
Równie bezcenne, ze względu na zawarte składniki odżywcze, są nasiona słonecznika, które mają własności lecznicze. Pomagają np. zwalczać trądzik młodzieńczy, ponieważ zawierają cynk, chroniący skórę przed zanieczyszczeniami. W ich składzie jest 25 proc. białka, sporo witaminy E, A, D i witamin z grupy B, głównie B6, której słonecznik jest najbogatszym źródłem. Jedząc pestki słonecznika dostarczymy organizmowi również wapń i żelazo.
Nawet niewielkie ilości orzechów są bogate w kalorie. Poznały się na nich zwłaszcza wiewiórki, które najczęściej posilają się orzechami laskowymi. Ziemne są jedne z najbogatszych w mangan produktów spożywczych. Natomiast orzeszki cola, a właściwie owoce drzew cola, z których produkuje się coca colę, to 2-3 procentowy skład kofeiny. To dlatego popularny na całym świecie napój jest niezwykle orzeźwiający porównywalnie do kawy. Wszystkie orzechy zawierają dużo witamin, białka oraz soli mineralnych.
Z orzechami skutecznie rywalizują migdały. Są równie kaloryczne, bogate w białko, różne witaminy, wśród których mało jest tylko witaminy C oraz składniki mineralne. Dzięki temu, że migdały są słodkie, wykorzystywane są w przemyśle cukierniczym.
Coraz bardziej doceniana jest u nas kukurydza, którą świat zachwyca się od kilkudziesięciu lat. Z punktu widzenia zdrowia, cenna jest ze względu na zawarty w niej selen i witaminą E. Kukurydziane ziarna są też pełne witamin z grupy B, witaminy A i błonnika. Ugotowanej smaku dodaje nieco soli.
Pożywny, sycący i bardzo zdrowy jest groch. Zawiera niemal wszystkie witaminy i składniki mineralne. Najwięcej jest w nim fosforu, potasu, siarki oraz witaminy E i B.
Fasola jest jedynym ziarnem, którego wartość kaloryczna porównywalna jest z mięsem. Ma więcej białka niż wołowina i z powodzeniem może zastąpić danie mięsne. Zawiera antyrakowy magnez, żelazo, które zwalcza anemię, wapń, dzięki któremu mamy zdrowe zęby i kości. Fasola nie ma tylko zbyt dużo witamin. Nie tuczy, bo jej 10 dag zawiera zaledwie 15 kalorii.
Dynia to skład witaminy A, B i wszystkich związków mineralnych. Pestki dyni są nie tylko smaczne, mają też właściwości lecznicze. Nie mogą wprawdzie równać się ze środkami farmakologicznymi, ale nawet jeśli do końca nie pomogą, z pewnością nie zaszkodzą.
MWM