Jak przygotować winogrona na wytrawnie? Wbrew pozorom, to może być pyszne
Owoce winorośli są słodkie i soczyste, dlatego zwykle spożywamy je jako słodką przekąskę lub dodatek do rozmaitych deserów. Tymczasem winogrona świetnie komponują się również z serami czy mięsami, dzięki czemu możemy wyczarować z nich pyszne potrawy wytrawne.
Deska serów
Jedna z najpopularniejszych imprezowych przekąsek, a jednocześnie najprostszy i najbardziej oczywisty sposób na wytrawne wykorzystanie winogron. Słodkie, soczyste owoce znakomicie komponują się z różnymi serami, zwłaszcza pleśniowymi, dlatego na desce nie może zabraknąć gorgonzoli, camemberta czy roqueforta. Aby wzbogacić doznania smakowe, warto też umieścić na niej fetę oraz ser z mleka koziego. W zestawie powinien pojawić się również przynajmniej jeden ser twardy. Oprócz serów i winogron kompozycję wzbogacamy krakersami, figami lub daktylami. Świetnym towarzystwem dla deski serów jest oczywiście wino.
Kaczka z winogronami
Nieprzypadkowo uznaje się ją za najszlachetniejszy rodzaj drobiu. Odpowiednio przygotowana kaczka jest krucha i soczysta, a w smaku bardziej wyrazista niż kurczak czy indyk. Bardzo lubi towarzystwo owoców, nie tylko powszechnie stosowanych jabłek, ale również winogron.
Jak przygotować pyszną potrawę? Kaczkę nacieramy (od środka i na zewnątrz) olejem wymieszanym z solą, pieprzem oraz mielonymi przyprawami: kolendrą, imbirem, majerankiem, i tymiankiem, a następnie zostawiamy na kilka godzin w lodówce. Następnie napełniamy ją winogronami i zaszywamy. Pieczemy 80-90 minut w piekarniku nagrzanym do 190 st., po 20 minutach rozpoczynając polewanie kaczki wytworzonym sosem, dzięki czemu nie przesuszy się w wysokiej temperaturze. Serwujemy ją z kaszą oraz buraczkami.
Sposoby mycia owoców i warzyw
Carpaccio z gruszki, szynki parmeńskiej i winogron
W tradycyjnej wersji tę pyszną przystawkę przyrządza się z cieniutko pokrojonych plasterków polędwicy wołowej, ale z powodzeniem możemy zastąpić ją innymi produktami. Na przykład gruszką (dojrzałą i soczystą), którą kroimy w bardzo cienkie plasterki, które układamy na półmisku, między nimi umieszczając plasterki szynki parmeńskiej. Posypujemy białymi winogronami (najlepiej bezpestkowymi) przekrojonymi na pół oraz podprażonymi na patelni orzechami włoskimi. Całość skrapiamy sokiem z cytryny i sosem balsamicznym, a na koniec posypujemy płatkami parmezanu i świeżo startym pieprzem.
Sałatka z kurczaka, makaronu i winogron
Winogrona wzbogacają zwykle smak sałatek owocowych, ale świetnie sprawdzają się również w wytrawnych kompozycjach. Na przykład z ugotowanym wcześniej makaronem (mogą być kokardki), piersią z kurczaka (którą wcześniej kroimy w kostkę, marynujemy przez godzinę w słodkiej papryce, suszonym czosnku i curry, a na koniec smażymy) i kukurydzą z puszki. Wszystkie składniki mieszamy z majonezem, na koniec posypując podprażonymi pestkami słonecznika oraz posiekaną natką pietruszki.
Winogronowa galaretka do mięs i wędlin
Ciekawa alternatywa dla żurawiny czy borówek, świetnie pasująca do wołowiny i dziczyzny, pyszny dodatek do szynki albo pasztetu. Jak przygotować lekko korzenną galaretkę z winogron?
Zadanie jest bardzo proste. Kilogram winogron (najlepiej czerwonych) myjemy, przekładamy do garnka, zalewamy wytrawnym czerwonym winem (szklanka) oraz sokiem wyciśniętym z cytryny, dodajemy kilka gałązek rozmarynu i 2-3 godździki, po czym gotujemy na małym ogniu przez 10-15 minut. Po tym czasie masę przecieramy, zaś do uzyskanego soku dodajemy cukier żelujący (200 g), znów podgrzewamy i gotujemy jeszcze 4-5 minut. Rozlewamy do małych słoiczków, przykrywamy je grubą ściereczką lub kocem i pozostawiamy do wystygnięcia.
Kurczak z ryżem i winogronami
Szukasz pomysłu na pożywne, rozgrzewające i aromatyczne danie obiadowe? Ta prosta potrawa na pewno spełni te oczekiwania.
Potrzebujemy czterech udek kurczaka, które najpierw zrumieniamy na rozgrzanym oleju. Następnie dokładamy pokrojoną w ósemki cebulę czerwoną (1-2 sztuki), a gdy się zeszkli dorzucamy czerwone winogrona (szklankę) . Podlewamy bulionem drobiowym i dusimy pod przykryciem przez kwadrans. Na koniec dodajemy ugotowany wcześniej ryż (szklankę). Jeszcze chwilę podgrzewamy, by przeszedł smakami, po czym wszystko wykładamy na talerze. Danie serwujemy ze świeżymi surówkami, np. z marchewki i jabłka.