Zbyt ciężkie dzieci
Nadwaga u dzieci to dziś problem o światowym zasięgu. Problem otyłości dzieci to poważna sprawa, a największy procent dzieci z nadwagą jest w USA w stanie Zachodnia Wirginia. Władze tego stanu wprowadziły za pośrednictwem szkół nowatorską metodę odchudzania młodych Amerykanów. Założono, że skoro dzieci spędzają przy komputerach wiele czasu, to właśnie komputer pomoże w walce z nadwagą.
Nadwaga u dzieci to dziś problem o światowym zasięgu.
Problem otyłości dzieci to poważna sprawa, a największy procent dzieci z nadwagą jest w USA w stanie Zachodnia Wirginia. Władze tego stanu wprowadziły za pośrednictwem szkół nowatorską metodę odchudzania młodych Amerykanów. Założono, że skoro dzieci spędzają przy komputerach wiele czasu, to właśnie komputer pomoże w walce z nadwagą.
Wykorzystano w tym celu grę taneczną "Dancing Stage", która polega na poruszaniu się na specjalnej podłogowej platformie podłączonej do komputera. Gracz widzi znaki ukazujące się na monitorze, a jego zadaniem jest stosowanie się do poleceń programu - ustawianie stóp na czujnikach w rytmie muzyki. **
Według amerykańskich ekspertów, już 3 godziny takiego „elektronicznego tańca" tygodniowo zapewniają utrzymanie właściwej wagi przez młodego gracza. Pozostaje mieć nadzieję, że władze pozostałych krajów świata wezmą przykład z Zachodniej Wirginii.
W Korei Południowej, gdzie miejscowe zwyczaje żywieniowe oraz formy spędzania czasu znalazły się pod amerykańskim wpływem, także odnotowuje się coraz więcej otyłych dzieci.
Odsetek dzieci z zagrażającą zdrowiu nadwagą wzrósł w tym kraju trzykrotnie w ciągu zaledwie 3 ostatnich lat. Wpłynęły na to w znaczący sposób zmiany w zwyczajach żywieniowych Koreańczyków, którzy rozsmakowali się w fastfoodach w amerykańskim stylu oraz coraz powszechniejszy siedzący tryb życia.
Władze w Seulu, by zmienić tę sytuację, wprowadziły z myślą o dzieciach cierpiących na nadwagę karnety do siłowni gdzie odbywają się specjalistyczne zajęcia ułatwiające schudnięcie. Rządowy plan zakłada takie dofinansowanie dla otyłych uczniów szkół podstawowych w wysokości ponad 33 dolarów USA (40 tys. południowokoreańskich wonów) miesięcznie. Uczniowie dostają karnety - elektroniczne vouchery - które mogą być wykorzystane tylko w określonych miejscach i na określony cel.
W Polsce, jak na razie, brak pomysłów na rozwiązanie narastającego problemu nadwagi u dzieci.
MWM
Zobacz w innych serwisach: